

LEHTIKUVA
Raatikainen: En hyväksy demokratian halventamista – ”Vakuuskuoret, hallintarekisterit ja hillotolpat eivät edusta perussuomalaisia arvoja”
Kansanedustaja Mika Raatikainen (ps) pysyy perussuomalaisissa. – Hyväksyn tietenkin täysin laillisen ja rehellisen äänestystuloksen Suomen demokraattisimmassa puolueessa, Raatikainen toteaa.
– Loikkarit eivät kunnioita n. 2 000 perussuomalaisen jäsenen puoluekokouksessa tekemää äänestyspäätöstä. Tämä on demokratian pilkkaamista ja kansanvallan halventamista. Tätä ei 100-vuotias Suomi ansaitse, eikä kansa tule tekoa unohtamaan. Se on varma.
Petollinen suunnitelma tehtiin ennen puoluekokousta
Raatikainen ei usko loikkareiden selityksiin uuden ryhmän perustamisesta puoluekokouksen jälkeen.
– Kaikille on tässä vaiheessa selvää, että koko petollinen suunnitelma oli tehty jo ennen puoluekokousta. Huonot häviäjät osoittivat todellisen luonteensa ja omanvoitonpyyntinsä. Jos olisin tiennyt, että hinku Audin takapenkille on noin kova, olisin voinut lahjoittaa oman Audi A 8:ni Soinille ja kumppaneille hajaannuksen estämiseksi. Siihen mahtuu viisi ministeriä ja hillotolpillekin on takakontissa tilaa hyvin, Raatikainen nauraa.
Nyt tehdään oikeaa PS-politiikkaa
Raatikainen sanoo kunnioittavansa lujasti eduskuntaryhmässä pysyneitä suoraselkäisiä, todellisia perussuomalaisia. Raatikaisen mukaan nyt on paremmat mahdollisuudet toteuttaa perussuomalaista politiikkaa, kun äänestäjänsä ja puolueensa pettäneet ovat väistyneet hidastamasta ja estämästä isänmaan puolesta toimimista.
– Vakuuskuoret, hallintarekisterit ja hillotolpat eivät edusta perussuomalaisia arvoja, vaan nykyhallituksen kieroutunutta välinpitämättömyyttä tavallisten ihmisten huolista, Raatikainen lataa.
– Tästä jatkamme puhtain asein, puhtaan asian puolesta. Kyllä kansa tietää!
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho perussuomalaisten jäsenille: ”Puolue ei ole muuttunut, uusi puheenjohtajisto ottaa viestinne entistä vakavammin”

Leena Meri perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi

Ronkainen: ”Nyt meillä vahva ja suoraselkäinen ryhmä”

Ossi Sandvik: Perussuomalaiset lujittui nyt yhtenäisemmäksi
Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













