

PS ARKISTO
PS-piirijohtaja Ahti Moilanen: Tukisäätiö avustakoon vain perussuomalaisia – ”Ei perusteita tukea loikanneita kansanedustajia”
Perussuomalaisten tukisäätiön asema puolueen lähiyhteisönä on toistaiseksi epäselvä. Säätiö omistaa perussuomalaisten puoluetoimistona toimivan huoneiston Helsingissä, josta säätiö on edelleen velkaa puolueelle.
Tukisäätiön hallituksen puheenjohtaja Raimo Vistbacka lausui tänään Ilta-Sanomille, kuinka säätiön omat säännöt ovat mahdollisesti muutettavissa säätiön hallituksen enemmistöpäätöksellä. Tällöin saattaisi jopa olla mahdollista kanavoida säätiön varoja perussuomalaisista loikanneiden kansanedustajien ryhmälle.
Perussuomalaisten tukisäätiö omistaa perussuomalaisten puoluetoimistona toimivan huoneiston Helsingin Yrjönkadulla. Säätiö sai puolueelta lainaa 1,7 miljoonaa euroa huoneiston hankintaan. Puolue taas maksaa säätiölle vuokraa, joilla tuloilla säätiö lyhentää kuukausittain lainaa puolueelle.
Säätiö on perussuomalaisista erillinen ja itsenäinen toimija, joten perussuomalaiset eivät voi vaikuttaa säätiön päätöksiin.
Tuki tarkoitettu perussuomalaisille
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho näkee mahdottomana, että säätiö avustaisi perussuomalaisten kanssa kilpailevia ryhmittymiä. Tukisäätiön nykyisten sääntöjen mukaan säätiön tarkoitus on tukea perussuomalaisten toimintaa.
Perussuomalaisten Pohjois-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Ahti Moilanen katsoo myös, että säätiön hallinnoima varallisuus kuuluu perussuomalaisille.
– Tukisäätiö avustakoon perussuomalaisia. Ei ole mitään perusteita, että säätiö lähtisi missään muodossa tukemaan muita ryhmiä, kuten vaikka loikanneita kansanedustajia, Moilanen sanoo.
Säätiö hiertänyt monia
Puolueen kautta säätiön itselleen veivaama varallisuus on ärsyttänyt monia puolueen jäseniä. Moilasen mielestä säätiö on kuitenkin lähtökohtaisesti hyvä järjestely.
– Ymmärrän sen, että taloushuoliin kannattaa varautua etukäteen. Jytkyn (2011) jälkeen puolueeseen on tullut paljon rahaa. Jos tulevaisuudessa kansanedustajien määrä muuttuisi, taloudellinen taustatuki on hyvä olla olemassa.
”Soini ei arvosta tavallisia puoluetyöntekijöitä”
Perussuomalaisten tukisäätiön hallituksessa on mukana myös perussuomalaisista loikannut entinen puheenjohtaja Timo Soini. Moilasen kunnioitus Soinia kohtaan on romahtanut.
– Soini ei arvosta tavallisia puoluetyöntekijöitä. Nyt se tuli selväksi. Soini heitti perustamansa puolueen menemään kuin märän rukkasen. En olisi koskaan uskonut tällaista näkeväni, Moilanen sanoo.
Yhteisessä linjassa pysytään
Hän arvelee, että puolueesta loikanneiden kansanedustajien poliittinen ura päättyy tämän eduskuntavaalikauden jälkeen.
– Äänestäjien tuomio tulee vuoden 2019 eduskuntavaaleissa, oli tämä loikkareilta sellainen temppu.
Perussuomalaisten tulevaisuuden Moilanen näkee hyvänä.
– Ei meillä ole isompaa hätää. Puolueella on valtakunnallinen organisaatio, johon kuuluu tuhansia puolueen jäseniä. Ainakin pohjoisessa kaikki paikallisosastot myös pysyvät mukana puolueen toiminnassa.
Vistbackan lausunnot pehmenivät
Suomen Uutiset tavoitti myös perussuomalaisten tukisäätiön hallituksen puheenjohtajan Raimo Vistbackan, jonka lausunnot olivat pehmenneet aikaisemmasta ja jonka mukaan tukisäätiöllä ei ainakaan toistaiseksi ole tarkoitusta jakaa säätiön varoja muille kuin perussuomalaisille.
– Mitään päätöksiä ei ole tehty. Edes jaettavaa varallisuutta ei tällä hetkellä ole. Säätiöllä on lainaa hieman yli miljoona euroa. Sääntöjen mukaan tässä mennään. Sääntöjen mukaan tarkoitus on tukea perussuomalaista puoluetta.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaikki puoluetoimistossa asettuivat jäsenten valitseman johdon taakse – Auli Kangasmäki: ”Ilman muuta jatkan”

Perussuomalaisten jäsenistö on tyrmistynyt eduskuntaryhmän hajoamisesta – loikkareille ei heru ymmärrystä

Halla-aho perussuomalaisten jäsenille: ”Puolue ei ole muuttunut, uusi puheenjohtajisto ottaa viestinne entistä vakavammin”

Veteraanikansanedustaja Pentti Kettunen: Nyt tuli lopullinen pettymys – ”En voi hyväksy Soinin ja kumppaneiden petosta”

Ronkainen: ”Nyt meillä vahva ja suoraselkäinen ryhmä”
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Strandman: Vasemmistoliitto lupaa, mutta kuka maksaa?

Tavio EU:ssa: Kauppataseen alijäämään Kiinan kanssa puututtava
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää











