Vuosia liian löysänä pysynyt terrorismilainsäädäntö saa viimein selkärangan. Terrorismirikosten rangaistussäännöksiin on tehty yli 20 vuoden aikana lukuisia yksittäisiä muutoksia ilman kokonaistarkastelua.
Nyt se on tehty oikeusministeri Leena Meren johdolla. Lakivaliokunta on mietinnössään yksiselitteinen: ehdotetulle sääntelylle on painava yhteiskunnallinen tarve ja hyväksyttävät perusteet, ja valiokunta pitää esityksen tavoitteita perusteltuina ja asianmukaisina.
Rangaistukset kovenevat
Uudistus iskee suoraan lainsäädännön aiempiin porsaanreikiin. Terroristisessa tarkoituksessa tehtyjen rikosten piiri laajenee kattamaan törkeän vapaudenriiston, törkeän raiskauksen, törkeän ryöstön ja törkeän lapsenraiskauksen. Nämä ovat vakavia rikoksia, joiden yhteys terrorismiin on pitänyt tunnistaa jo kauan sitten.
Erityisen merkittävää on rangaistusasteikkojen koventaminen. Terroristiryhmän johtamisessa kumotaan aiempi lievempi rangaistusasteikko ja jatkossa kaikkia tapauksia koskee ankara enintään 12 vuoden vankeusuhka. Terrorismirikoksen valmistelusta ei enää selvitä sakolla, minimirangaistus nousee neljään kuukauteen ja enimmäisrangaistus kolmesta vuodestakuuteen vuoteen. on arvioinut rangaistusasteikot asianmukaisiksi ja katsonut, että ne ovat oikeassa suhteessa tekojen moitittavuuteen terrorismirikollisuuden erityisen vaarallinen luonne huomioon ottaen.
Sakkorangaistuksen mahdollisuus poistuu kokonaan terrorismirikosten keskeisimmistä tuomioista. Terroristit eivät enää sakoilla selviä.
Valmistelukin on nyt entistä kattavammin rikos
Uudistus sulkee myös valmistelun porsaanreiät. Jatkossa rangaistavaa on esineiden tai aineiden käsittely, jolla voidaan aiheuttaa vakavaa vaaraa toisen hengelle terrorismirikoksen yhteydessä. Henkilö, joka matkustaa toiseen valtioon edistääkseen terroristista toimintaa tai oleskelee vieraassa valtiossa terroristisen rikoksen tekemistarkoituksessa, on jatkossa rikosoikeudellisessa vastuussa.
Lakivaliokunta on nimenomaisesti todennut, että tällä puututaan tehokkaasti niin sanottuun vierastaistelijailmiöön.
Terrorismia ei voi tukea kulissien takaa
Myös terroristiryhmässä toimivan henkilön perheenjäsen voi joutua rikosoikeudelliseen vastuuseen. Lakivaliokunnan mietintö on tässä yksiselitteinen: puoliso voi syyllistyä yllyttämiseen kannustamalla puolisoaan osallistumaan terroristiryhmän toimintaan, ja perheenjäsen voi syyllistyä avunantoon edistämällä terroristisen rikoksen tekemistä.
Tämä on tärkeä viesti: terrorismia ei voi tukea kulissien takaa ilman seuraamuksia.
Perussuomalaiset pitävät lupauksensa
Tämä uudistus ei syntynyt sattumalta. Sen perussuomalaiset kirjasivat hallitusohjelmaan, ja se myös toteutettiinoikeusministeri Meren toimesta. Perussuomalaiset ovat pitkään vaatineet, että Suomi ottaa terrorismin torjunnan vakavasti, kuten jokaisen kansalaisiaan suojelevan oikeusvaltion tulee tehdä.
Suomi lähettää nyt selkeän viestin: terrorismilla on täällä hintansa.