Artikkeli kuva

PS Helsingin valtuustoryhmän puheenjohtaja Mari Rantanen säästäisi painotetut luokat. / SU, LEHTIKUVA

PS ei uhraisi painotettuja luokkia maahanmuuton alttarille – Mari Rantanen: ”Kannatamme sitä, että lapset voivat toteuttaa itseään ja edistää lahjakkuuksiaan asuinalueesta riippumatta”

18.02.2023 |14:41

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä haluaa säilyttää Helsingissä myös tulevaisuudessa painotetut opetusluokat ja mahdollisuuden valita oppilaat luokille. Valtuustoryhmä näkee, että oppilaita ei tule rangaista epäonnistuneen maahanmuutto- ja koulutuspolitiikan seurauksena ja katsoo että yksilölliset lahjakkuudet tulee ottaa myös jatkossa huomioon.

Kaupunki on ajanut jo vuosia tietoisesti kouluja huonoon tilaan, erityisesti epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikan ja inkluusion nimissä. Nyt kun ongelmat leviävät silmille, halutaan kurjuutta ulottaa myös ongelmattomiin kouluihin. Kannatamme sitä, että lapset voivat toteuttaa itseään ja edistää lahjakkuuksiaan asuinalueesta riippumatta.” toteaa valtuustoryhmän puheenjohtaja Mari Rantanen.

Perussuomalaiset haluavat puuttua juurisyihin, jotka kumpuavat epäonnistuneesta maahanmuutto- ja koulutuspolitiikasta. Helsingin tulee ottaa aikalisä yltiöpäisistä väestötavoitteista ja laittaa resurssit perusopetuksen saattamiseksi kuntoon. Helsingissä käytännössä ongelmat keskittyvät kouluihin, joissa jopa enemmistö oppilaista on vieraskielisiä.

Lapsia ei tule tasapäistää vaan lahjakkaita lapsia on kannustettava antamalla heille mahdollisuuksia harjoittaa ja kehittää lahjojaan. Segregaatiota ei torjuta riistämällä lasten mahdollisuuksia kehittää omia yksilöllisiä vahvuuksiaan.” muistuttaa kaupunginvaltuutettu, kasvatus- ja koulutuslautakunnan jäsen Pia Kopra.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
10.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää