
Perussuomalaiset valitsi Wille Rydmanin pormestariehdokkaakseen Helsinkiin
Elinkeinoministeri Wille Rydman on valittu Helsingin pormestariehdokkaaksi, kertoo perussuomalaisten Helsingin piiriyhdistys.

MATTI MATIKAINEN
Viime vuosikymmenellä Helsingin tavoitteena oli olla ”maailman toimivin kaupunki”. Ainakaan enää se ei sitä ole, kirjoittaa perussuomalaisten pormestariehdokas Helsingissä, elinkeinoministeri ja kaupunginvaltuutettu Wille Rydman Helsingin Uutisten kolumnissaan.
Pormestariehdokas ja elinkeinoministeri Wille Rydman kirjoittaa, ettei Helsinki ole suoriutunut edes sellaisesta perusasiasta kuin työntekijöidensä palkanmaksusta. Tietoturvapuutteiden vuoksi koululaisten ja heidän vanhempiensa arkaluontoisia tietoja on päätynyt hakkereiden käsiin. Kaupungin liikennejärjestelyt on saatu solmuun poliittisilla valinnoilla.
– Juhana Vartiainen (kok.) päätti suosiolla jättää hakematta jatkokautta pormestarina. Tunnettua onkin, että Vartiaisen kaudella kaupungin johtaminen on jäänyt lähinnä apulaispormestari Daniel Sazonovin (kok.) harteille. Tämä seikka ei tosin Sazonovia varsinaisesti mairittele – myös vastuu kaupungin nykytodellisuudesta on pitkälti Sazonovin. Nyt kokoomus on valinnut Sazonovin myös pormestariehdokkaakseen, Rydman kirjoittaa.
Rydmanin mielestä äänestäjän kuluttajansuoja Helsingissä on ollut heikko. Moni äänestäjä on äänestänyt kunnallisvaaleissa kokoomusta välttääkseen pormestarin paikan päätymisen vihreille. Lopputuloksena äänestäjä on kuitenkin saanut juuri sitä politiikkaa, jonka hän vaaliuurnalla halusi välttää.
– Vaikka vihreät ei ole yltänyt pormestaripuolueeksi, kaupunkisuunnittelusta vastaavan apulaispormestarin tehtävän myötä vihreiden vaikutus Helsingin politiikkaan on ollut jopa suurempi. Isoilta osin kokoomus on myös tukenut vihreiden politiikkaa Helsingissä. Pormestari Vartiainen palkkasi vihreitä edustavan Mikko Kiesiläisen jopa avustajakseen, Rydman huomauttaa.
Yhä ahtaamman kaupungin rakentaminen tuntuu sitä paitsi sopivan kaikille nykyisille pormestaristopuolueille, Rydman pohtii. Vihreiden mielestä tiivis rakentaminen on ekologista. Vasemmistopuolueet puolestaan laskevat saavansa maahanmuuttajilla täyttyvistä lähiöistä itselleen uusia äänestäjiä. Kokoomus taas järjestää mielellään vaalirahoittajinaan toimiville rakennusliikkeille uusia urakoita.
– Tavallisen helsinkiläisen arki ei ole ollut kaupungin päätöksenteon johtotähti enää aikoihin. Autoiluvastaisuus on heikentänyt keskustan saavutettavuutta niin, että monet liikkeet ovat panneet lapun luukulle. Lähiöiden viihtyisyyttä on heikennetty yhä tiiviimmällä rakentamisella. Turvattomuuden lisääntymiseltä ja katujengien voimistumiselta on ummistettu silmät.
– Ensi kevään vaaleissa helsinkiläisillä on mahdollisuus valita, jatkuuko nykymeno vai kääntyykö kurssi, Rydman kannustaa helsinkiläisiä äänestäjiä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Elinkeinoministeri Wille Rydman on valittu Helsingin pormestariehdokkaaksi, kertoo perussuomalaisten Helsingin piiriyhdistys.

Elinkeinoministeri Wille Rydman kertoo olevansa käytettävissä, jos perussuomalaisten Helsingin piiri valitsee hänet pormestariehdokkaaksi.

Paljon on tullut kyselyä siitä, olisinko käytettävissä perussuomalaisten pormestariehdokkaaksi Helsingissä. Harkitsen asiaa vakavasti. Näin kirjoittaa elinkeinoministeri Wille Rydman.

Ajatuspaja Suomen Perustan tänään julkaisema vaestokello.fi-palvelu kuvaa maahanmuuttajataustaisten ihmisten osuutta Suomessa. Pääkaupunkiseudulla vieraskielisten ihmisten osuus kasvaa kiihtyvää tahtia.

Helsingin keskustasta Töölön ja Munkkiniemen kautta Espoon rajalle kulkevaa pyöräliikenteen runkoyhteyttä käsiteltiin 27.8. Helsingin kaupungin kaupunkiympäristölautakunnassa. Siltahankkeen vastustajien mielestä hanke tuhoaisi Helsingin kantakaupungin arvokkaan kulttuuri- ja luonnonympäristön sekä rantakalliomaiseman.
Viikon suosituimmat

Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää