

LEHTIKUVA/ARKISTO
Purra Brysselissä: Puolustusmenojen pysyvästi korkeampi taso voidaan saavuttaa säästämällä jostakin muualta – pelkät EU-ratkaisut eivät riitä
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra tapasi mediaa Brysselissä Euroopan talous- ja rahoitusasioiden neuvoston, Ecofinin, kokouksen jälkeen. Purra korostaa, että eri valtioiden puolustusmenot - edes yhteiset - eivät voi antaa jäsenmaille talousjoustoa muualle kuin puolustukseen.
Riikka Purran mukaan päivä alkoi keskustelulla puolustusmenojen käsittelystä finanssipoliittisissa säännöissä sekä komission tulossa olevista ehdotuksista maakohtaisiksi poikkeuslausekkeiksi.
– Finanssipoliittisten sääntöjen joustoilla on tarkoitus saada liikkeelle EU:n jäsenvaltioissa neljän vuoden aikana se paljon puhuttu noin 650 miljardia euroa lisää puolustukseen käytettäväksi. Kuulimme komission ajatuksia siitä, mitä se käytännössä tarkoittaisi.
– Yksityiskohtia on vielä todella paljon auki – esimerkiksi se, miten puolustusmenot varsinaisesti määritellään, mitä kuuluu puolustukseen ja mikä on vertailuvuosi, josta menojen kasvu lasketaan.
– Pidemmällä aikavälillä pysyvästi korkeampia puolustusmenoja ei saada edistettyä ilman, että jäsenmaiden budjeteissa tehdään priorisointia. Velkakestävyys on tärkeää, ja markkinoiden luottamuksen fipo-kehikkoon pitää säilyä. EU ei voi ratkaista jäsenmaiden puolesta sitä, että jostakin pitää säästää, jotta kokonaisuus säilyy kestävänä. Näinhän Suomikin tekee – sopeuttaa, jotta se saa velan kestävälle uralle ja jotta se voi tehdä välttämättömiä lisäpanostuksia.
– Ja kun puolustusinvestointitarpeita tulee, tämä priorisoimisen tarve ja jostakin muualta säästämisen tarve koskee ihan yhtä lailla kansallisia jäsenvaltioita kuin Euroopan unionia kokonaisuudessaankin.
Ukrainan neuvotteluasemaa vahvistettava
Purran mukaan Venäjän hyökkäyssodan jatkuessa tehokkaat Venäjä-pakotteet vahvistavat Ukrainan neuvotteluasemaa tulitaukoon ja rauhaan pyrittäessä. Purra toikin kokouksessa esiin Suomen vahvan kannan Ukrainan puolesta.
– Kaikki kivet tulee kääntää, että Venäjän jäädytetyt varat voidaan takavarikoida Ukrainan hyväksi.
Puolan puolustusrahoituspankkia kannattaa harkita
Puolustushankintoihin liittyen Purra näyttää vihreätä valoa Puolan ajatukselle erityisestä ”puolustusrahoituspankista”, rearmament bankista, kuten sitä Ecofin-pöydässä kutsuttiin.
– Sehän luotaisiin samanmielisten maiden välille, eikä se olisi rajattu pelkästään EU-maihin, vaan mukana voisi olla esimerkiksi Iso-Britannia ja Norja.
– Tätä on hyvä pohtia eteenpäin. Toki pitää selvittää tarkasti, onko tällaisten samanmielisten maiden yhteenliittymällä mahdollisuus tehdä hankintoja selvästi nopeammin tai edullisemmin verrattuna siihen, että yksittäiset maat tekisivät niitä itse.
– Toisaalta voisimme pohtia mahdollisuutta tehdä rakenne kevyemmin ja jo olemassa oleviin rakenteisiin liittäen kuin kokonaan uudelleen. Tämä olisi nopeampaa.
Suomen oltava kaikissa ratkaisuissa nettohyötyjä
Purra muistuttaa uhasta, johon eri ratkaisuilla halutaan vastata.
– Se tulee yhdestä suunnasta eli Venäjältä.
– Korostan sitä, että Suomelle etulinjan maana on oleellista se, että me saamme paitsi lisäarvoa osallistumisesta erilaisiin ratkaisuihin, niin olemme tässä Venäjän rajamaana selvästi hyötyjien puolella.
– Kaikkia ehdotuksia, jotka kootaan samanmielisten maiden halukkaiden koalitiossa, on syytä tarkastella.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- puolustusrahoituspankki nettohyöty sopeutukset Venäjän hyökkäyssota Ecofin puolustusmenot velkakestävyys priorisointi Euroopan unioni Riikka Purra Puola Iso-Britannia Norja Ukraina finanssipolitiikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koskela: Lisätalousarvio vahvistaa kotimaista puolustusteollisuutta
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela kiittää hallitusta vuoden 2025 ensimmäisessä lisätalousarvioon sisältyvistä puolustuspanostuksista.

Antikainen: Hallituksen panostus Ukrainaan on erityisen huomattava tuki Suomen omalle puolustusteollisuudelle – sekä Suomen että Ukrainan turvallisuus vahvistuvat
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kiittää hallitusta merkittävästä panostuksesta Ukrainalle myönnettävään lisäapuun.

Mäkelä: Euroopan palattava juurilleen puolustuspolitiikassa – EU-maiden on rakennettava ensin omaa puolustustaan, yhteinen turvallisuus tulee jo Natosta
Euroopassa keskustellaan nyt maanosan puolustuksen integroimisesta, ja siihen liittyen on spekuloitu yhteisestä puolustusrahastosta. Ylen aamussa tänään vieraillut perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä pitää spekulointia ennenaikaisena ja muistuttaa, että ensisijaisesti kunkin EU-maan tulee huolehtia omasta puolustuskyvystään, koska useimmat maat ovat jo Natossa.

Tavio: Puolustusteollisuuden start-upeja lisättävä
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio esittää keskustelunavauksena puolustusteollisuuden yritysten ja start-up-ekosysteemien kehittämistoimia. Sillä olisi hänen näkemyksensä mukaan ulkomaankaupan, työllisyyden ja turvallisuuden kannalta positiivista vaikutusta.
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

Puolet ruotsalaisista burkakiellon kannalla – vihervasemmisto vastustaa luonnollisista syistä
Ajatus kasvot kokonaan peittävien huivien kieltämisestä julkisilla paikoilla nousee Ruotsissa toistuvasti esiin ja näin on tapahtunut erityisesti nykyisen porvarihallituksen aikana. SVT:n ja mielipidetutkimusyhtiö Verianin kyselyn mukaan burkan ja niqabin kieltoa kannattaa jo useampi ruotsalainen kuin vastustaa.

12-vuotias epäiltynä murhasta Malmössä – nuorin koskaan ampujaksi epäilty
Parikymppinen mies ammuttiin kuoliaaksi autoonsa Malmössä joulun alla. Murhasta epäillään 12-vuotiasta poikaa. Lapsi soitti itse poliisille ja ilmoittautui murhan tekijäksi vain tunteja tapahtuman jälkeen.











