

MATTI MATIKAINEN
Purra: Jussi Halla-ahosta tulisi Suomen paras presidentti – ”Johdonmukainen, kumartelematon ja älyssä aivan omassa sarjassaan”
Ymmärrykseen ja perehtyneisyyteen perustuva ulko- ja turvallisuuspoliittinen ja kansainvälisten suhteiden analyysikyky, suurvaltarealismi, Venäjän tuntemus, poliittisen opportunismin puute ja erityisesti tinkimätön Suomen ja suomalaisten puolustaminen – siinä perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran mainitsemia ominaisuuksia presidenttiehdokas Jussi Halla-ahosta.
Presidentinvaaleihin on aikaa enää alle kaksi kuukautta. Eduskunnan puhemiehen Jussi Halla-ahon presidentinvaalikampanjan virallinen avaustilaisuus käynnistyi tänään perjantaina Helsingissä.
Kampanjastartissa puhunut perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra huomautti, että vaikka maailma on muuttunut melkoisesti edellisistä, vuoden 2018 presidentinvaaleista, Halla-aho ei ole henkilönä muuttunut.
– Jussin ei ole tarvinnut siirtää itseään muuttuneessa poliittisessa tilanteessa. Hän seisoo paikallaan, ja muut ympärillä siirtyvät. En voi olla muistelematta kuuden vuoden takaisia presidentinvaaleja ja niiden keskusteluja. Muutos on aivan valtaisa, vaikka osa ehdokkaistakin on samoja. Vuoden 2018 vaaleissa Laura kokosi eduskuntaryhmän halkeamisen aiheuttamia railoja omalla kentällämme ja teki hyvää työtä. Nyt on Jussin vuoro, Purra sanoo.
Halla-aho itse on aiemmin todennut, että viihdepainotteisesta mediaympäristöstä huolimatta presidenttinä hän ei olisi valmis viihdyttäjän rooliin. Halla-ahon mukaan päätöksentekijän keskeinen tehtävä on tunnistaa, ennakoida ja ratkaista uhkia, jotta tavalliset kansalaiset voisivat elää omannäköistään positiivista elämää.
Rakkaus omaan maahan on iskujen arvoista
Purra korostaa, että Halla-aholta löytyy presidentillisiä ominaisuuksia.
– Tarkka ja syvään ymmärrykseen ja perehtyneisyyteen perustuva ulko- ja turvallisuuspoliittinen ja kansainvälisten suhteiden analyysikyky, suurvaltarealismi, Venäjän tuntemus, poliittisen opportunismin puute ja erityisesti tinkimätön Suomen ja suomalaisten puolustaminen, silloinkin kun se ei ollut muotia – siinä yksinkertainen mutta näissä kisoissa täysin ainutlaatuinen yhdistelmä perussuomalaisen presidenttiehdokkaan ominaisuuksia.
– Hän on johdonmukainen, kumartelematon ja älyssä aivan omassa sarjassaan. Ryvetetty toki, kuten jokainen suuri ja moni pienempikin perussuomalainen, mutta ei tavalla, joka kansan mieltä vaivaisi. Politiikan aiheuttamista välillä kohtuuttomista henkilökohtaisista epämukavuuksista huolimatta ylimpänä on velvollisuus, sydämeen ja aivokuoreen kiinnittynyt palo, välttämättömyys, pakko tehdä asioita tämän maan eteen. Rakkaus omaan maahan, kansaan, kieleen, suomalaiseen olemiseen on ei vain puolustamisen vaan kaiken taistelun ja iskujen arvoista.
Suomen kiertäminen on kovaa touhua
Purra myös muistutti, että on tuntenut Halla-ahon jo pitkään.
– Tiedän, että Jussi on kiertänyt ympäri Suomea jo pitkään ja osallistuu toinen toistaan seuraaviin paneeleihin. Se on kovaa hommaa, mutta onneksi hän on saanut levätä näistä hommista muutaman vuoden ja jaksaa hyvin.
– Joskus vuosia sitten pienissä humalissamme nauroimme, että varmaan Jussia ja Hillaa saa vielä joskus kätellä itsenäisyyspäivänä presidentinlinnassa, kun kerran kaikkea vaan tapahtuu. Miksei sitten sitäkin. Olen todella iloinen, että Jussi suostui tähän kisaan. Hänestä tulisi Suomen paras presidentti. Ja sittenkin kyseessä olisi edelleen se sama mies, jonka minä tunnen, johon luotan ja josta hirveästi pidän.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: ”Auttamisesta on tullut oman moraalisen ylemmyyden korostamista”

Ukrainan puhemies julkaisi koskettavan videon puhemies Jussi Halla-ahon vierailusta

Presidenttiehdokas Halla-aho arvioisi uudelleen Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisuusjärjestelmää – ”Ilmeinen turvallisuusriski”

Presidenttiehdokas Halla-aho: Jos me Suomessa teemme kaiken samoin kuin Ruotsissa, myös lopputulos tulee olemaan samanlainen

Onko jokin asia Suomen ilmapiirissä muuttumassa, presidenttiehdokas Halla-aho?

Halla-aho: Jos perussuomalaisia arvoja kannattavat suomalaiset käyvät äänestämässä, on todennäköistä, että se riittää toiselle kierrokselle – ”Sitten kaikki on mahdollista”

Keskisarja: Vaalitaistellaan Jussi Halla-aho itsenäisen Suomen viimeiseksi presidentiksi

Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: Vain hyvinvoiva Suomi voi olla kokoaan suurempi – ”Lähden siitä, että Suomi on suomalaisten turvapaikka pahassa maailmassa”

Jussi Halla-aho itsenäisyyspäivänä: Tämä on meidän maamme
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Varapresidentti Vance puolusti sananvapautta ja demokratiaa – europoliitikot pöyristyivät
Yhdysvaltain varapresidentti piti perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Valtamedia ja EU-poliitikot pitävät sitä "hyökkäyksenä" Eurooppaa vastaan. Monet tavalliset ihmiset pitävät J. D. Vancen sananvapautta ja demokratiaa puolustanutta puhetta vaikuttavimpana puheenvuorona mitä Euroopassa on pitkään aikaan kuultu.

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".

Suomi tuskin saavuttaa hiilineutraalisuustavoitetta 2035 – Purra: Liian tiukille viety ilmastopolitiikka entistäkin järjettömämpää
Edellisen hallituksen aikaan linjattu hiilineutraalisuustavoite 2035 on koko ajan epätodennäköisemmin saavutettavissa, sanoo tuoreessa videoviestissään perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra. Suomen ei tavoitteen takia tule ryhtyä sille itselleen vahingollisiin toimiin.