

Haitallinen maahanmuutto ja siitä johtuva jengirikollisuus kuormittavat Ruotsin terveydenhuoltoa ja viranomaisten resursseja. / LEHTIKUVA
Paikallispoliitikon uraauurtava ehdotus Tukholmasta: Veronmaksajien rahat tavallisten kansalaisten hoitoon – jengirikolliset maksakoon itse aiheuttamansa ampumahaavat
Viikonloppuna eskaloitunut ammuskelu Tukholman seudulla on kirvoittanut kansalaiset ja poliitikot keskustelemaan taas kerran keinoista väkivallan suitsemiseksi. Perinteisten rangaistusten koventamisten ja karkotusten ohella huomiota on saanut ehdotus, joka laittaisi rikolliset maksamaan itse tekojensa seuraukset.
Eräänlainen pohjoismaisen hyvinvointiyhteiskunnan paradoksi on sekin, että veronmaksajien varoilla kasvatetut lapset ja nuoret voivat luottaa yhteiskunnan tukeen myös silloin, kun ampuvat ja haavoittavat toisiaan huumekaupan reviiritaisteluissa.
Ammuskeluissa loukkaantuneiden hoito maksoi vuosina 2020–2021 pelkästään Tukholman alueella 60 miljoonaa kruunua. Ja ampumisten määrä on edelleen kasvussa.
Veronmaksajien rahat peruskansan hoitoon
Perinteisen länsimaisen oikeustajun mukaan kyseessä saattaisi olla ainakin epäkohta ja tähän on puuttunut moderaattien Tukholman alueen oppositiopoliitikko Irene Svenonius:
– Veronmaksajien rahojen pitäisi mennä kunniallisten (hederlig) ihmisten hoitamiseen, eikä tilittää niitä jengiläisten toisilleen aiheuttamien ampumahaavojen paikkaamiseen, Svenonius sanoo SVT:n haastattelussa.
Moderaattien ehdotuksen mukaan rikollisen, joka on tuomittu toisen, sairaalahoitoon joutuneen henkilön ampumisesta, pitäisi maksaa korvausta uhrin lisäksi uhria hoitaneelle sairaanhoitoalueelle.
– Haluamme tehdä lainmuutoksen, Svenonius tarkentaa.
Tukholman aluetta hallitsevat sosialidemokraatit, keskusta tai vihreät eivät ole kommentoineet ehdotusta, vaan ohjaavat pyynnöt Tukholman alueen lakiosaston puoleen.
Kannatusta ruotsidemokraateilta
Ajatus on tietty saanut vastakaikua myös somessa. Tässä asiaa pohdiskellaan ruotsidemokraattien valtakunnallisen Facebook-ryhmän ketjussa:
– Annetaan tuomion saaneiden maksaa uhriensa hoitokulut. Paljon menee veronmaksajien rahaa tuohon.
– Juuri noin, miksi veronmaksajien pitää kustantaa tämä hulluus. Tavan ihmiset jonottavat leikkausta samaan aikaan, kun rikollisia hoidetaan. On aivan selvää, ettei veronmaksajien pitäisi tätä maksaa.
– Ongelmahan on siinä, ettei heillä ole tuloja. Muuten olen kanssasi täysin samaa mieltä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Pohjoismainen hyvinvointiyhteiskunta Irene Svenonius väkivallan kustannukset sairaanhoidon kustannukset ampumahaavat jengirikollliset Moderaatit sairaanhoidon resurssit sosialidemokraatit ampumiset rikollisjengit veronmaksajat Ammuskelu Tukholma Ruotsidemokraatit Ruotsi vihreät Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Malli löytyi Saksasta: Ruotsin poliisi yrittää käännyttää 8–12-vuotiaat lapset pois järjestäytyneen rikollisuuden polulta

Peltokangas: Hyssyttelyn ja maton alle lakaisun aika on nyt ohi – maahanmuuttopolitiikkaan mallia Tanskasta

Purra Haapala-TV:ssa: Katurikollisuuden juurisyy on huono maahanmuuttopolitiikka – ”Tästä ei pääse mihinkään, vaikka jengeissä mukana olisi myös suomalaisia”

Simula: Hallitus vain lisää juuri sellaista maahanmuuttoa, joka lisää katuväkivaltaa ja seksuaalirikollisuutta

Junnila: Suomettumisesta siirrytty mamutukseen – ”Yhteiskunta sulkee silmänsä ja antaa kansalaisten kohdata pahoinpitelyt, ryöstöt ja raiskaukset”

Jengirikollisuuteen puuttunut kunnanhallituksen puheenjohtaja äänestettiin ulos Ruotsissa – jengirikollisten äänillä

Ruotsi palkannut lisää syyttäjiä torjumaan jengirikollisuutta – ”Tämä toimisi myös Suomessa”

Entistä harvempi kuoli luoteihin alkuvuonna – räjäytysten määrä kasvoi selvästi Ruotsissa

Liigat vievät edelleen lihat kauppojen hyllyiltä – fileet vaihtuivat paistiin ja etuselkään
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









