Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

PS-kansanedustajat: Laura teki jäätävän tuloksen

29.01.2018 |16:06

Perussuomalaisten kansanedustajat kiittävät presidenttiehdokas Laura Huhtasaarta ja kenttäväkeä upeasta vaalityöstä ja hienosta lopputuloksesta.

– Onnittelut Sauli Niinistölle vaalivoitosta ja menestystä tulevalle kuudelle vuodelle. Oma ehdokkaamme Laura Huhtasaari teki jäätävän kovan tuloksen. Kolmas sija tämän kaltaisessa raskaassa sarjassa on melkoinen saavutus. Kiitos kaikille Lauraa äänestäneille! Tästä on hyvä jatkaa kohti seuraavia koitoksia, kansanedustaja Jari Ronkainen hehkuttaa.

”Moni konkari saa ottaa mallia”

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri (kuvassa) sanoo Huhtasaaren kolmatta sijaa presidentinvaalissa mahtavaksi tulokseksi.

– Moni konkari saa ottaa mallia.

Kansanedustaja Ville Tavio onnittelee istuvaa presidenttiä uudelleenvalinnasta, mutta harmittelee sitä, Niinistön ylivoimaisuuden vuoksi monet tärkeät teemat jäivät näissä vaaleissa käsitellyiksi hyvin pintapuolisesti.

– Vuoden päästä eduskuntavaaleissa asiat käsitellään onneksi laajemmin. Perussuomalaiset antoivat nyt selvän myrskyvaroituksen niihin.

Isänmaallisille arvoille edelleen kysyntää

Huhtasaari jätti kisassa taakseen mm. Matti Vanhasen (kesk.) ja Tuula Haataisen (sd.), mikä erityisesti miellyttää kansanedustaja Jani Mäkelää.

– Kaikkinensa äyttää siltä, että isänmaallisille ja perinteisille arvoille on edelleen kysyntää tässä maailmantilanteessa. Vihervasemmiston kupla tyhjenee. Arvot on hukassa, kun vasemmistostakin lähtivät kokoomuksen ehdokkaan taakse, Mäkelä totesi Etelä-Saimaan haastattelussa.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14
3.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
7.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11
10.
Suomen uutiset logo

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?

29.12.2025 |14:33

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää