

Kerrostalo Ruotsissa. Kuvituskuvaa. Pexels.com.
Rikollisjengiä johtaa yhä useammin alaikäinen, jopa kolmannes jäsenistä alle 18-vuotiaita – myös naisjengiläisten roolissa merkittävä muutos
Jengirikollisia on Ruotsissa jo runsaat 8 000. Yhä nuoremmat ottavat verkostoissa johdon ja käyttävät apureinaan jopa aivan lapsia. Myös naisten rooli jengirikollisuudessa on vahvistunut.
Ruotsin poliisin mukaan maassa oli vuoden 2021 lopussa 8233 rikollisverkostoon kuuluvaa henkilöä. Alle 18-vuotiaita heistä oli 1202. Eniten alaikäisiä oli maan keskiosien rikollisjengeissä – jopa kolmannes. Aivan lapsiakin eli alle 15-vuotiaita tilastoitiin siellä 70.
-Tänään ei ole mitenkään tavatonta, että 17-vuotias johtaa rikollisjengiä ja käyttää vielä nuorempia lapsia käsikassaroinaan, sanoo järjestäytyneen rikollisuuden tutkinnasta Tukholman Sollentunassa vastaava Martin Wallin Ruotsin radiolle.
Poliisin mukaan nuorten jengirikollisten määrä kasvaa siksikin, että vuoden alussa poistettiin ”ikäalennus” 18–20-vuotiaiden rikostuomioista. Nyt on yhä houkuttelevampaa käyttää vielä nuorempia eli alaikäisiä rikoksissa, joissa kiinnijäämisen riski on suurin.
Asiaa selvitetään
Ruotsin rikostentorjuntaneuvosto (Brå) sai huhtikuussa tehtäväkseen selvittää, miten rikollisjengit rekrytoivat lapsia ja mitä asialle voisi tehdä. Brå tutkii muun muassa, ”kuinka lapset ja nuoret vedetään mukaan rikollisverkostoihin ja mitkä ovat kaikkein uhanalaisimpien lasten tunnusmerkit”.
-Tutkimus luo perustan entistä varhaisemmille ja tehokkaammille toimenpiteille, jotta voimme suojella yhä useampia lapsia joutumasta rikollisverkostojen hyödyntämiksi, sanotaan hallituksen tiedotteessa. Selvityksen on määrä olla valmis marraskuun alkuun mennessä vuonna 2023.
Naisten osuus kasvussa
Jengirikollisuus ei ole enää pelkästään miesten asia, sillä naisten osuus on tuplaantunut viime vuosina. Tukholman alueella naisia ja tyttöjä pyörii jengeissä jo kymmeniä ja heidän roolinsa on muuttunut.
-Kun ennen joukossa pyöri passiivisia tyttöystäviä, niin tänään kyse on aktiivista kanssarikollisista, joilla on oma itsenäinen roolinsa ja halu valtaan sekä taloudelliseen menestykseen, kertoi Magnus Mowitz Tukholman poliisin tiedustelujaoksesta jo vuosi sitten.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- halu menestykseen halu valtaan Magnus Mowitz naisten rooli rikollisjengeissä Ruotsin rikoksentorjuntaneuvosto ikäalennus rikostuomiosta käsikassara apulainen alaikäinen jengin johtaja Martin Wallin järjestäytynyt rikolllisuus Sollentuna rikollisverkostot Brå valtiopäivävaalit 2022 rikollisjengit rekrytointi Jengirikollisuus Tukholma Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Näpistyksestä heti putkaan

Rikollisjengi perusti oman poliisiaseman ja huijasi satoja Intiassa – asukkaat maksoivat olemattomista palveluksista
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

Itsekritiikki ei riitä, kun kyse on uutismedian luotettavuudesta – totuus taipuu yhä liian usein asenteen edessä
Maailma on murroksessa ja media siinä sivussa. Vanha valtamedia pyrkii uutisoinnillaan edelleen neuvomaan ja ohjaamaan seuraajiaan, vaikka julkisivu rapistuu kiihtyvää vauhtia. Totuutta on ehkä jo liian myöhäistä etsiä mutta pyrkimys ennakkoluulottomaan ja kunnianhimoiseen uutisointiin olisi edelleen ansainnan arvoista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












