Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ruotsidemokraattien nousu jatkuu – ohitti kokoomuksen, nyt toiseksi suurin puolue

01.06.2017 |16:19

Maahanmuuttokriittinen ruotsidemokraatit on kellistänyt gallup-mittauksessa johtavan porvaripuolueen maltillisen kokoomuksen. Ruotsidemokraatit on nyt maan toiseksi suurin puolue 18,4 prosentin kannatuksella. Tulos parani vajaan prosentin viime marraskuun mittauksesta.

Valtiopäiväryhmän puheenjohtaja Mattias Karlsson on erittäin tyytyväinen Ruotsidemokraattien mittaustulokseen ja totesi Expressenin mukaan, että ”puolue on onnistunut viemään kannattajia kaikilta muilta puolueilta”.

Kokoomuksen puoluejohtaja Anna Kinberg Batra on puolestaan Aftonbladetin mukaan luonnehtinut puolueensa tilaa ”vakavaksi ja kehityksen suunnan pitää kääntyä”. Vaatimukset puoluejohtajan erosta ovat samalla kiihtyneet. Kokoomuksen kannattajat ovat mahdollisesti siirtyneet keskustaan, sillä keskustan kannatus on noussut saman verran kuin kokoomuksen kannatus on laskenut.

Ruotsin suurin puolue on SCB:n gallupin mukaan edelleen sosiaalidemokraatit 31,1 prosentin kannatuksella. Valtiopäivävaalit järjestetään Ruotsissa runsaan vuoden kuluttua.

Ruotsin valtiopäivävaalit järjestetään syksyllä 2018.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet

08.06.2026 |15:42
9.
Suomen uutiset logo

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille

10.06.2026 |12:10
10.
Suomen uutiset logo

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille

09.06.2026 |13:43

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää