

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Helsingin kaupungin Munkkiniemenbaanan siltahanke herättää vastustusta – ”Helsinki haluaa tasamaapyöräilyä merta tuhoamalla”
Helsingin keskustasta Töölön ja Munkkiniemen kautta Espoon rajalle kulkevaa pyöräliikenteen runkoyhteyttä käsiteltiin 27.8. Helsingin kaupungin kaupunkiympäristölautakunnassa. Siltahankkeen vastustajien mielestä hanke tuhoaisi Helsingin kantakaupungin arvokkaan kulttuuri- ja luonnonympäristön sekä rantakalliomaiseman.
Pyöräreitti rakennettaisiin osa kerrallaan. Reitin kokonaispituus on noin 6,5 kilometriä, josta noin kahden kilometrin osuutta rakennetaan jo. Pyöräreitin kokonaiskustannukset ovat arviolta 12,7 miljoonaa euroa.
Humallahden kohdalle on suunniteltu rannan kautta kulkeva pyörätie.
Helsingin kaupungin hankesivujen mukaan suunnittelussa on huomioitu aiemmassa vuorovaikutuksessa saatu palaute, jossa rantareitti nähtiin miellyttävänä ja helppokulkuisena. Enemmistö vastaajista toivoi kuitenkin luontoon kohdistuvien vaikutusten minimointia. Tämän vuoksi Humallahden kohdalle esitetään siltaa, joka on selkeämmin irti rantakalliosta kuin aikaisemmin laaditun suunnitelman reitti. Näin kallioalue jää suurelta osin luonnontilaiseksi.
– Kaupungin strategia ja ilmastotavoitteet vaativat pyöräliikenteen osuuden kasvattamista. Paciuksenkadun mäki ei ole ylitsepääsemätön sitä jo nykyään pyöräileville. Haluamme kuitenkin kasvattaa pyöräliikenteen osuutta, joten meidän on houkuteltava pyörän selkään myös uusia kaupunkilaisia. Siksi pyrimme rakentamaan uusista yhteyksistä reiteiltään mahdollisimman selkeitä, sujuvia ja turvallisia, kertoo liikenne- ja katusuunnittelupäällikkö Reetta Putkonen Helsingin kaupungin tiedotteessa.
Siltasairaalan potilaat käyttävät samaa mäkeä
Töölö-liikkeen Facebook-ryhmässä keskusteltiin myös Siltasairaalan potilaiden liikenneyhteyksistä.
– Nyt Helsinki haluaa tasamaapyöräilyä merta tuhoamalla Humallahdessa, koska viereinen mäki on pyöräilijöille liian jyrkkä. Samaa mäkeä joutuvat Siltasairaalan potilaat hakeutumaan sairaalan päivystykseen. Julkinen liikenne Paciuksenkadulla on todella surkeaa ja pysäkkien määrä sekä sijoittelu vielä surkeampaa. Nämä ovat sairaita ihmisiä. Eikö Helsingin tarvitse huolehtia heistä?
– Lisäksi samassa mäessä aukeaa pian Tammisairaala. Mutta sekin on sairaita ihmisiä varten, eikä pyöräilijöitä varten, kirjoittaa kaupunkilainen Töölö-liikkeen Facebook-sivulla.
Adressi siltahanketta vastaan
Hankkeen siltahanketta vastustava adressi luovutettiin Helsingin kaupunkiympäristölautakunnalle 27.8.
Adressin allekirjoittaneet esittävät Munkkiniemenbaanan yleissuunnitelman arvioimista uudelleen Humallahden kalliorannan kohdalla, sillä hanke tuhoaisi Helsingin kantakaupungin arvokkaan kulttuuri- ja luonnonympäristön sekä rantakalliomaiseman.
Hankesuunnitelmassa pyöräbaana kulkisi merenlahden yli Humalkallioiden edessä. Allekirjoittaneet vastustavat kyseisen siltayhteyden rakentamista. Adressi esittää, että Helsingin kaupunki selvittää vaihtoehdot baanan linjaamiseksi ajoväylän tuntumaan nykyisiä kevyen liikenteen väyliä muokkaamalla.
Adressin ovat allekirjoittaneet esimerkiksi Helsingin Luonnonsuojeluyhdistys ry, Helsinki-Seura ry ja Töölö-Seura ry. Adressin alullepanija on kuvataiteilija Ulla Leppävuori.
Ylämäkikeskustelu jatkui X:ssä
Myös viestipalvelu X:ssä keskusteltiin pyöräbaanan siltahankkeesta. Siellä keskusteltiin esimerkiksi ylämäkipyöräilystä.
Mäkeä oli käynyt koepolkemassa esimerkiksi toimittaja ja tietokirjailija Matti H. Virtanen.
Ajoin sattumalta just tänään pyörällä tuosta pahamaineisesta ylämäestä. Koville otti, piti vaihtaa hetkeksi ykköselle kuvitelkaa! #Helsinkihttps://t.co/N9hTVYRLby
— Matti H. Virtanen (@MVirtanen) August 26, 2024
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pyöräliikenne Ulla Leppävuori Reetta Putkonen luonnonympäristö kulttuuriympäristö siltahankkeet Munkkiniemenbaana kävely- ja pyöräilytiet Matti H. Virtanen Siltasairaala ilmastotavoitteet Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rakennetaanko pääkaupunkiseutua maahanmuuttajille?

Helsingin viherkokeilut aiheuttavat haittaa autoilijoille ja keskustan yrittäjille

Pääkaupungin liikenne kaaoksessa – vihreiden kuntapoliitikko sanoi sen suoraan: ”Vihreät on alusta saakka ollut yksityisautoilun vastainen liike”

Helsingin Kaivokadun sulkeminen suututtaa – Marimekon Ihamuotila: “Aivan mielipuolista”, “aivan sairaan tyhmää”
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.