

SVT
Göteborgin jengisota leimahti rikollispomon tyttöystävän uskottomuudesta – jo 20 kuolonuhria, heidän joukossaan lapsia
RUOTSI | Göteborgia jo neljä vuotta piinannut jengisota on vaatinut ainakin 20 ihmisen hengen. Suurinta huomiota rikosten sarjassa on herättänyt Biskopsgårdenin kaksoismurha, joka tapahtui vuoden 2015 keväällä. Ammuskelussa loukkaantui lisäksi vaikeasti kahdeksan ihmistä. Teosta tuomittiin viisi miestä, joista kaksi sai elinkautisen ja kolme vain 14 vuoden tuomion, nuoresta iästään johtuen. Vaikka väkivallanteoista on jaettu kovia tuomioita, konflikti on kaikkea muuta kuin ohitse. Asiasta kirjoitti Ruotsin yleisradioyhtiö SVT.
Siitä huolimatta, että joukko jengiläisiä on kiven sisällä, ei väkivallan uhka ole poistunut kaupungista ja konflikti on kaikkea muuta kuin ohi.
– Valitettavasti tilanne on tämä, yksittäisten tekijöiden vangitseminen ei muuta tilannetta, ongelman syyt ovat paljon syvemmällä. Näin toteaa poliisin tutkinnanjohtaja Robert Karlsson.
Vahvasti yksinkertaistaen Göteborgissa on kyse kahden rikollisjengin reviiritaistelusta: Toinen rikollisporukka pitää omanaan kaupungin etelä- ja toinen pohjoisosaa. Murhien sarja sai alkunsa neljä vuotta sitten mustasukkaisuudesta, rikollispomon tyttöystävän uskottomuudesta.
Vuosien aikana ovat toinen toistaan seuranneet murhat, ampumiset, vahingonteot ja pommi-iskut. Poliisin mukaan kaikilla näillä rikoksilla on yhdistäviä tekijöitä.
– En uskalla sanoa uhrien tarkkaa määrää, mutta kuolleita on joka tapauksessa yli 20 ja loukkaantuneita paljon enemmän.
Poliisi ei Robert Karlssonin mukaan tosin itsekään ole täysin varma siitä, mitkä murhat ja mistä syystä ovat yhdistettävissä toisiinsa. Iskuissa on kuollut myös lapsia, joista nuorin oli neljävuotias.
– Tässä on kyseessä hirvittävä ja aivan käsittämätön tragedia, jonka uhriksi ovat joutuneet myös täysin sivulliset ja jopa lapset, Karlsson summaa.
– Meidän on estettävä rikollisen tyhjiön täyttyminen, nyt kun suuri joukko jengiläisiä on vankilassa. Poliisi ja muut viranomaiset ponnistelevat jengiväkivallan hävittämiseksi, mutta se tulee vaatimaan aikaa, paljon aikaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomessa vieraillut Mona Walter asuu salaisessa osoitteessa: ”Jätin islamin, ja sharian rangaistus tällaisesta teosta on kuolemantuomio”

Ruotsalaisprofessori pillastui pedofiliraiskaajan tuntomerkkien paljastamisesta: ”Ovat ennenkuulumattoman stereotyyppisiä ja ruokkivat ennakkoluuloja”

Komisarion mitta tuli täyteen Ruotsissa – maahanmuuttajien rikoksista kirjoittaneen veteraanipoliisin avautumista kommentoidaan jo pääministeritasolla
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













