
Ranskalainen sosialistimeppi moraalimalliksi: Ryhtyi nälkälakkoon EU-varojen kohdentamisen vuoksi
Ranskalainen S&D-ryhmän meppi aloitti nälkälakon. Pierre Larrouturou kertoo Politico-lehdelle, ettei hän voi vain katsella sivusta EU:n budjettileikkauksia terveydenhuollosta ja ilmastonmuutosta hidastavista kohteista.
Hänen mielestään on väärin, ettei EU ole saanut aikaiseksi varainsiirtoveroa. Pierre Larrouturoun mukaan finanssimaailman tulee niin ikään osallistua talkoisiin varsinkin nyt, kun arvopaperikurssit ovat kaikkien aikojen huipussaan.
– Aikomukseni ei ole kuolla, vaan estää miljoonat kuolemat. Jos rahoitusta ei heru, ei tipu sopimusta, Larrouturou kertoo viitaten esimerkiksi terveydenhuollon lisärahoitukseen.
Mepit ovat olleet katkeria siitä, ettei Eurooppa-neuvosto ole aikeissa sitoa avustusrahoituksia tiukasti oikeusvaltioperiaatteen noudattamiseen. Lisäksi he ovat tyytymättömiä neuvoston kitsastelusta.
Vaatii varainsiirtoveroa
Larroutorou vaatii, että varainsiirtovero otetaan käyttöön vuonna 2024. Hän tähtää ensi joulukuun EU:n valtiovarainministerien kokoukseen, jossa päätöksen verosta pitää hänen mielestään syntyä.
Euroopan komissio ehdotti tällaista veroa ensi kerran vuonna 2011. Sen on laskettu täyttävän EU-kirstuja 50 miljardilla eurolla vuodessa.
Vero toimii siten, että käydyistä arvopaperikaupoista napataan hyvin pieni siivu EU:n kassaan. Vero perustuu kaupankäyntimääriin. Toisaalta lukuisat kaupat korjaavat hinnoittelun virheitä ja muodostavat siten paremmin arvopaperille käyvän hinnan. Vero voisi vähentää kaupankäyntejä ja siten aiheuttaa epätyypillistä hintojen huojuntaa.
– On räävitöntä sanoa, etteivät rahat riitä terveydenhuoltoon, sairaaloihin ja ilmastoon samaan aikaan kun arvopaperien hinnat eivät koskaan ole olleet näin korkealla, Larroutorou pamauttaa.
– Ne, jotka sanovat ei vaatimukselleni haluavat mielummin auttaa kaupustelijoita ja verottaa äänestäjiä.
On Larroutoroun nälkälakon syystä mitä mieltä tahansa, niin ainakin hän seisoo tiukasti ajatustensa takana. Suurella osalla sosialistimepeistä moraali kun on hyvinkin suhteellinen käsite.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Hallituksen ongelmana kyvyttömyys priorisoida rahankäyttöä – ”On pystyttävä karsimaan menoja, joilla ei ole mitään tekemistä suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden kanssa”

Etelän maat hamuavat lisää EU-solidaarisuutta – ”Käyttävät taitavasti hyväkseen pohjoisen poliitikkojen hyväuskoisuutta ja EU-intoa”

Puisto ja Immonen: Suomen talouden kantokykyä ajetaan koetukselle

Pääministeri Marinilla huoleton asenne velkaantumiseen – Halla-aho huolissaan suomalaisten työpaikoista ja korkeista elinkustannuksista: ”Meidän on lisättävä käteen jäävien tulojen määrää”

Kolme miljoonaa euroa joka päivä ei riitä: Hallitus lisää kehitysapua 50 miljoonalla eurolla – velaksi, tottakai!
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää










