
Poikkeustila Tukholmaan tulituksen yltyessä – perjantaina yksi kuollut, ammuskeluita ja räjähdyksiä ympäri kaupunkia
Tukholmaa piinannut väkivallan aalto näyttää vain yltyvän. Viikonlopun alkaessa ammuskeltiin ja räjäyteltiin useassa kohteessa ympäri pääkaupunkia. Yksi henkilö kuoli luoteihin. Tukholman poliisi on julistanut Tukholmaan poikkeustilan (särskild händelse), joka mahdollistaa lisäresurssien saamisen alueelle.
Perjantai-iltana ja lauantain vastaisena työnä Tukholmassa ammuskeltiin ja tehtiin pommi-iskuja useisiin asuinrakennuksiin. Solnassa yksi henkilö ammuttiin kuoliaaksi ja tekoa tutkitaan murhana. Ketään ei ole pidätetty teoista epäiltynä.
-Meneillään on todella vaarallinen konflikti, jossa tapetaan tai tullaan tapetuksi, sanoi poliisin jengirikollisuuden asiantuntija Gunnar Appelgren lauantaina aamulla yleisradion erikoislähetyksessä.
-Kartoitamme osoitteisiin liittyviä henkilöitä selvittääksemme, onko tapahtumilla mahdollisesti yhteyttä muihin viime aikoina tapahtuneisiin törkeisiin väkivallantekoihin, toteaa puolestaan Tukholman poliisin tiedottaja Rebecca Landberg.
Konfliktin päähenkilöt ulkomailla
Poliisi on omien sanojensa mukaan tunnistanut henkilöt, jotka ovat Tukholman jengisodan keskiössä. Järjestäytyneen rikollisuuden johtohahmoista ”Kurdiska räven” pakenee viranomaisia Turkissa ja kilpailevan Dalen-verkoston johtaja ”Greken” ei hänkään tiettävästi ole Ruotsissa.
Viimeaikojen väkivaltaisuudet ovat kohdistuneet usein juuri näiden henkilöiden sukulaisiin tai läheisiin.
Ruotsissa on herännyt keskustelu (maan tapaan) nyt myös jengisotien aiheuttamista sairaalakuluista. Tukholman alueella hoidettiin 200 henkilöä ampumahaavojen takia vuosina 2020–2021 ja kustannukset veronmaksajille olivat SVT:n mukaan yhteensä 60 miljoonaa kruunua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hoitokulut sairaalakulut Rebecca Landberg Solna Dalen-nätverket "Greken" "Kurdiska räven" Gunnar Appelgren räjäytykset väkivaltarikollisuus ammuskelut jengisota ampumiset järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit Jengirikollisuus Murha Tukholma
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Paikallispoliitikon uraauurtava ehdotus Tukholmasta: Veronmaksajien rahat tavallisten kansalaisten hoitoon – jengirikolliset maksakoon itse aiheuttamansa ampumahaavat
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












