

PS ARKISTO
PS-piirijohtaja Ahti Moilanen: Tukisäätiö avustakoon vain perussuomalaisia – ”Ei perusteita tukea loikanneita kansanedustajia”
Perussuomalaisten tukisäätiön asema puolueen lähiyhteisönä on toistaiseksi epäselvä. Säätiö omistaa perussuomalaisten puoluetoimistona toimivan huoneiston Helsingissä, josta säätiö on edelleen velkaa puolueelle.
Tukisäätiön hallituksen puheenjohtaja Raimo Vistbacka lausui tänään Ilta-Sanomille, kuinka säätiön omat säännöt ovat mahdollisesti muutettavissa säätiön hallituksen enemmistöpäätöksellä. Tällöin saattaisi jopa olla mahdollista kanavoida säätiön varoja perussuomalaisista loikanneiden kansanedustajien ryhmälle.
Perussuomalaisten tukisäätiö omistaa perussuomalaisten puoluetoimistona toimivan huoneiston Helsingin Yrjönkadulla. Säätiö sai puolueelta lainaa 1,7 miljoonaa euroa huoneiston hankintaan. Puolue taas maksaa säätiölle vuokraa, joilla tuloilla säätiö lyhentää kuukausittain lainaa puolueelle.
Säätiö on perussuomalaisista erillinen ja itsenäinen toimija, joten perussuomalaiset eivät voi vaikuttaa säätiön päätöksiin.
Tuki tarkoitettu perussuomalaisille
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho näkee mahdottomana, että säätiö avustaisi perussuomalaisten kanssa kilpailevia ryhmittymiä. Tukisäätiön nykyisten sääntöjen mukaan säätiön tarkoitus on tukea perussuomalaisten toimintaa.
Perussuomalaisten Pohjois-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Ahti Moilanen katsoo myös, että säätiön hallinnoima varallisuus kuuluu perussuomalaisille.
– Tukisäätiö avustakoon perussuomalaisia. Ei ole mitään perusteita, että säätiö lähtisi missään muodossa tukemaan muita ryhmiä, kuten vaikka loikanneita kansanedustajia, Moilanen sanoo.
Säätiö hiertänyt monia
Puolueen kautta säätiön itselleen veivaama varallisuus on ärsyttänyt monia puolueen jäseniä. Moilasen mielestä säätiö on kuitenkin lähtökohtaisesti hyvä järjestely.
– Ymmärrän sen, että taloushuoliin kannattaa varautua etukäteen. Jytkyn (2011) jälkeen puolueeseen on tullut paljon rahaa. Jos tulevaisuudessa kansanedustajien määrä muuttuisi, taloudellinen taustatuki on hyvä olla olemassa.
”Soini ei arvosta tavallisia puoluetyöntekijöitä”
Perussuomalaisten tukisäätiön hallituksessa on mukana myös perussuomalaisista loikannut entinen puheenjohtaja Timo Soini. Moilasen kunnioitus Soinia kohtaan on romahtanut.
– Soini ei arvosta tavallisia puoluetyöntekijöitä. Nyt se tuli selväksi. Soini heitti perustamansa puolueen menemään kuin märän rukkasen. En olisi koskaan uskonut tällaista näkeväni, Moilanen sanoo.
Yhteisessä linjassa pysytään
Hän arvelee, että puolueesta loikanneiden kansanedustajien poliittinen ura päättyy tämän eduskuntavaalikauden jälkeen.
– Äänestäjien tuomio tulee vuoden 2019 eduskuntavaaleissa, oli tämä loikkareilta sellainen temppu.
Perussuomalaisten tulevaisuuden Moilanen näkee hyvänä.
– Ei meillä ole isompaa hätää. Puolueella on valtakunnallinen organisaatio, johon kuuluu tuhansia puolueen jäseniä. Ainakin pohjoisessa kaikki paikallisosastot myös pysyvät mukana puolueen toiminnassa.
Vistbackan lausunnot pehmenivät
Suomen Uutiset tavoitti myös perussuomalaisten tukisäätiön hallituksen puheenjohtajan Raimo Vistbackan, jonka lausunnot olivat pehmenneet aikaisemmasta ja jonka mukaan tukisäätiöllä ei ainakaan toistaiseksi ole tarkoitusta jakaa säätiön varoja muille kuin perussuomalaisille.
– Mitään päätöksiä ei ole tehty. Edes jaettavaa varallisuutta ei tällä hetkellä ole. Säätiöllä on lainaa hieman yli miljoona euroa. Sääntöjen mukaan tässä mennään. Sääntöjen mukaan tarkoitus on tukea perussuomalaista puoluetta.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaikki puoluetoimistossa asettuivat jäsenten valitseman johdon taakse – Auli Kangasmäki: ”Ilman muuta jatkan”

Perussuomalaisten jäsenistö on tyrmistynyt eduskuntaryhmän hajoamisesta – loikkareille ei heru ymmärrystä

Halla-aho perussuomalaisten jäsenille: ”Puolue ei ole muuttunut, uusi puheenjohtajisto ottaa viestinne entistä vakavammin”

Veteraanikansanedustaja Pentti Kettunen: Nyt tuli lopullinen pettymys – ”En voi hyväksy Soinin ja kumppaneiden petosta”

Ronkainen: ”Nyt meillä vahva ja suoraselkäinen ryhmä”
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.














