

LEHTIKUVA
PS: Suomen otettava käyttöön rajatarkastukset – ”Jos sanoo ”asylum” rajalla, rajamies kertoo, että Ruotsista voi hakea suojelua”
Ilta-Sanomat uutisoi eilen (22.1.) Suomeen muista EU-maista palautettavista jopa tuhansista turvapaikanhakijoista. Heidät palautetaan Suomeen Dublin-asetuksen nojalla, jonka mukaan turvapaikkahakemus käsitellään siinä maassa, johon hakija on ensimmäisenä rekisteröitynyt.
Tuhansien turvapaikanhakijoiden kohdalla ensimmäinen rekisteröintipaikka oli Tornio, johon turvapaikanhakijat saapuivat Euroopan läpi.
EU:n sääntöjä ei noudateta kuin Suomessa
Perussuomalaisten mukaan tällaista ongelmaa ei olisi, jos kaikki maat noudattaisivat Dublin- ja Schengen-sopimuksia.
– Jos Schengen-maat noudattaisivat sääntöjä, Suomeen ei pitäisi päästä turvapaikanhakijoita muualta kuin Venäjältä. Kreikan ja Suomen välissä sijaitsevat EU-maat eivät ole pysäyttäneet laittomasti liikuskelevia, vaikka Schengen-sääntöjen puitteissa niillä olisi ollut siihen velvollisuus, perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho huomauttaa.
Turvapaikanhakijoiden päästäminen EU:n ulko- ja sisärajojen yli rekisteröimättä on Halla-ahon mukaan tarkoituksellista vastuunpakoilua.
– Tämä on ymmärrettävää, koska Dublin-asetuksen nojalla niille olisi syntynyt vastuu kyseisistä henkilöistä. Koska Suomi mallioppilaana päästi turvapaikanhakijat maahan ja otti heiltä vastaan turvapaikkahakemuksen, Suomi on heistä vastuussa. Pelkään pahoin, että koska palauttaminen kotimaahan on hankalaa tai mahdotonta, he jäävät Suomeen maailman tappiin asti, Halla-aho ennustaa.
Suomen hyväuskoisuus kaatuu niskaan
Perussuomalaisten kansanedustajat Juho Eerola ja Mika Raatikainen ovat Halla-ahon kanssa samoilla linjoilla. Heidät tavoitettiin Pohjoismaiden neuvoston kokouksesta Tukholmasta, jossa he käsittelivät omien sanojensa mukaisesti näitä asioita pohjoismaisten veljespuolueiden kanssa.
– Muiden maiden Dublin-sopimuksen noudattamatta jättäminen kaatuu taas hyväuskoisen Suomen niskaan. Kansanedustajia ei vuonna 2015 alkaneen kriisin aikaan kuunneltu, vaan ministeriryhmä vain kehui saavutuksiaan. Ulkomaalaispoliisissa ja Lähi-idässä töitä tehneenä en voi kuin ihmetellä Suomen lapsellista hyväuskoisuutta. Nyt on aika herätä. Suomi ei saa muuttua taistelutantereeksi, Raatikainen lataa.
Eerola huomauttaa, että kansanedustajat antoivat konkreettisia esityksiä siirtolaiskriisiin ratkaisemiseksi, mutta niitä ei kuunneltu.
– Dublinin sopimusta tulkittiin väärin. Hakemuksia ei olisi tullut ottaa vastaan Suomessa, vaan sulkea raja turvapaikanhakijoilta loppukesästä 2015, kuten jo silloin sanoin, Eerola huomauttaa.
– Suomella ei olisi ollut juridista estettä käännyttää turvapaikanhakijoita takaisin turvalliseen maahan – Ruotsiin. Kun henkilö päästetään rajan yli sanomaan ”asylum”, peli on menetetty.
Perussuomalaisten ratkaisu: Käännytys rajalla
Perussuomalaiset näkevät, että Suomen kannalta välttämätön vaihtoehto on ottaa rajatarkastukset kaikilla rajoilla käyttöön ja evätä turvapaikanhakijan pääsy maahan, koska hän tulee turvallisesta rajanaapurista.
– Ainoa keino tässä tilanteessa on ottaa käyttöön rajavalvonta ja pysäyttää turvapaikanhakijat rajalle. Tälle ei ole yksiselitteisiä kansainväliseen tai EU-oikeuteen perustuvia esteitä, Halla-aho toteaa.
– Jos sanoo ”asylum” rajalla, rajamies kertoo, että Ruotsista voi hakea suojelua ja osoittaa sormella Haaparannan poliisilaitosta.
Perussuomalaiset olisivat valmiita purkamaan rajatarkastukset, kun yhteisiä pelisääntöjä taas noudatettaisiin.
– Se, että Suomi päästää sisään Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat on ongelma vain siksi, että muut maat eivät noudata Schengenin rajasääntöä, ja että Dublin-menettely ei tämän vuoksi toimi Sitten, kun Schengen- ja Dublin-sääntöjä taas noudatetaan, sisärajatarkastuksia ei tarvita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho moittii: Suomalaismepit antoivat siunauksensa kiistanalaisen Dublin-uudistuksen eteenpäin viemiselle – ”Paljon taakkaa ottaneet maat saisivat sitä lisää”

Huhtasaari: Suuntana EU:n liittovaltio, vain PS vastustaa – ”Kokoomuksen koti on Euroopassa, keskusta haluaa Suomeen islamilaisia arvoja”

PS: Vetovoimatekijät alas – laittomasti maassa olevat rekisteröitävä ja saatava pois maasta

Eduskunta hyväksyi sosiaalihuollon laittomasti maassa oleville – PS: Vaarallinen päätös taloudellisesti ja turvallisuuden kannalta

Laittomasti maassa olevien määrä uhkaa paisua keväällä – Halla-aho: Kehitys sama kuin Ruotsissa, kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet otettava säilöön

Tanskan demarit: Turvapaikanhakijat leirille Afrikkaan

Meri: Laittomasti maassa olevat säilöön – ”Tällä turvataan myös sitä, että henkilö saadaan poistettua maasta”
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Miko Bergbom syyttää vasemmiston Minja Koskelaa: ”Pelaatte kansallisella turvallisuudella”
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii Israelin kanssa sovitun Daavidin linko -kaupan purkamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbomin mielestä tämä on vaarallista puhetta.















