

Irakilaisia turvapaikanhakijoita Lahdessa Hennalan entiseen varuskuntaan avatussa vastaanottokeskuksessa 25. syyskuuta 2015. / LEHTIKUVA
PS tiukkana Lahdessa: Ei uusia tiloja SPR:n vastaanottokeskukselle – ”Kaupunki on jo tehnyt osansa”
Lahden Perussuomalaiset ry:n valtuustoryhmä esittää, että Lahden kaupunki ei tarjoa SPR:lle uusia tiloja vastaanottokeskuksen toiminnan jatkamista varten, eikä varsinkaan erityistä tukea tarvitsevien osastolle.
– Lahti on jo osansa tehnyt maahantulijoiden tulvan hoitamisessa ja huolehtii muulla tavoin monipuolisesti sen jälkihoidosta ja tämän hetken kustannuksista omalta osaltaan, perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Rami Lehto muistuttaa.
Kaupungin toimitilajohtaja Mauri Koistisen vastauksessa ”Lahti kantaa oman vastuunsa turvapaikanhakijoista ja heidän kotouttamisestaan”.
– Kaupunki työskentelee tiiviissä yhteistyössä valtion viranomaisten kanssa, jotta laillisesti Suomessa oleskelevat turvapaikanhakijat tai oleskeluluvan saaneet saavat Lahdessa ne tarvittavat palvelut, joihin heillä on oikeus. Lahden maahanmuuttopolitiikka ja siihen liittyvä lainsäädäntö perustuu maan hallituksen linjaamiin tavoitteisiin, EU:n yhteiseen maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikkaan sekä kansainvälisiin sopimuksiin.
Hoitojonoissa suomalaisten ohi
Perussuomalaisten valtuustoryhmälle tämä ei käy.
– Hennalan vastaanottokeskuksen 100-200 asukasta aiotaan siis sijoittaa vuokra-asuntoihin, kodinomaisiin tiloihin Lahdessa. Meille valtuutetuille ei olla kerrottu mitään, aikooko Lahden kaupunki olla mukana turvapaikanhakijoiden sijoittelussa ja ohittavatko turvapaikanhakijat asuntojonoissa muut.
– Miten sitten heidän terveydenhoito ja valmistava ja muu koulutus? Kuinka paljon näistä tulee kaupungille kustannuksia tulevaisuudessa? Puhumattakaan pitkäaikaistyöttömien sakkomaksuista. Jatkoa on tulossa myös 20:lle erityistä valvontaa ja psykiatrista tukea vaativalle turvapaikanhakijalle. Nämä henkilöt menevät tietysti hoitojonoissa suomalaisten edelle, kun pääsevät yksityiselle puolelle, ja kysynkin vaikuttaako tämä lahtelaisten hoitoon pääsyyn, kun lääkärit ja psykiatrit siirtyvät julkiselta puolelta yksityiselle puolelle hoitamaan turvapaikanhakijoita? Lehto kysyy.
Laittomasti maassa olevien määrä kasvaa
Lehto muistuttaa, että Supon apulaispäällikön mukaan jihadistinen alamaailma on juurtunut Suomeen ja poliisi on luokitellut useita Päijät-Hämeessä oleskelevia turvapaikanhakijoita vaarallisiksi.
– Huoli on myös siitä, että aikuisia miehiä koulutetaan suomalaiskouluissa alaikäisten joukossa. Onhan selvitetty, että jopa 65 % niin sanotuista alaikäisistä valehtelee ikänsä.
– Kun vielä tiedetään, että suurin osa hakijoista tulee saamaan kielteisen päätöksen, on suuri riski, että kyseiset henkilöt jäävät kaupunkiimme oleilemaan laittomasti ja elättäen itsensä kyseenalaisin keinoin. Tämä on suuri turvallisuusriski ja rasittaa myös virkavallan resursseja. Pelolle ei saa antaa valtaa, mutta miksi lahtelaisissakin tapahtumissa nykyään ajetaan kuorma-autoja alueiden tukkeeksi ja turvaksi?
”Maamme ei kestä tätä”
Lehto ihmettelee kaupungin virkamiesten vähättelevää asennetta kasvaviin riskeihin.
– Mitä sanovat meidän virkamiehet? Hei me tienataan tällä, kun valtio maksaa lystin. Niin me veronmaksajat maksamme lähes miljardilaskun ja se on pois myös kunnilta loppupelissä.
– Jos kunnat ottavat avosylin turvapaikanhakijoita vastaan ja antavat vastaanottokeskuksille tiloja, niin se vain lisää maamme vetovoimaisuutta pakolaisten silmissä, kun heidät otetaan avosylin vastaa. Maamme ei kestä tätä nyt, eikä varsinkaan tulevaisuudessa, Lehto painottaa.
Afrikka vyöryy Eurooppaan
Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa, että maailmassa on tällä hetkellä noin 7,5 miljardia asukasta ja YK:n raportin mukaan maailman väkiluku kasvaa miljardilla vuoteen 2030 mennessä. 2050 väkiluku olisi arvioiden mukaan jo 10 miljardia ja vuosisadan lopussa yli 11 miljardia. Maapallon väkiluku tuleekin kasvamaan 50 %:lla reilussa 80 vuodessa.
– Samaan aikaan Afrikan väestön kasvu jatkuu nopeammin. Arvioiden mukaan Afrikan väestömäärä nelinkertaistuu 4,4 miljardiin vuosisadan loppuun mennessä. Pakolaisia oli 2015 lopussa yli 65 miljoonaa henkilöä ja pelkästään 2015 pakolaisten määrä kasvoi lähes kuudella miljoonalla henkilöllä ja onkin arvioitu, että vuosisadan puolessa välissä pakolaisia olisi jopa satoja miljoonia.
– Nyt moni sanookin, että kehitysapua pitäisi lisätä, jottei ihmisten tarvitsisi lähteä pakolaisiksi. Suomi on maksanut kehitysapua vuosien 1990 ja 2016 välillä lähes 20 miljardia euroa. Siis pelkästään Suomi yksinään. Koko maailman kehitysyhteistyön määrä oli vuonna 2016 noin 129 miljardia euroa ja se on tällä vuosituhannella kaksinkertaistunut, kun inflaatio valuuttakurssit huomioidaan. Samaan aikaan Suomen kehitysyhteistyön kasvu euroissa oli vielä suurempaa. Ja silti, samaan aikaan pakolaisten määrä on kasvanut rajusti, Lehto huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho ja Meri: Hallitus ottaa miljardien lisävelan maailmanparantamiseen

Nyt puhuu vokin ohjaaja: Turvapaikanhakijoita paapotaan kuin pikkulapsia, käytös sen mukaista – ”Minua on uhattu, syljetty ja haukuttu”

Joukkotappelut Alahärmän koulukeskuksessa työllistävät poliisia – vanhemmat huolissaan: ”Vastaanottokeskuksessa jatkuvasti ongelmia”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Sisäministeri Rantanen raiskausrikoksista: ”Nämä ovat kuvottavia uutisia, niistä tulee ihan fyysisesti paha olo”
Maahanmuuttopolitiikassa on tehty kuluvalla hallituskaudella historiallinen suunnanmuutos. Maasta poistamiset ovat kasvaneet yli 30 prosenttia, ja lisätalousarviossa palautuksiin jouduttiin varaamaan lisää rahaa. Sisäministeri Mari Rantasen mukaan työ on kuitenkin vasta alussa: laivan nokka on vähän kääntynyt ja nyt pitäisi painaa seuraavalla hallituskaudella kaasua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









