

Kerrostalo Ruotsissa. Kuvituskuvaa. Pexels.com.
Rikollisjengiä johtaa yhä useammin alaikäinen, jopa kolmannes jäsenistä alle 18-vuotiaita – myös naisjengiläisten roolissa merkittävä muutos
Jengirikollisia on Ruotsissa jo runsaat 8 000. Yhä nuoremmat ottavat verkostoissa johdon ja käyttävät apureinaan jopa aivan lapsia. Myös naisten rooli jengirikollisuudessa on vahvistunut.
Ruotsin poliisin mukaan maassa oli vuoden 2021 lopussa 8233 rikollisverkostoon kuuluvaa henkilöä. Alle 18-vuotiaita heistä oli 1202. Eniten alaikäisiä oli maan keskiosien rikollisjengeissä – jopa kolmannes. Aivan lapsiakin eli alle 15-vuotiaita tilastoitiin siellä 70.
-Tänään ei ole mitenkään tavatonta, että 17-vuotias johtaa rikollisjengiä ja käyttää vielä nuorempia lapsia käsikassaroinaan, sanoo järjestäytyneen rikollisuuden tutkinnasta Tukholman Sollentunassa vastaava Martin Wallin Ruotsin radiolle.
Poliisin mukaan nuorten jengirikollisten määrä kasvaa siksikin, että vuoden alussa poistettiin ”ikäalennus” 18–20-vuotiaiden rikostuomioista. Nyt on yhä houkuttelevampaa käyttää vielä nuorempia eli alaikäisiä rikoksissa, joissa kiinnijäämisen riski on suurin.
Asiaa selvitetään
Ruotsin rikostentorjuntaneuvosto (Brå) sai huhtikuussa tehtäväkseen selvittää, miten rikollisjengit rekrytoivat lapsia ja mitä asialle voisi tehdä. Brå tutkii muun muassa, ”kuinka lapset ja nuoret vedetään mukaan rikollisverkostoihin ja mitkä ovat kaikkein uhanalaisimpien lasten tunnusmerkit”.
-Tutkimus luo perustan entistä varhaisemmille ja tehokkaammille toimenpiteille, jotta voimme suojella yhä useampia lapsia joutumasta rikollisverkostojen hyödyntämiksi, sanotaan hallituksen tiedotteessa. Selvityksen on määrä olla valmis marraskuun alkuun mennessä vuonna 2023.
Naisten osuus kasvussa
Jengirikollisuus ei ole enää pelkästään miesten asia, sillä naisten osuus on tuplaantunut viime vuosina. Tukholman alueella naisia ja tyttöjä pyörii jengeissä jo kymmeniä ja heidän roolinsa on muuttunut.
-Kun ennen joukossa pyöri passiivisia tyttöystäviä, niin tänään kyse on aktiivista kanssarikollisista, joilla on oma itsenäinen roolinsa ja halu valtaan sekä taloudelliseen menestykseen, kertoi Magnus Mowitz Tukholman poliisin tiedustelujaoksesta jo vuosi sitten.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- halu menestykseen halu valtaan Magnus Mowitz naisten rooli rikollisjengeissä Ruotsin rikoksentorjuntaneuvosto ikäalennus rikostuomiosta käsikassara apulainen alaikäinen jengin johtaja Martin Wallin järjestäytynyt rikolllisuus Sollentuna rikollisverkostot Brå valtiopäivävaalit 2022 rikollisjengit rekrytointi Jengirikollisuus Tukholma Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Näpistyksestä heti putkaan

Rikollisjengi perusti oman poliisiaseman ja huijasi satoja Intiassa – asukkaat maksoivat olemattomista palveluksista
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.















