

Kerrostalo Ruotsissa. Kuvituskuvaa. Pexels.com.
Rikollisjengiä johtaa yhä useammin alaikäinen, jopa kolmannes jäsenistä alle 18-vuotiaita – myös naisjengiläisten roolissa merkittävä muutos
Jengirikollisia on Ruotsissa jo runsaat 8 000. Yhä nuoremmat ottavat verkostoissa johdon ja käyttävät apureinaan jopa aivan lapsia. Myös naisten rooli jengirikollisuudessa on vahvistunut.
Ruotsin poliisin mukaan maassa oli vuoden 2021 lopussa 8233 rikollisverkostoon kuuluvaa henkilöä. Alle 18-vuotiaita heistä oli 1202. Eniten alaikäisiä oli maan keskiosien rikollisjengeissä – jopa kolmannes. Aivan lapsiakin eli alle 15-vuotiaita tilastoitiin siellä 70.
-Tänään ei ole mitenkään tavatonta, että 17-vuotias johtaa rikollisjengiä ja käyttää vielä nuorempia lapsia käsikassaroinaan, sanoo järjestäytyneen rikollisuuden tutkinnasta Tukholman Sollentunassa vastaava Martin Wallin Ruotsin radiolle.
Poliisin mukaan nuorten jengirikollisten määrä kasvaa siksikin, että vuoden alussa poistettiin ”ikäalennus” 18–20-vuotiaiden rikostuomioista. Nyt on yhä houkuttelevampaa käyttää vielä nuorempia eli alaikäisiä rikoksissa, joissa kiinnijäämisen riski on suurin.
Asiaa selvitetään
Ruotsin rikostentorjuntaneuvosto (Brå) sai huhtikuussa tehtäväkseen selvittää, miten rikollisjengit rekrytoivat lapsia ja mitä asialle voisi tehdä. Brå tutkii muun muassa, ”kuinka lapset ja nuoret vedetään mukaan rikollisverkostoihin ja mitkä ovat kaikkein uhanalaisimpien lasten tunnusmerkit”.
-Tutkimus luo perustan entistä varhaisemmille ja tehokkaammille toimenpiteille, jotta voimme suojella yhä useampia lapsia joutumasta rikollisverkostojen hyödyntämiksi, sanotaan hallituksen tiedotteessa. Selvityksen on määrä olla valmis marraskuun alkuun mennessä vuonna 2023.
Naisten osuus kasvussa
Jengirikollisuus ei ole enää pelkästään miesten asia, sillä naisten osuus on tuplaantunut viime vuosina. Tukholman alueella naisia ja tyttöjä pyörii jengeissä jo kymmeniä ja heidän roolinsa on muuttunut.
-Kun ennen joukossa pyöri passiivisia tyttöystäviä, niin tänään kyse on aktiivista kanssarikollisista, joilla on oma itsenäinen roolinsa ja halu valtaan sekä taloudelliseen menestykseen, kertoi Magnus Mowitz Tukholman poliisin tiedustelujaoksesta jo vuosi sitten.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- halu menestykseen halu valtaan Magnus Mowitz naisten rooli rikollisjengeissä Ruotsin rikoksentorjuntaneuvosto ikäalennus rikostuomiosta käsikassara apulainen alaikäinen jengin johtaja Martin Wallin järjestäytynyt rikolllisuus Sollentuna rikollisverkostot Brå valtiopäivävaalit 2022 rikollisjengit rekrytointi Jengirikollisuus Tukholma Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Näpistyksestä heti putkaan

Rikollisjengi perusti oman poliisiaseman ja huijasi satoja Intiassa – asukkaat maksoivat olemattomista palveluksista
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













