

MATTI MATIKAINEN
PS-kansanedustajat: Laura teki jäätävän tuloksen
Perussuomalaisten kansanedustajat kiittävät presidenttiehdokas Laura Huhtasaarta ja kenttäväkeä upeasta vaalityöstä ja hienosta lopputuloksesta.
– Onnittelut Sauli Niinistölle vaalivoitosta ja menestystä tulevalle kuudelle vuodelle. Oma ehdokkaamme Laura Huhtasaari teki jäätävän kovan tuloksen. Kolmas sija tämän kaltaisessa raskaassa sarjassa on melkoinen saavutus. Kiitos kaikille Lauraa äänestäneille! Tästä on hyvä jatkaa kohti seuraavia koitoksia, kansanedustaja Jari Ronkainen hehkuttaa.
“Moni konkari saa ottaa mallia”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri (kuvassa) sanoo Huhtasaaren kolmatta sijaa presidentinvaalissa mahtavaksi tulokseksi.
– Moni konkari saa ottaa mallia.
Kansanedustaja Ville Tavio onnittelee istuvaa presidenttiä uudelleenvalinnasta, mutta harmittelee sitä, Niinistön ylivoimaisuuden vuoksi monet tärkeät teemat jäivät näissä vaaleissa käsitellyiksi hyvin pintapuolisesti.
– Vuoden päästä eduskuntavaaleissa asiat käsitellään onneksi laajemmin. Perussuomalaiset antoivat nyt selvän myrskyvaroituksen niihin.
Isänmaallisille arvoille edelleen kysyntää
Huhtasaari jätti kisassa taakseen mm. Matti Vanhasen (kesk.) ja Tuula Haataisen (sd.), mikä erityisesti miellyttää kansanedustaja Jani Mäkelää.
– Kaikkinensa äyttää siltä, että isänmaallisille ja perinteisille arvoille on edelleen kysyntää tässä maailmantilanteessa. Vihervasemmiston kupla tyhjenee. Arvot on hukassa, kun vasemmistostakin lähtivät kokoomuksen ehdokkaan taakse, Mäkelä totesi Etelä-Saimaan haastattelussa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Slunga-Poutsalo: Presidentinvaalin tulos on myrskyvarotus muille puolueille

Juvonen: Perusnainen sai pronssia myös Uudellamaalla – “Puheet äijäpuolueesta historiaa”

Laura Huhtasaaren kolmas sija presidentinvaalissa on perussuomalaisten kaikkien aikojen paras sijoitus
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.