

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsin vihreiden viesti vanhemmille vaalien alla: ”Laittakaa lapsenne ongelmalähiöiden kouluihin”
Göteborgin vihreät ovat lähteneet purkamaan puolueen kannatusloukkua rohkein poliittisin pensselinvedoin. Kun lapsiensa tulevaisuudesta huolta kantavat vanhemmat pyrkivät pois ongelmalähiöistä, vihreät lähtevät päättäväisesti päinvastaiseen suuntaan.
Ympäristöpuolue vihreiden kannatus oli helmikuun SVT/Novuksen mittauksessa 3,5 prosenttia. Se jää Ruotsin valtiopäivävaalien äänikynnyksen alle, joten vihreillä riittää haasteita ennen syyskuun tosikoitosta.
Göteborgin vihreät ovat nyt lyöneet ekopäänsä yhteen ja tuloksena on ehdotus, joka varmasti tulee herättämään keskustelua valitsijoiden keskuudessa. Tavallisia ruotsalaisia vanhempia tavallisista kaupunginosista kannustetaan laittamaan lapsensa ongelmalähiöiden kouluihin, kertoo Göteborgs-Posten.
– Vanhemmat saattavat jotenkin ajatella, että se on vain minun lapseni, jolla on ruotsi äidinkielenään kyseisessä koulussa. Mutta jos porukoita kannustetaan tekemään tuo valinta yhdessä, niin silloin ei olisi niin suurta syytä huoleen, pohtii vihreiden Göteborgin valtuustoryhmän johtaja Karin Pleijel.
Keinot loppuu, konstit jää
Vihreitä raastaa ympäristöasioiden lisäksi Ruotsin ehkä keskeisin yhteiskunnallisin kysymys ja epäkohta eli väestön eriytyminen. Niinpä sekä ilmastokysymykset, että segregaatio ovat Göteborgin vihreiden keskeiset teemat syksyn vaaleissa.
– Göteborgista on mahdollista kehittyä ylpeä ja kansainvälinen kaupunki. Olen kuitenkin syvästi huolissani juuri nyt meneillään olevasta kehityksestä, se on aivan kauheata. Segregaatiosta on päästävät eroon.
Keinot syrjäytymisen ja eriytymisen vähentämiseksi ovat vihreiden mukaan moninaiset, kaupunkisuunnittelusta alkaen. Uudet asuinalueet ja koulut niiden sisällä on sijoitettava siten, että väestöpohja olisi mahdollisimman monipuolinen.
Tärkeätä on myös päästä vaikuttamaan niihin vanhempiin, joilla on ”vahvempi sosioekonominen tausta”. Jotta nämä laittaisivat lapsensa kaupungin kaikkein ongelmallisimpien lähiöiden kouluihin.
Vihreiden ääniosuus valtakunnallisissa vaaleissa Göteborgissa vuonna 2018 oli 6,9 prosenttia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kouluvalinnat Karin Pleijel ympäristö- ja ilmastokysymykset vaaliteemat kunnallispolitiikka monikulttuurius kaupunkisuunnittelu valtiopäivävaalit 2022 eriytyminen segregaatio ongelmalähiöt Ympäristöpuolue vihreät Göteborg maahanmuuttajat Syrjäytyminen Ruotsi vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi ei haluaisi Ukrainan pakolaisia – Lähi-idästä ja Afrikasta tulevat kelpaavat kyllä

Kehityksen suunta on selvä: Segregaatio lisääntyy koko Ruotsissa ja ongelmalähiöiden määrä kasvaa
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.















