Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”

27.08.2025 |09:01

Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Apteekissa on varastossa reseptilääkkeitä, mutta potilasta juoksutetaan turhaan apteekissa jopa monta kertaa viikossa pahimmillaan jopa kymmenien kilometrien päästä hakemassa eri päivinä Kela-korvattavia lääkkeitään.

– Siinä ei ole mitään järkeä, että apteekista saa yhden reseptilääkkeensä tänään, toisen huomenna ja kolmannen ylihuomenna. Tämä tulee kalliiksi asiakkaalle ja yhteiskunnalle. Tämän tietää jokainen apteekissa työskentelevä, jokainen apteekki ja jokainen apteekkari, sanoo kansanedustaja Minna Reijonen.

Syynä Kelan järjetön ohjeistus

Tilanne ei Reijosen mukaan suinkaan ole apteekin vika eikä sinua palvelevan farmaseutin ilkeyttä, vaan siihen on syynä Kelan järjetön ohjeistus, josta kukaan ei uskalla poiketa. Uuden lääkepakkauksen saa Kela-korvattuna vasta, kun asiakas on lähes syönyt entiset lääkkeensä loppuun. Ohjeistus on kääntynyt itseään vastaan, koska useita lääkkeitä käytettäessä lääkkeet eivät aina lopu samaan aikaan.

– Jos on ostanut kuukauden annoksen, saa kotona olla viikon verran entisiä lääkkeitä, että saa Kela-korvattuna seuraavan satsin. Jos on ottanut kahden kuukauden annoksen, saa kotona olla kahden viikon annos ennen seuraavaa ostosta ja niin edelleen. Mutta jos asiakkaalla on käytössä vaikka viisi Kela-korvattavaa reseptilääkettä, joiden pakkaukset ovat erikokoisia, niin asiakas joutuu juoksemaan apteekissa pahimmillaan monta kertaa viikossa.

– Jos asiakas asuu kymmenien kilometrien päässä, tulee tälle turhalle lääkereissurumballe hintaa niin asiakkaalle kuin yhteiskunnallekin, Reijonen huomauttaa.

Pilkunviilaamisen on loputtava

Mikäli farmaseutti heltyy antamaan lääkkeen asiakkaalle Kela-korvattuna päivääkään aikaisemmin, rankaisee Kela apteekkia tästä.

– Tähän on tultava loppu. Apteekissa pitää olla järkevyyden nimissä joustoa toimituksiin. Lääkkeen toimittaa sinulle apteekissa yliopistotason koulutuksen saanut henkilö. On aika järkeistää ohjeistusta, jotta sinua palveleva farmaseuttinen henkilökunta voisi käyttää omaa harkintaansa lääkkeiden toimituksessa, jolloin turha edestakaisin juoksutus jää väliin. Se helpottaisi asiakasta ja apteekin toimintaa ja samalla säästäisi valtavasti asiakkaan ja yhteiskunnan varoja. Tekemässäni aloitteessa vaadin tämän asian järkeistämistä, Reijonen kertoo.

– Tämän älyttömän pilkunviilaamisen on loputtava.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
9.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38
10.
Suomen uutiset logo

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021

20.08.2025 |10:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää