Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Sairaanhoitopiirille tuplana maksettu lasku vei asiakkaalta kohtuuttoman palautuskäsittelymaksun – laskuja hoitavan perintätoimiston palkkiokulut jo lähes 700 000 euroa

05.10.2021 |12:06

Asiakas maksoi HUS:n 15,50 euron hoitokulun epähuomiossa kahteen kertaan. Hän sai kirjeen Lowell Suomi Oy:stä, joka pyysi tilinumeroa palautusta varten. Palautettavasta maksusta vähennettiin kahdeksan euron käsittelymaksu, joka tuntui asiakkaasta kohtuuttomalta.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin talouspalvelu perustelee asiakkaalta vähennettyä palautuskäsittelymaksua seuraavasti:

– Takaisinpalautusmaksu on kustannusperusteinen, ei siis perintämaksu. Takaisinmaksuista kertyy organisaatioille kuluja, jotka vähennetään palautettavasta suorituksesta. Lowellilla palautuksesta koituva työ ja kustannukset ovat samansuuruisia riippumatta siitä, millaista summaa ollaan palauttamassa.

– Yksittäistapauksissa, kun palautettava summa on vähäinen, rahanpalautuskustannukset voivat olla valitettavasti suhteessa suuria palautettavaan määrään nähden, sairaanhoitopiiristä myönnetään.

Perinyt HUS:n laskuja vuodesta 2016

HUS on ulkoistanut luotonhallinnan palveluita Lowell Suomi Oy:lle. Sairaanhoitopiirin viestinnästä kerrotaan, että Lowell Suomi Oy on ollut HUS:n perintätoimisto pääsääntöisesti vuodesta 2016 alkaen.

Sairaanhoitopiirin mukaan asiakkailta on peritty vuonna 2021 tammikuun ja elokuun välisenä aikana 682 223 euroa perintäpalkkiokuluja. Kyseisenä aikana asiakkaille on lähtenyt noin 450 000 maksumuistutus- ja maksuvaatimuslaskua. Kulut ovat perintälain mukaisia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
4.
Suomen uutiset logo

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”

07.01.2026 |16:07
10.
Suomen uutiset logo

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”

08.01.2026 |19:10

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää