Teemu Keskisarja puhui A-studiossa maahanmuutosta. Keskisarjan puhe herätti runsaasti keskustelua erityisesti vihervasemmistossa ja johti neljään rikosilmoitukseen sekä kanteluihin eduskunnan oikeusasiamiehelle.
Viime viikolla oikeusasiamies ilmoitti, ettei voi tutkia asiaa, koska kansanedustajat eivät kuulu hänen toimivaltansa piiriin.
– Kaikki osallistujat ovat käsiteltävästä aiheesta hyvin erimielisiä, ja maahanmuutto on muutoinkin vahvoja mielipiteitä ja tunteita herättävä aihe. Näin ollen olosuhteet ovat olleet otolliset provosoivien ja kärjistettyjen lausumien esittämiselle. Tässä kontekstissa onkin lähtökohtaisesti sallittua esittää kriittisiä ja kärkeviä kannanottoja aiheesta, kertoo esiselvitystä johtanut rikoskomisario Katariina Rinne Iltalehden artikkelissa.
Sananvapaus kattaa myös provokatiiviset puheet
Rinne painotti, että arvioitavana olevat puheet kuuluvat poliittisen sananvapauden ydinalueelle ja nauttivat siksi laajaa suojaa. Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen linjauksen mukaan sananvapaus kattaa myös ilmaisut, joita voidaan pitää loukkaavina, provokatiivisina tai epäasiallisina.
Päätöksen mukaan Keskisarja ei voi olla rikosvastuussa myöskään siitä, miten hänen lausumiaan siteerataan mediassa tai tulkitaan poliittisten vastustajien toimesta.