

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Malli löytyi Saksasta: Ruotsin poliisi yrittää käännyttää 8–12-vuotiaat lapset pois järjestäytyneen rikollisuuden polulta
Rikollisjengit rekrytoivat mielellään lapsia ja teettävät näillä kauheuksia, koska lapset eivät joudu rikollisoikeudelliseen vastuuseen teoistaan. Varsinainen konna voi pysytellä piilossa lapsen selän takana. Nyt Ruotsin poliisi kokeilee saksalaista ”Kurve kriegen” -toimintamallia kääntääkseen kehityksen suunnan.
Lopettaakseen jo vuosia maata piinanneen väkivaltaisuuksien aallon Ruotsin keskusrikospoliisi on kääntänyt katseensa Saksaan. Ruotsalaiset ovat jo muutaman vuoden ajan tehneet yhteistyötä Saksan poliisin kanssa taistelussa klaaniperäistä järjestäytynyttä rikollisuutta vastaan.
Nyt on päästy tositoimiin ja pilottiprojektin kestoksi on arvioitu kolme vuotta. Projektissa ovat mukana myös sosiaalitoimi, rikostorjuntaneuvosto sekä eri yliopistoja.
Käyrät laskuun vanhempien tuella
Vuoden 2022 aikana Saksan poliisi on lähettänyt edustajiaan kouluttamaan paikallisia ruotsalaispoliiseja valituilla alueilla Linköpingissä, Södertäljessä ja Göteborgissa.
Tarkoituksena on kartoittaa suurimmassa jengiytymisvaarassa olevia 8–12-vuotiaita lapsia, ottaa yhteyttä heidän vanhempiinsa ja pyrkiä päästä sopimukseen näiden kanssa.
Ruotsissa tarvitaan Saksaa enemmän toimenpiteitä suurimmassa syrjäytymisvaarassa olevien lasten kartoittamiseksi. Poliisin, sosiaalitoimen ja mahdollisesti myös koulujen pitäisi listata rikosten imuun joutuneita lapsia.
Räätälöity ohjelma ongelmalapselle
Ja kuten Saksassa, lasten vanhempien on allekirjoitettava suostumus kaksivuotisen ohjelman läpiviemiseksi.
– Emme vielä ole päättäneet, miten valinta tehdään. Teemme joka tapauksessa sosiaaliviranomaisten kanssa kotikäyntejä, jossa kerromme vanhemmille huolemme lastensa tilanteesta, kertoo koillisen Göteborgin vt. poliisipäällikkö Erika Hallenbo Dagens Nyheterissä.
– Poliisi ei työskentele lasten kanssa vaan varsinaisen työn tekevät sosiaalipedagogit, jotka räätälöivät ohjelman erikseen kullekin lapselle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- räätälöinti sosiaalipedagogi vanhempien suostumus rikostorjuntaneuvosto Erika Hallenbo Kurve kriegen räjäytykset Linköping jengiytyminen lapsirikolliset Södertälje rikollisklaanit ampumiset sosiaalitoimi suostumus murhat Klaanit rikollisjengit Ammuskelu Jengirikollisuus Göteborg Syrjäytyminen Ruotsi Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsissa ammuttiin hengiltä 63 ihmistä vuonna 2022 – taustalla vuosikymmenten poliittiset virheratkaisut

Peltokangas: Hyssyttelyn ja maton alle lakaisun aika on nyt ohi – maahanmuuttopolitiikkaan mallia Tanskasta

Kiivasta sananvaihtoa katujengeistä eduskunnassa – Rantanen: ”Ilmeisesti vihervasemmisto on syönyt keskustan peräänkuuluttamat jalkapannatkin poikki”

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Junnila: Suomettumisesta siirrytty mamutukseen – ”Yhteiskunta sulkee silmänsä ja antaa kansalaisten kohdata pahoinpitelyt, ryöstöt ja raiskaukset”

Paikallispoliitikon uraauurtava ehdotus Tukholmasta: Veronmaksajien rahat tavallisten kansalaisten hoitoon – jengirikolliset maksakoon itse aiheuttamansa ampumahaavat
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Kun eliitti rikastuu enemmistön kustannuksella – yhteismaan ongelma selittää nykyaikaa
Massamaahanmuutto, tuulimyllypuistot ja Lapin turistiralli ovat kaikki ilmiöitä, joilla varakas vähemmistö lyö rahoiksi. Tavallisen veronmaksajan tehtäväksi jää seurausten sietäminen.

Purra Ykkösaamussa: Hyvinvointivaltio ei kestä ilman selkärankaisia päätöksiä
Valtiovarainministeri Riikka Purra avasi Ylen Ykkösaamussa hallituksen kehysriihen päätöksiä. Hän korostaa, että ilman rakenteellisia uudistuksia ja tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa hyvinvointivaltion ylläpitäminen tulevaisuudessa on uhattuna. Purra linjaa myös, että kilpailukykyä ei voida tuhota liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla.

Purra näpäytti Tytti Tuppuraista epäjohdonmukaisuudesta – SDP:n leikkausvaatimus kesti vain muutaman tunnin
Valtiovarainministeri Riikka Purra esitti kyselytunnilla demareille kritiikkiä siitä, että SDP vaati aiemmin samana päivänä ja julkisessa keskustelussa hallitukselta tiukempaa otetta velkaantumisen taittamiseksi, mutta vastusti kyselytunnilla hallituksen esittämiä konkreettisia säästötoimia ja veronkevennyksiä.















