

Ruben Stiller perjantaina 25.11.2016 ohjelmassa.
Potkuilla uhatun Ruben Stillerin kryptiset twiitit enteilivät Sipilä-kohua: ”Sananvapaus on ratkaisukeskeistä hiljaisuutta pääministerin kiukun äärellä”
Suomen Kuvalehden tänään julkaisemassa jutussa väitetään pääministeri Juha Sipilän vaientaneen Yleisradion häntä itseään koskeneessa Terrafame-esteellisyysasiassa. Väite on äärimmäisen vakava.
Ylen päätoimittaja Atte Jääskeläinen myöntää kieltäneensä Sipilän esteellisyysasiaa koskevien juttujen julkaisun, mutta hänen mukaansa Sipilä ei ole vaientanut Yleä.
– Maanantain aamukokouksissa ja suunnittelulistoilta kävi ilmi, että aikomuksenamme oli tehdä eri puolilla toimitusta lukuisia juttuja, haastatteluja ja keskusteluja aiheesta. Tässä vaiheessa linjasin – ja olimme asiasta toimituksen johdossa yhtä mieltä – että asia on pantava sille kuuluviin oikeisiin mittasuhteisiin. Tämä on toimituksen johdon normaalia työtä, Jääskeläinen toteaa.
Suomen Kuvalehden uutisesta kävi myös ilmi, että Ylen Pressiklubi-ohjelman juontaja Ruben Stiller sai tiistaina 29. marraskuuta kirjallisen varoituksen siitä syystä, että hän valmisteli perjantain 2. joulukuuta lähetystä Ylen ”uutis- ja ajankohtaistoiminnan johdon asettaman journalistisen linjan vastaisesti.”
Stillerin kohtelu oudoksuttaa, sillä länsimaisessa demokratiassa ei ole tyypillistä, että että viihdeohjelmien juontajia uhataan potkuilla, mikäli he käsittelevät vallanpitäjiä kriittiseen sävyyn.
Perjantaina, Pressiklubi-ohjelman lähetyspäivänä 28.11 Stiller julkaisi joukon twiittejä, joista puskee läpi syvä pettymys pääministerin ja Ylen suhteisiin ja rähmällään oloon.
En missään tapauksessa sano sanaakaan seuraavista aiheista: Sipilä , jääviys , Terrafame. Ovat niin herkkiä aiheita. Ei sanaakaan.
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
Sananvapaus on ratkaisukeskeistä hiljaisuutta pääministerin kiukun äärellä.
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
Toimittajat ja kaiken maailman dosentit häiritsevät pääministerin päätöksentekoa. Kuinka ne kehtaavat?
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
Suomi on firma, jota pääministeri johtaa. Toivottavasti tajuatte tämän. Ja mitä siitä seuraa.
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
Arvatkaa miten pääministerin mediaan kohdistuvaan kiukkuun suhtauduttaisiin Ruotsissa? Niinpä niin.
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
Tiedotus: aion lopettaa kaiken kritiikin pääministeriä kohtaan. Hän on mielestäni yhtä erehtymätön kuin Sauli Niinistö.
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
Sokea luottamus esivaltaan vahvistaa kansallista yhtenäisyyttä.
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
Jos meidän on oltava rähmällämme, olkaamme rähmällämme pääministerin suuntaan.
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
Minusta YK:n pitäisi olla avoimempi ja läpinäkyvämpi. Siis YK:n.
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
Kerron nyt mitä todella ajattelen:
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
Ei tullut mitään mieleen. Tunsin että olisin saattanut tehdä ajatusrikoksen. Läheltä piti. Sipilän ja Ylen suhdetta en ajatellut.
— ruben stiller (@rubenstiller) November 28, 2016
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sipilä: En saanut mahdollisuutta vastata väitteisiin

Plokipaastolta palannut Soini: ”Ylen sekoilu on ollut piinallista katsottavaa”

Ronkainen: Ylen uutisointi tarkoituksenmukaista ja vääristelevää – ”Toimittajien on kestettävä kritiikkiä omista journalistisista valinnoistaan”
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










