

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Liigat vievät edelleen lihat kauppojen hyllyiltä – fileet vaihtuivat paistiin ja etuselkään
Ruotsin ajautuu yhä syvemmälle kaikenkattavan rikollisuuden kierteeseen. Lihan varastaminen kaupoista kiihtyy, kun järjestäytynyt rikollisuus hamuaa uusia tulonlähteitä. Paradoksaalista kyllä, poliisi ei ehdi selvittää lihavarkauksia, koska järjestäytynyt rikollisuus vie jo nyt poliisin resurssit.
Suomen Uutiset kertoi maaliskuussa, että lihasta on tullut myymälävarkaiden suosikkikohde Ruotsissa. Partaterien sijasta varastetaan sisäfilettä. Toiminta on suunnitelmallisempaa ja varastetut lihaerät ovat suurempia kuin aikaisemmin. Kauppiaat tuumailivat tuolloin, että suuri osa varastetusta lihasta menee naapuruston ravintolaan tai toiseen kauppaan.
Eräästä Linköpingin kaupasta vietiin päivittäin jopa 70 kiloa sisäfilettä aikaan ennen vuodenvaihteen juhlallisuuksia. Aftonbladetissa tunteitaan purkaneiden kauppiaiden mukaan tilanne on tänään jo niin akuutti, että väki käyttää ruokakauppoja ikäänkuin ilmaisena kylmäkomeronaan.
Sisäfileen myynti seis
Dagens Nyheter on sekin palannut aiheeseen talven jälkeen ja selvittänyt kauppojen toimia varkauksien vähentämiseksi. Useimmat ovat ottaneet sisäfileet pois hyllyistä ja siirtäneet ne vaikkapa tuoretiskin vitriiniin palvelevan henkilökunnan taakse. Varkaudet eivät silti ole loppuneet, kohteet vain ovat muuttuneet:
– Kun ulkofileet ovat poissa, varkaat ovat siirtyneet paistiin ja etuselkään, kertoo kauppias Cecilia Stanells Västeråsin Ica-myymälästä.
Kun parasta ei enää ole tarjolla hyllyssä, myös rehelliset kuluttajat ovat reagoineet omalla tavallaan. Kalliiden ruhonosien myynti on lähes tyystin loppunut.
– Kuluttajat ovat tottuneet tekemään itse valintansa ja poimimaan sen suoraan hyllystä, Stanells pohtii.
Varkauksista ei ilmoiteta
Elintarvikekaupan maaliskuisen tutkimuksen mukaan 70 prosenttia kauppiaista ilmoittaa varkauksien lisääntyneen keväällä. Kyselyssä oli mukana 791 myymälää. Vain neljä kymmenestä ilmoitti varkaudet poliisille.
– Käytämme viikossa tuntitolkulla aikaamme varkauksien käsittelyyn ja valtaosa tapauksista päättyy poliisin ilmoitukseen tutkinnan päättymisestä, tilittää pettynyt Ica-kauppias Stanell.
– Minusta suurin ongelma varkauksissa on turvallisuus. Olen vastuussa työntekijöistäni ja varkailla on usein huumeongelma. Kun poliisi noutaa heidät ei ole tavatonta, että samassa yhteydessä varkailta löytyy teräase.
Poliisi ymmärtää kauppiaiden turhautumisen
Lihavarkauksissa tuotteita saatetaan viedä kerralla satojen tai jopa tuhannen euron arvosta. On selvää, etteivät rikolliset varasta nälkäänsä, vaan taustalla on järjestäytynyt toiminta. Kauppiaan mukaan ongelman ainoa ratkaisu on jälleenmyyntiketjujen katkaiseminen. Ravintoloiden tulee esimerkiksi kyetä osoittamaan, mistä ne ovat lihansa hankkineet.
– Teemme yhteistyötä Europolin kanssa ja käsityksemme mukaan lihavarkaudet ovat merkittävä tulonlähde järjestäytyneelle rikollisuudelle, sanoo keskusrikospoliisin tutkija John Forsberg.
Hän ymmärtää elintarvikekauppiaiden turhautumisen, kun varkauksista selviää vain kovin pieni osa. Samaan hengenvetoon Forsberg muistuttaa, että virkavalta on raskaasti kuormitettu myös muun vakavan rikollisuuden selvitystyössä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- varastetun tavaran kauppa kuluttajakäyttäytyminen vastuu työntekijöistä kauppias elintarvikekauppa entrecote etuselkä paisti sisäfile Cecilia Stanells John Forsberg myymälävarkaat lihavarkaudet näpistykset kuluttaja teräaseet NOA kauppa Varkaudet järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit aseet Jengirikollisuus Europol
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnilan esittämä lakimuutos laittaisi sarjanäpistelijät telkien taakse

Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet poistettava Suomesta – ”Laittomasti maassa olevia ei tule palkita lain rikkomisesta”

Ari Koponen toivoo lähestymiskieltoa kaupan alalle: ”Taloudellisia menetyksiä syntyy keskimäärin noin 1,5 miljoonaa euroa joka päivä”

Paikallispoliitikon uraauurtava ehdotus Tukholmasta: Veronmaksajien rahat tavallisten kansalaisten hoitoon – jengirikolliset maksakoon itse aiheuttamansa ampumahaavat

Perussuomalaiset haluaa lopettaa haitallisen maahanmuuton ja vaatii kovempia rangaistuksia rikoksista – vanhat puolueet jatkaisivat jengirikollisten kotouttamista

Nollatoleranssi: Kauppa antoi potkut myymälävarkauksiin puuttuneille työntekijöille USA:ssa

Vouti kerää talteen jengirikollisten luksuskilkkeet – illan saalis jopa puoli miljoonaa kruunua
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













