Artikkeli kuva

Denis Charlet

Ranskan tuomioistuin: Calaisin hökkelikylä voidaan purkaa

26.02.2016 |16:21

Ranskan tuomioistuin on antanut luvan purkaa maan rannikolla Calais’n siirtolaisten hökkelikylän, joka tunnetaan myös ”viidakkona”. Ranskan viranomaiset ovat vakuuttaneet raivaustöiden tehtävän asteittaisesti niin, ettei se jättäisi kylän tuhansia asukkaita asumuksitta.

Ranska on tarjonnut myös lämmitettyjä kontteja Calais’ssa oleville siirtolaisille. Asumukset eivät ole kuitenkaan juuri kelvanneet ihmisille, koska samalla heidän tulisi anoa turvapaikkaa Ranskasta.

Calais’n hökkelikylän asukkaat tähyävät kuitenkin Isoon-Britanniaan. Englannin kieli, mahdolliset lähiomaiset Britannian puolella, sekä paremmat työllisyysnäkymät saarivaltiossa ovat Ison-Britannian vetovoimatekijöitä.

Avustusjärjestöt ovat luvanneet valittaa tuomioistuimen päätöksestä.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää