

MATTI MATIKAINEN
Purra: Jussi Halla-ahosta tulisi Suomen paras presidentti – ”Johdonmukainen, kumartelematon ja älyssä aivan omassa sarjassaan”
Ymmärrykseen ja perehtyneisyyteen perustuva ulko- ja turvallisuuspoliittinen ja kansainvälisten suhteiden analyysikyky, suurvaltarealismi, Venäjän tuntemus, poliittisen opportunismin puute ja erityisesti tinkimätön Suomen ja suomalaisten puolustaminen – siinä perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran mainitsemia ominaisuuksia presidenttiehdokas Jussi Halla-ahosta.
Presidentinvaaleihin on aikaa enää alle kaksi kuukautta. Eduskunnan puhemiehen Jussi Halla-ahon presidentinvaalikampanjan virallinen avaustilaisuus käynnistyi tänään perjantaina Helsingissä.
Kampanjastartissa puhunut perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra huomautti, että vaikka maailma on muuttunut melkoisesti edellisistä, vuoden 2018 presidentinvaaleista, Halla-aho ei ole henkilönä muuttunut.
– Jussin ei ole tarvinnut siirtää itseään muuttuneessa poliittisessa tilanteessa. Hän seisoo paikallaan, ja muut ympärillä siirtyvät. En voi olla muistelematta kuuden vuoden takaisia presidentinvaaleja ja niiden keskusteluja. Muutos on aivan valtaisa, vaikka osa ehdokkaistakin on samoja. Vuoden 2018 vaaleissa Laura kokosi eduskuntaryhmän halkeamisen aiheuttamia railoja omalla kentällämme ja teki hyvää työtä. Nyt on Jussin vuoro, Purra sanoo.
Halla-aho itse on aiemmin todennut, että viihdepainotteisesta mediaympäristöstä huolimatta presidenttinä hän ei olisi valmis viihdyttäjän rooliin. Halla-ahon mukaan päätöksentekijän keskeinen tehtävä on tunnistaa, ennakoida ja ratkaista uhkia, jotta tavalliset kansalaiset voisivat elää omannäköistään positiivista elämää.
Rakkaus omaan maahan on iskujen arvoista
Purra korostaa, että Halla-aholta löytyy presidentillisiä ominaisuuksia.
– Tarkka ja syvään ymmärrykseen ja perehtyneisyyteen perustuva ulko- ja turvallisuuspoliittinen ja kansainvälisten suhteiden analyysikyky, suurvaltarealismi, Venäjän tuntemus, poliittisen opportunismin puute ja erityisesti tinkimätön Suomen ja suomalaisten puolustaminen, silloinkin kun se ei ollut muotia – siinä yksinkertainen mutta näissä kisoissa täysin ainutlaatuinen yhdistelmä perussuomalaisen presidenttiehdokkaan ominaisuuksia.
– Hän on johdonmukainen, kumartelematon ja älyssä aivan omassa sarjassaan. Ryvetetty toki, kuten jokainen suuri ja moni pienempikin perussuomalainen, mutta ei tavalla, joka kansan mieltä vaivaisi. Politiikan aiheuttamista välillä kohtuuttomista henkilökohtaisista epämukavuuksista huolimatta ylimpänä on velvollisuus, sydämeen ja aivokuoreen kiinnittynyt palo, välttämättömyys, pakko tehdä asioita tämän maan eteen. Rakkaus omaan maahan, kansaan, kieleen, suomalaiseen olemiseen on ei vain puolustamisen vaan kaiken taistelun ja iskujen arvoista.
Suomen kiertäminen on kovaa touhua
Purra myös muistutti, että on tuntenut Halla-ahon jo pitkään.
– Tiedän, että Jussi on kiertänyt ympäri Suomea jo pitkään ja osallistuu toinen toistaan seuraaviin paneeleihin. Se on kovaa hommaa, mutta onneksi hän on saanut levätä näistä hommista muutaman vuoden ja jaksaa hyvin.
– Joskus vuosia sitten pienissä humalissamme nauroimme, että varmaan Jussia ja Hillaa saa vielä joskus kätellä itsenäisyyspäivänä presidentinlinnassa, kun kerran kaikkea vaan tapahtuu. Miksei sitten sitäkin. Olen todella iloinen, että Jussi suostui tähän kisaan. Hänestä tulisi Suomen paras presidentti. Ja sittenkin kyseessä olisi edelleen se sama mies, jonka minä tunnen, johon luotan ja josta hirveästi pidän.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: ”Auttamisesta on tullut oman moraalisen ylemmyyden korostamista”

Ukrainan puhemies julkaisi koskettavan videon puhemies Jussi Halla-ahon vierailusta

Presidenttiehdokas Halla-aho arvioisi uudelleen Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisuusjärjestelmää – ”Ilmeinen turvallisuusriski”

Presidenttiehdokas Halla-aho: Jos me Suomessa teemme kaiken samoin kuin Ruotsissa, myös lopputulos tulee olemaan samanlainen

Onko jokin asia Suomen ilmapiirissä muuttumassa, presidenttiehdokas Halla-aho?

Halla-aho: Jos perussuomalaisia arvoja kannattavat suomalaiset käyvät äänestämässä, on todennäköistä, että se riittää toiselle kierrokselle – ”Sitten kaikki on mahdollista”

Keskisarja: Vaalitaistellaan Jussi Halla-aho itsenäisen Suomen viimeiseksi presidentiksi

Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: Vain hyvinvoiva Suomi voi olla kokoaan suurempi – ”Lähden siitä, että Suomi on suomalaisten turvapaikka pahassa maailmassa”

Jussi Halla-aho itsenäisyyspäivänä: Tämä on meidän maamme
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kommentoi Facebookissa Ylen Espoon "Pikku-Kosovosta" kirjoittamaa juttua, jossa kerrotaan kosovolaisten halusta hakeutua toistensa luo turvallisuuden, kielen ja kulttuurin vuoksi. Grönroos muistuttaa, että samalla logiikalla myös suomalaiset etsivät turvallisuutta omiensa luota, haluavat lastensa puhuvan suomea kavereidensa kanssa ja valitsevat asuinalueensa sen perusteella, missä asuu muita suomalaisia. Massamaahanmuutto ja väestön vaihtuminen tekevät tämän kuitenkin jatkuvasti vaikeammaksi.













