Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Jopa 160 apteekin toiminta loppumassa – PS-kansanedustaja Kaisa Juuso: ”Lääkehuollon uudistus on pommi”

11.08.2022 |16:33

Hallitus esittää, että rahat hoitajamitoitukseen otettaisiin apteekeilta leikkaamalla apteekkien myyntikatteen osuutta reseptilääkkeiden vähimmäismyyntihinnasta. Apteekkariliiton laskelmien mukaan tämä johtaisi lukuisten pienempien apteekkien toiminnan lopettamiseen kannattamattomana. Kansanedustaja Kaisa Juuso pelkää tilanteen johtavan apteekkien joukkosulkemisiin.

Apteekkien lukumäärä Suomessa on nyt 541. Uudistus uhkaa lopettaa näistä jopa 160 apteekkia niiden ajautuessa kannattavuuskriisiin. Apteekkariliiton laskemien mukaan vaarassa ovat apteekit, joiden vuositulos jäisi alle 89 000 euroa.

– Suomessa on tällä hetkellä kattava ja hyvin toimiva apteekkiverkosto. Uudistuksen toteutuessa esitetyssä muodossa, on selvää, että vaarassa ovat myös monet harvaan asuttujen alueiden apteekit. En pidä järkevänä romuttaa hyvin toimivaa systeemiä, sanoo Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Juuso.

– Sen sijaan, että apteekkien toimintaa aletaan vaarantamaan, pitäisi Suomessa hyödyntää apteekkeja niin, että se vähentäisi jonoja ja painetta perusterveydenhuollossa. On monia pitkäaikaissairauksia, joiden hoito vaati säännöllistä seurantaa. Esimerkiksi verenpaineen- ja verensokerin mittausta, veren hyytymistekijöiden INR-mittausta jne. Myös esimerkiksi diabetes- ja astmapotilaiden seurantakäynnit ja tarvikejakelu voitaisiin siirtää apteekkeihin, esittää Juuso.


Kaisa Juuso. kuva Matti Matikainen

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho Suomen ja Venäjän suhteista: Mille pohjalle valtioiden suhteita voidaan rakentaa, jos sopimukset ja omat sitoumukset eivät merkitse venäläisille mitään?

01.07.2025 |09:59

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää