

PS ARKISTO
Raatikainen: Sähköinen lentäminen mahdollistettava Malmin lentokentällä – ”Huoltokustannuksiltaan jopa 50 % halvempaa kuin nykyteknologiaan perustuva”
Malmin lentoaseman ystävät ry:n hallitus esittää, että sähköinen lentäminen mahdollistetaan Malmin lentokentällä yhdellä kiitotiellä ja että asuntorakentamisen laajuutta arvioidaan uudelleen muuttuneen geopoliittisen tilanteen vuoksi. Perussuomalaisten Mika Raatikainen yhdistyksen hallituksesta kertoo sähköisen lentämisen olevan huoltokustannuksiltaan jopa puolet halvempaa ja ilmastovaikutuksiltaan käytännössä hiilineutraalia.
Sähköinen lentäminen on kehittynyt suurin harppauksin. Helsingin saavutettavuus Suomen pääkaupunkina vaatii omaa lentokenttää hitaammalle lähiliikenteelle. Helsingissä on jo olemassa oma lentokenttä, joka sopii tähän ihanteellisesti, kerrotaan Malmin lentoaseman ystävät ry:n tiedotteessa.
Huoltovarmuuden näkökulma huomioitava
Yhdistys esittää, että sähköinen lentäminen mahdollistettaisiin Malmin lentokentällä yhdellä kiitotiellä ja että asuntorakentamisen laajuutta arvioidaan uudelleen muuttuneen geopoliittisen tilanteen vuoksi. Tarkastelussa on huomioitava erityisesti huoltovarmuuden näkökulma, tarve viranomaisilmailulle ja Ukrainan sodasta saadut opit droonien käytöstä.
– Kehitys on nopeaa – tällä hetkellä kehitteillä on jo yli 20-paikkaisia matkustajakoneita lyhyille matkoille, ja esimerkiksi Norjassa on kirjattu tavoitteeksi, että vuonna 2040 kaikki kotimaan sisäinen lentoliikenne olisi sähköistä. Sähköinen lentäminen on eri arvioiden mukaan huoltokustannuksiltaan jopa 50 prosenttia halvempaa kuin nykyteknologiaan perustuva. Lisäksi huoltoajat lyhenevät selvästi, kertoo perussuomalaisten Mika Raatikainen yhdistyksen hallituksesta.
Hiilineutraalia ja äänetöntä
Ilmastovaikutuksiltaan lentäminen on myös käytännössä hiilineutraalia riippuen toki siitä, miten sähkö tuotetaan – sama koskee luonnollisesti sähköautoja. Suomeen sähköinen lentäminen sopisi Raatikaisen mukaan mainiosti, sillä lentämiseen sopivia kenttiä löytyy ja tarpeelliset modifikaatiot, käytännössä latausmahdollisuudet koneille, on halpa järjestää. Koneet ovat lisäksi käytännössä äänettömiä. Esimerkiksi Malmin kenttä sopisi niille mainiosti.
– Kapasiteetti ja kantama kasvavat kovaa vauhtia, ja lennot esimerkiksi Tallinnaan ja Merenkurkun yli Ruotsiin alkavat olla todellisuutta jo lähiaikoina, Raatikainen sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sähköinen lentäminen geopoliittinen tilanne asuntorakentaminen Malmin lentoaseman ystävät ry Hiilineutraalisuus huoltokustannukset Ukrainan sota ilmastovaikutukset Malmin lentokenttä Mika Raatikainen Huoltovarmuus Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset esittivät kuntalaisäänestystä Malmin lentokentästä – Helsingin valtuusto torppasi esityksen

PS-valtuutetut videohaastattelussa: Helsingin kehitys on todella huolestuttavaa

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä jätti palautusehdotuksen Malmin lentokentän kaavaa koskien – ”Päästöt viherpestään tekopyhästi näkymättömiin”

PS:n Helsingin valtuustoryhmä kritisoi Malmin lentokentän rakennushankkeita: ”Vihreille luonto- ja ympäristöarvot ovat pelkkää puhetta”
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.













