

FB
Viikon 6/2017 luetuin
Helmikuu 2017 luetuin
Komisarion mitta tuli täyteen Ruotsissa – maahanmuuttajien rikoksista kirjoittaneen veteraanipoliisin avautumista kommentoidaan jo pääministeritasolla
Eläkeiän kynnyksellä olevan ruotsalainen komisario Peter Springaren kuppi meni viimein nurin ja hän päivitti Facebookiin näkemyksensä poliisin arjesta. 47 vuoden virkamiesuran tehneen poliisin facebook-postauksesta syntyi huikea kohu ja siitä on kertonut muun muassa Expressen. Komisario totesi yli 18 000 jakoa keränneessä facebook-kirjoituksessaan, että vaikka maahanmuuttajat tekevät puolet vakavista rikoksista, hallituspuolueet vaikenevat.
Eläkeläiset on lyöty polvilleen, terveydenhuoltojärjestelmä muistuttaa infernoa, poliisilaitos on haaksirikossa. Me kaikki tiedämme, miksi. Mutta Ruotsi elää haavemaailmassa ja käyttäytyy itsetuhoisasti. Näin Peter Springare kirjoitti helmikuun 3. päivä Facebookiin. Springaren syvä tuohtumus tulee kirkkaasti esiin hänen päivityksessään, jossa hän siteeraa yhden viikon rikostilastoa Örebrossa maanantaista perjantaihin:
– Raiskaus, raiskaus, ryöstö, törkeä päällekarkaus, päällekarkaus ja raiskaus, kiristys, kiristys, poliisin väkivaltainen vastustaminen, poliisin uhkailu, huumausainerikos, huumeita, murhayritys, .. Rikoksesta epäillyt: Ali Mohamad, Mahmod, Mohammad Ali, jälleen, jälleen, nyt vilahtaa nimi Christoffer huumausainerikoksen kohdalla, Mohammed, Mahmod Ali, uudelleen ja uudelleen…
– Maat, joista viikon mittaan rikoksista epäillyt tulevat: Irak, Irak, Turkki, Syyria, Afganistan, Somalia, Somalia, taas Syyria, Somalia, tuntematon, tuntematon, Ruotsi. Puolet epäiltyjen kansalaisuuksista jää varmuutta vaille, koska heillä ei ole kelvollista henkilöllisyystodistusta. Tämä tarkoittaa sitä, että he todennäköisesti valehtelevat kansallisuutensa ja identiteettinsä, komisario kirjoittaa.
– Nyt on kyse Örebrosta ja näiden rikosten selvittely vie kaikki resurssimme. Näin on ollut viimeiset 10-15 vuotta.
Kohun mittakaavaa osoittaa sekin, että itse sosiaalidemokraatti-pääministeri Stefan Löfven on ottanut kantaa Springaren mielipiteisiin Expressenissä. Hänen mielestään Springaren näkemys on rajoittunut:
– En tiedä, miten asiat ovat Örebrossa, mutta laajemmin ajatellen on valtavan vaikeata uskoa, että sata prosenttia poliisin resursseista kuluu maahanmuuttajien tekemien rikosten selvittämiseen. Väitän, että näkemys on väärä.
Samassa yhteydessä Löfven otti kantaa myös poliisin sananvapauteen ja totesi, että hän puolustaa sanavapautta, mutta ”poliisin olisi syytä antaa todellisuudesta korrekti kuva.”
Lisää löylyä kohuun löi kriminologian professori Leif GW Persson, joka kommentoi poliisin esiintuloa SVT:n valtiollisella kanavalla. Perssonin mielestä Springare on ruotsalaisittain – diplomaattisesti ilmaistuna – sekä oikeassa että väärässä.
– Mielestäni hän antaa asiallisen kuvan poliisin arjesta, jossa ulkomaalaistaustaiset miehet näyttävät olevan epäiltynä vakavimmista rikoksista. Eikä hän ole ensimmäinen poliisi, joka tämän on todennut. Hänellä on silti vääristynyt kuva todellisuudesta, sillä suurin osa väestöstä on taustastaan riipumatta kunnon väkeä.
Perssonin näkee poliisi Springaren mielipiteissä ja esiintulossa merkkejä ruotsidemokraattien vaikutuksesta. Persson on myös sitä mieltä, että suurin osa Ruotsin poliiseista äänestäisi ruotsidemokraatteja, koska se mielletään protestipuolueeksi. Ja koska poliisit ovat tyytymättömin ammattiryhmä Ruotsissa.
Poliisin ja hallituksen välillä vallitsee Ruotsissa siis harvinaisen selkeä luottamuspula.
Örebrolainen poliisi on avautumisensa jälkeen saanut myös runsaasti julkista tukea. Häntä tukevaan facebook-ryhmään liittyi nopeasti 130 000 ihmistä.
Muutos 8.2.2017 klo 23:36 – Korjattu käännösvirhe. Springare kirjoitti raiskauksista, ei pahoinpitelyistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsalaisprofessori pillastui pedofiliraiskaajan tuntomerkkien paljastamisesta: ”Ovat ennenkuulumattoman stereotyyppisiä ja ruokkivat ennakkoluuloja”

Hukari: Keskusteltiinko Suomen mediassa lainkaan Yhdysvaltain vaalien olennaisimmista asioista?

Göteborgin jengisota leimahti rikollispomon tyttöystävän uskottomuudesta – jo 20 kuolonuhria, heidän joukossaan lapsia

Suomessa vieraillut Mona Walter asuu salaisessa osoitteessa: ”Jätin islamin, ja sharian rangaistus tällaisesta teosta on kuolemantuomio”

Ruotsidemokraattien nousu jatkuu – ohitti kokoomuksen, nyt toiseksi suurin puolue

Tampereen valtuustossa kiehahti, mutta mitä Veikko Vallin siellä todella sanoi? Lue puhe sanasta sanaan
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.
















