Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Ronkainen vakuutuslääkärijärjestelmän muutoksesta: ”Tulokset jäävät jälleen kosmeettisiksi”

18.02.2021 |15:11

Useita valtiopäivätoimia vakuutuslääkäriasiassa tehnyt perussuomalainen kansanedustaja Jari Ronkainen käy blogissaan läpi viime kaudelta alkunsa saanutta ja huomiseen äänestykseen päättyvää vakuutuslääkärijärjestelmän muutosprosessia. Ronkainen on pettynyt lakimuutokseen, joka ei todellisuudessa parantaisi potilaiden oikeusturvaa tippaakaan.

– Kun hallituksen esitys viimein saapui eduskuntaan, oli pettymykseni valtava. Potilaiden oikeusturva ei tulisi tällä esityksellä muuttumaan tipan tippaa. Totuusvelvoite vakuutuslääkäreille tulisi, mutta eri sanoilla. Sanamuotokin vesittyy esityksessä olevalla maininnalla siitä, että lakimuutoksella ei olisi juridista vaikutusta vakuutuslääkärin velvollisuuksiin tai virkavastuuseen, kuvailee Jari Ronkainen.

PS:n vastalause käsiteltävänä huomenna

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet tekivät asian valiokuntakäsittelyssä vastalauseen, josta äänestetään eduskunnan täysistunnossa huomenna.

– Sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet tekivät asian valiokuntakäsittelyssä vastalauseen, jossa ansiokkaasti eritellään, miten ja miksi järjestelmää tulisi muuttaa hallituksen esitystä kattavammalla tavalla. Vastalauseessa esitetään, että vakuutuslääkärien mielivalta tekemissään arvioissa lopetetaan muuttamalla laki muotoon ”johtopäätösten tulee perustua ajankohtaiseen lääketieteelliseen tutkimustietoon”.

– Lisäksi vakuutuslääkärin tulisi vahvistaa kannanottonsa sanoin ”minkä kunniani ja omantuntoni kautta vakuutan”, kuten terveydenhuollon lääkäritkin tekevät, Ronkainen kertaa.

Asia hallituksen osalta loppuun käsitelty?

Ronkaisen odotukset pitkän prosessin lopputuloksesta eivät ole kovin korkealla.

– Hallitus-oppositio-jaon vuoksi on todennäköistä, että hallituksen esitys voittaa. Nähtäväksi jää, onko pinnallisista muutoksista paljonkaan apua vakuutuslaitosten epäoikeudenmukaisuuden kokeneille ihmisille. Tuntuu siltä, kuin olisin hakannut päätä seinään 4 vuotta ja tulokset jäivät jälleen kosmeettisiksi.

– Asia on hyvin todennäköisesti tämän hallituksen osalta käsitelty. Edes uusi 50 000 nimeä keräävä kansalaisaloite ei tulisi muuttamaan tätä faktaa, sillä hallitus hyvin todennäköisesti vastaisi, että se seuraa nyt tehtyjä muutoksia, Ronkainen arvelee.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
5.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
7.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää