
Saksalaiskoululaisten oppimistulokset romahtivat – Saksa Pisa-sokissa
Koululaisten oppimistasoa vertailevan kansainvälisen Pisa-tutkimuksen tulos on sokki saksalaisille. 15-vuotiaiden nuorten lasku- ja lukutaito osoittautui kehnommaksi kuin koskaan kahdenkymmenen vuoden mittausjakson aikana. Toimittaja Pertti Rönkkö raportoi Berliinistä.
Kun laskutaito oli neljä vuotta sitten huono 22 prosentilla kaikista oppilaista, niin nyt heidän osuutensa on kasvanut kahdeksalla prosenttiyksiköllä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että 30 prosenttia 15-vuotiaista ei osaa esimerkiksi laskea tavaroiden arvoa eri valuutoissa.
Tulokset ovat lähes yhtä huonoja lukutaidon kohdalla. Joka viides koululainen ei ymmärrä keskipitkästä tekstistä sen olennaista sisältöä.
Erityisen huonosti menestyivät maahanmuuttajaperheiden lapset, joita on koululaisista 26 prosenttia. Edellisessä tutkimuksessa lukemisongelmia oli 63 prosentilla, nyt 67 prosentilla.
Kotien varallisuuserot vaikuttavat
Saksan opetusalan ammattiliiton mukaan eräs syy maahanmuuttajalasten oppimisvaikeuksiin ovat liian suurien luokkakokojen ja pätevien opettajien puutteen lisäksi kieliongelmat sekä vanhempien huono sosiaalinen asema.
Kotien varallisuuserot ja vanhempien koulutustaso heijastuvat Saksassa oppimistuloksiin enemmän kuin monissa muissa Euroopan maissa.
Eräänä selittävänä tekijänä pidetään koronaa. Koulurakennukset olivat Saksassa pandemian aikana kiinni keskimäärin kolme kuukautta, mikä oli kauemmin kuin useissa muissa maissa.
Monet oppilaat valittivat opettajien innottomuutta pitää heihin yhteyttä etäopetuksen aikana. Etäopetus ei tuottanut toivottua tulosta huonon digitaalitekniikan takia.
Berliiniläisessä Tagesspiegel-lehdessä muistutetaan, miten myös aikoinaan koulutuksesta vastaavien saksalaispoliitikkojen opintomatojen kohteena ollut ”Pisa-Suomi” on romahtanut aikaisemmilta kärkipaikoilta.
Heikko koulumenetys tuo jättilaskun
– Saksalaisten koululaisten suoritusten heikkeneminen aiheuttaa suuria huolia. 15-vuotiaiden suoritukset matematiikassa ja lukemisessa ovat kokonaisen kouluvuoden verran jäljessä siitä, missä oltiin vuosia sitten. Tällaista takapakkia ei ole tapahtunut koskaan aikaisemmin, sanoo koulutuspolitiikasta vastaava johtaja Ludger Wössmann ifo-taloustutkimusinstituutista.
Hänen mukaansa nyt on alemmalle tasolle kuin missä Saksassa oltiin yli 20 vuotta sitten.
Instituutissa on laskettu, että jälkeenjääminen Pisa-tuloksissa, kuten nyt matematiikassa tulee maksamaan Saksan taloudelle vuosisadan loppuun mennessä noin 1400 miljardia euroa.
Tasapäisyydestä luovuttava
Saksalainen AfD-puolueen hallituksen jäsen Carlo Clemens näkee eräinä huonon menestyksen syinä yhtenäisyyskoulujärjestelmän sekä koulujen ja opettajien ylikuormituksen.
Hänen mukaansa tilannetta voitaisiin korjata luopumalla luokkien homogeenisuuden vaatimuksesta, palauttamalla erityisopetus heikoimmille oppilaille, pienentämällä luokkakokoa sekä järjestämällä siirtolaislapsille kieliopetus ennen koulun alkua.
Clemensin mielestä opetuksessa olisi nostettava saksan kieli ja matematiikka etusijalle.
Pertti Rönkkö, Berliini
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Pisa-tulokset sen kertovat – ennen ainakin suomalainen koulu oli parempi

Vaihtoehto Saksalle -puolue luokiteltiin ”varmennetusti äärioikeistolaiseksi” myös Sachsenin osavaltiossa

Saksaan syntyvä uusi vasemmistopuolue vaatii muutosta ilmasto-, maahanmuutto- ja Ukraina-politiikkaan

Koponen: Opetushallitus on laitettava leikkuriin
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








