Artikkeli kuva

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä

28.09.2026 |10:11

Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.

Ettfolk.se -domain eli verkko-osoite rekisteröitiin vasta 17. syyskuuta, 4 päivää valtiopäivävaalien jälkeen. Kyseessä on kansallista identiteettiä korostava joukkovoiman osoitus, joka on polkaistu pystyyn valtiopäivävaalien yhteydessä mahdollisesti tapahtuneiden vilppien takia.

Hanketta kuvaillaan sivustolla sanoilla ”En gemenskap. Inte ett parti” eli ”yhteisö, ei puolue”. Sen ohjelmallinen ydin on ruotsalaisen kielen, kulttuurin, perinteiden, historian ja kansallisen yhteenkuuluvuuden puolustaminen.

Ei puolue, ei media

Sivusto ei ainakaan oman ilmoituksensa mukaan ole puolue eikä uutismedia. Sivuston väitteitä kannattaakin siten käsitellä enmmänkin vihjeinä tapahtuneista epäselvyyksistä.

Palvelua pyörittää pseudonyymi Leopold Hulinder (@normbrytande), joka on esiintynyt ruotsidemokraattista ajatusmaailmaan lähellä olevan Riks-uusimedian yhteyksissä.

Näin ettfolk.se olisi taas yksi todiste kansallismielisten tahojen melko suvereenista tämän päivän viestintäosaamisesta.

Tuhat silminnäkijäkertomusta

Sunnuntaina illansuussa epävirallisen vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimiseksi oli allekirjoittanut 155 040 henkilöä. Allekirjoitus ei vaadi vahvaa tunnistamista mutta suomalaisesta ip-osoitteesta sitä ei näemmä voinut tehdä. Arvoitukseksi jää, voisiko allekirjoituksen tehdä VPN:n maa-asetuksia sormeilemalla.

Sivusto on tallentanut 4 831 poikkeavaa tapahtumaa vaaleihin liittyen. Näissä kyse on lähinnä kuntien raportoimista vaaleihin liittyneistä tapahtumista. Sivuston omassa nimetyssä aineistossa on 200 tapausta, joihin sisältyy hyvinkin erilaisia asioita. Näin ”Leopold” itse kertoo:

– Olen käynyt tarkemmin läpi lähes 1 000 palveluun toimitettua silminnäkijäkertomusta. Osa niistä oli vailla varsinaista sisältöä, ja ne on karsittu pois. Jäljelle jääneissä ilmoituksissa kerrotaan tapahtuma-aika, paikka ja se, mitä henkilö itse näki. Ilmoituksia on 191 kunnasta Ruotsin 290 kunnasta. Vakavimmista tapauksista ilmoittaneille on lähetetty sähköpostia, jotta tapahtumapaikalla itse olleet henkilöt voivat tehdä rikosilmoituksen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Saddam Husseinkin olisi Ruotsin vaalituloksista kateellinen: Ehdoton enemmistö Euroopan ulkopuolelta tulleista äänestäjistä suosii vasemmistoa

22.09.2026 |12:09

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida

22.09.2026 |14:46
10.
Suomen uutiset logo

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla

21.09.2026 |13:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi