

PS ARKISTO
Viikon 12/2017 luetuin
PS-kuntavaaliehdokasta uhattiin vaalitilaisuudessa Helsingin yliopistolla: ”Hakataan tuo, kun se lähtee”
UETD-turkkilaisyhdistyksen järjestämässä vaalipaneelissa uhkailtiin väkivallalla perussuomalaisten kuntavaaliehdokasta Anter Yasaa. Häntä myös nimiteltiin törkeästi.
– Teen tapahtuneesta rikosilmoituksen, Yasa sanoo.
Uhkailtiin turkin kielellä
24-vuotias Yasa joutui eilen kesken kaiken poistumaan Helsingin yliopistolla järjestetystä vaalitilaisuudesta, koska häntä uhattiin väkivallalla. Kurditaustainen Yasa istui salin takaosassa ja kuuli, kuinka hänen takanaan olleet kolme turkkilaista miestä puhuivat hänestä.
– Eräs miehistä kutsui minua huoranpenikaksi ja sanoi, että minut pitäisi hakata heti kun tilaisuus on ohi. Käännyin kuitenkin miehiä heitä kohti ja sanoin: ”Luuletteko etten puhu turkkia?” Yasa kertoo.
Osallistuminen peruttiin yllättäen
Kyseinen tilaisuus oli Union of European Turkish Democrats Finland ry:n (UETD) järjestämä vaalipaneeli, jossa oli keskustelemassa eri puolueiden turkkilaistaustaisia ehdokkaita.
Myös Yasan piti olla puhumassa, mutta hänen osallistumisensa peruttiin järjestäjien puolelta. Yasa kuitenkin saapui paikalle kuuntelemaan keskustelua.
UETD on Suomessa toimiva turkkilaisyhdistys, jolla on läheisiä yhteyksiä turkkilaiseen AKP-puolueeseen. AKP on islamistitaustainen valtapuolue Turkissa.
Provosoituivat kysymyksestä
Yasa arvelee, että turkkilaiset miehet provosoituivat hänen puheistaan. Paneelissa keskustelijat puhuivat turkkilaisten integraation tärkeydestä, joten Yasa päätti esittää kysymyksen.
– Kysyin panelisteilta, miten maahanmuuttajien integraatio toteutuu, kun Turkin hallitus haukkuu Eurooppaa fasistiseksi ja natsistiseksi, ja kannustaa turkkilaisia epäintegroitumaan esimerkiksi hankkimalla viisi lasta, jotta Euroopasta tulisi turkkilainen.
EU:n ja Turkin välit ovat viime aikoina kiristyneet. Viime viikolla Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan esitti kannattajilleen kovia sanoja Euroopasta. Erdogan esitti, että Euroopassa asuvien turkkilaisten pitäisi hankkia viisi lasta. Aiemmin Erdogan on puhunut kolmesta lapsesta.
Turvallisuus meni
Yasan kysymykseen ei paneelissa vastattu, mutta heti sen jälkeen Yasan takana olleet miehet alkoivat puhua hänestä uhkaavaan sävyyn. Yasan mukana tilaisuudessa oli myös hänen ystävänsä perussuomalaisten nuorisojärjestöstä.
– Katsoimme, että tilaisuudessa ei ole enää turvallista olla, joten päätimme poistua kesken kaiken. Menin heti kertomaan tapahtuneesta Helsingin yliopiston edustajalle, ja seuraavaksi teen rikosilmoituksen minuun kohdistuneesta uhkailusta, Yasa sanoo.
Julkaisi videon Facebookissa
Yasa myös kuvasi osallistumisensa tilaisuuteen ja julkaisi eilen Facebookissa videoleikkeen, jossa hän ensin esittää kysymyksen, joka suututti paikallaolijoita. Videolla näkyvät lyhyen aikaa myös Yasaa uhkailleet miehet.
– En tiedä heidän nimiään, mutta luultavasti heillä on yhteyksiä tapahtuman järjestäneeseen UETD:n. Mitään virallisia järjestyksenpitäjiä he eivät ainakaan olleet.
– Kyllä siinä oikeasti pelkäsin, että mitä tapahtuu seuraavaksi. Olen itse noin 170 senttiä pitkä ja nämä miehet olivat minua paljon pidempiä, Yasa sanoo.
Hän ei ole kokenut aikaisemmin vastaavaa uhkailua poliittisissa tilaisuuksissa. UETD:n maine on kyseenalainen AKP-yhteyksien vuoksi.
– En pidä järkevänä, että islamisteihin yhteyksissä oleva järjestö järjestää tilaisuuksia Helsingin yliopistossa, Yasa sanoo.
Turvallisuuspäällikkö pahoittelee
Helsingin yliopiston turvallisuuspäällikkö Mikko Savela pahoittelee tapahtunutta. Hän kuitenkin muistuttaa, että lähtökohtaisesti tilaisuuden järjestäjän velvollisuus on huolehtia järjestyksenpidosta. Helsingin yliopistosta on mahdollisuus vuokrata tiloja vastaavia tilaisuuksia varten.
– Jos joku meiltä salin vuokraa, siihen ei sisälly turvallisuuspalveluja. Me vastaamme vain omien tilaisuuksiemme järjestelyistä.
Hänen mukaansa vastaavaa uhkailua ei ole aiemmin esiintynyt yliopistolla järjestetyissä tilaisuuksissa. Savela ei osaa vielä sanoa, mihin toimenpiteisiin yliopisto aikoo asiassa ryhtyä.
– Nyt pitää vielä selvittää, mistä tässä on ollut kyse. Arvioitavaksi saattaa tulla, voiko kyseinen yhdistys jatkossa käyttää tilojamme, Savela sanoo.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tietovuoto: Saksan hallituksen mukaan Erdoğan tukee radikaaleja islamistiryhmiä

Paaviksi kaavailtu Wienin arkkipiispa varoittaa: Euroopaa uhkaa islamilainen valloitus
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












