

Mona Walter Vuosaaressa Helsingissä 10.9.2016. / MATIAS TURKKILA
Suomessa vieraillut Mona Walter asuu salaisessa osoitteessa: ”Jätin islamin, ja sharian rangaistus tällaisesta teosta on kuolemantuomio”
Islamin leviämisestä huolestunut ruotsinsomali Mona Walter pitää käsittämättömänä sitä, etteivät ruotsalaiset edes yritä puolustaa omia arvojaan vaan naiivisti myöntyvät kaikkeen, mitä jotkut muslimit heiltä vaativat. Hän kommentoi Ruotsin tilannetta tänään Helsingin Vuosaaressa järjestetyn ”Pidetään Suomi Suomena” -mielenosoituksen yhteydessä.
– Haluan puhua tämän päivän mielenosoituksessa islamista. Aihe on tärkeä, koska osa muslimeista yrittää levittää shariaa väkisin Eurooppaan ja Yhdysvaltoihin. He eivät halua demokratiaa vaan tuoda sen tilalle sharian, Walter kertoi.
Suomen Uutiset haastatteli Mona Walteria ennen mielenosoituksen alkua. Haastattelu on englanninkielinen.
Ruotsin sosiaalidemokraattisessa puolueessa on Walterin mukaan muslimeja, jotka esittävät erilaisia vaatimuksia uskontonsa nojalla.
– Ruotsalaiset ovat mukautuvaisia, ja he suostuvat näihin vaatimuksiin. Tämä on naiivia. Ruotsalaiset vain toteavat, että ”hyvä on”, ja suostuvat vaatimuksiin.
Osa muslimeista haluaa ottaa käyttöön islamilaiset koulut, joissa pojat ja tytöt pidetään kokonaan erillään. Jo nyt on olemassa kouluja, joissa on erilliset voimistelusalit tytöille ja pojille.
– Ruotsalaiset naiset ovat kamppailleet pitkään saavuttaakseen tasa-arvon, ja jotkut kuvailevat maata jopa feministiseksi. Mutta nyt muslimivähemmistö esittää vaatimuksia siitä, että he haluavat elää sharian mukaisesti.
– Ruotsalaiset perääntyvät askel kerrallaan eivätkä sano vastaan. He eivät puolusta omia arvojaan. Se on surullista.
Ruotsissa ei Walterin mukaan voi keskustella islamista, muslimeista tai sharian vaatimuksista.
– Jos otat nämä esille, sinut leimataan rasistiksi. Jos puolustat Ruotsia tai ruotsalaisia arvoja, rasistikortti lätkäistään kasvoillesi välittömästi. Tosin ihmiset eivät puhu edes ruotsalaisista arvoista, koska sehän olisi tietenkin rasismia.
Walter kertoo, että häntä on myös nimitelty rasistiksi useita kertoja.
– Se on mieletöntä, Walter naurahtaa ja täsmentää: rasistikortin tarkoitus on hiljentää ihmiset. Sillä ei ole väliä, onko rasistiksi syytetty valkoinen vai tummaihoinen, syyttelyä on aina. Tilanne on vaikea.
– Olen entinen muslimi. Jätin islamin, ja sharian rangaistus tällaisesta teosta on kuolemantuomio. Jotkut muslimit haluavat surmata minut tekoni takia. Joudun asumaan salaisessa osoitteessa tämän vuoksi.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Somalitaustainen Ayaan Hirsi Ali: ”Islam ei ole rauhan uskonto”

Muslimisaarnaajat yllyttävät seksuaalivähemmistöjä vastaan – ovatko homoseksuaalit enää turvassa?

Muslimiväkivallasta huolestuneen Tynkkysen kujanjuoksu – toimittaja haukkuu rotaksi, lukuisia tappouhkauksia, niskaan tutkintapyyntö

Göteborgin jengisota leimahti rikollispomon tyttöystävän uskottomuudesta – jo 20 kuolonuhria, heidän joukossaan lapsia

Komisarion mitta tuli täyteen Ruotsissa – maahanmuuttajien rikoksista kirjoittaneen veteraanipoliisin avautumista kommentoidaan jo pääministeritasolla
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.
















