Oppositioryhmät vetoavat hallitukseen, että se aloittaisi parlamentaarisen työn sosiaali- ja terveyspalveluiden turvaamiseksi. Opposition ”kädenojennus” sotessa on kuitenkin suurta teatteria, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa X:ssa.
– He haluavat poliittisista syistä pitää keskustelua abstraktilla tasolla, esittäen, että heillä on toteutettava vaihtoehto, mutta hallitus ei kuuntele eikä tee mitään. Ja että pääministeri ja valtiovarainministeri ovat siksi ylimielisiä.
”Erkkikään ei ota selvää”
Purra huomauttaa, ettei oppositiolla ole tosiasiassa mitään vaihtoehtoa.
– He eivät esitä toteuttamiskelpoisia vaihtoehtoja eivätkä korjaavia malleja eivätkä edes puhu konkretiasta. Erkkikään ei ota selvää, mitä ”rahoituslain korjaaminen” heille tarkoittaa. Vieläkin enemmän lisää rahaa kaikille? Vai vain osalle? Mille alueille? Paljonko rahaa? Miten jako-osuutta muutetaan? Korjataanko jälkikäteistarkistusta ja miten? Yhdistetäänkö alueita?
Oppositio ei osaa sanoittaa mitä se haluaa
Purra muistuttaa, että sote-malli on nimenomaan edellisen hallituksen luoma, ja sitä valmisteltiin vuosien ajan.
– Me teemme sinne täsmällisiä korjauksia, mutta kuten vaaleja ennenkin oli selvää – ja silloiselle hallitukselle hyvin tärkeää – koko mallia ja isoa uudistusta ei voida eikä pidä samantien räjäyttää ja tehdä uusiksi. Sitäkö oppositio nyt kuitenkin vaatii? Ei vastauksia, siihenkään.