

LEHTIKUVA
Saksan ja Itävallan välit kiristymässä
Saksan ja Itävallan välit ovat jäähtyneet, sillä Saksan mukaan Itävalta luo edellytykset hallitsemattomaan maahanmuuttoon maiden välisellä rajalla. Saksalaisviranomaisten mukaan Itävalta kuljettaa Saksaan haluavia turvapaikanhakijoita rajan tuntumaan jopa öiseen aikaan. Samalla Itävalta on aikeissa rakentaa jonkinlaista kulkuestettä Slovenian vastaiselle rajalleen.
Saksa moittii Itävaltaa siitä, että Itävalta on hylännyt maiden kahdenkeskisen sopimuksen, jonka mukaan turvapaikanhakijoiden pyritään siirtymään Saksan puolelle järjestäytyneesti. Saksan sisäministeri Thomas de Maizière toteaa Itävallan toimien aiheuttavan kohtuutonta rasitusta Saksan kykyyn vastaanottaa turvapaikanhakijoita.
Saksan omat rivit rakoilevat
Valtaosa Saksaan tulevista turvapaikanhakijoista saapuu maahan eteläisen Baijerin osavaltion kautta. Baijerin johtaja ja liittokansleri Angela Merkelin johtaman CDU:n sisarpuolue CSU:n puheenjohtaja Horst Seehofer on aiemmin uhannut viedä holtittoman maahanmuuton Saksan perustuslakituomioistuimen käsiteltäväksi.
Seehofer on myös pitänyt läheisiä suhteita Unkarin pääministeri Viktor Orbániin. Unkari on toistaiseksi ainoa keskieurooppalainen maa, joka on rakentanut aitoja rajoilleen maahanmuuttokriisin aikana. Seehofer on nyt esittänyt uhkavaatimuksen Merkelille. Merkelin tulee muuttaa maahanmuuttokantaansa sunnuntaihin mennessä. Seehofer ei ole täsmentänyt sitä, mitä hän aikoo tehdä, jos Merkel ei muuta linjauksiaan.
Saksan hallituspuolueiden puheenjohtajien on määrä pitää kriisikokous maahanmuutosta lauantaina. Hieman vajaa kaksi kuukautta sitten syyskuun alussa Merkel toivotti kaikki syyrialaiset turvapaikanhakijat tervetulleeksi Saksaan. Ihmisryntäyksen suuruus yllätti kuitenkin saksalaisviranomaiset.
Itävalta ei halua puhua raja-aidasta
Itävallan sisäministeri Johanna Mikl-Leitner on varonut puhumasta Slovenian vastaiselle rajalle kaavaillusta aidasta. Jonkinlainen este kahden Schengen-maan välille on kuitenkin suunnitteilla. Myös Unkari on harkinnut aidoittavansa Slovenian vastaisen rajansa.
Mikl-Leitnerin mukaan esteellä halutaan saada maahantuloon kontrollia. Sittemmin – pääosin Saksassa – turvapaikkaa hakevien keskuudessa on alkanut ilmetä turhautumista.
– Tiedämme viime päivien ja viikkojen kokemuksista, että yksittäiset ryhmät ovat tulleet kärsimättömiksi, aggressiivisiksi ja tunteikkaiksi, Mikl-Leitner kertoi maan valtiolliselle medialle.
Hyväntahtoisia lupauksia ilman toimia
Pääosin niin sanotun Balkanin reittiä koskevien maiden välillä pidettiin hätäkokous viime viikonloppuna. Kokouksen tarkoituksena oli yhteistuumin koordinoida kuluneen vuoden aikana räjähdysmäisesti kasvanutta maahanmuuttoliikettä.
Tulokset jäivät hatariksi. Kreikkaan haluttiin luoda 50 000 turvapaikanhakijalle väliaikaiset majoitustilat. Kreikan pääministeri Aleksis Tsipras torjui ajatuksen muodostaa Kreikkaan ”ghettokaupunkia”.
Toiset 50 000 saisivat suojan jostain Balkanin reitin varrelta. Kokouksessa ei kuitenkaan tarkennettu kuinka paljon minkäkin maan tulisi majoittaa maahantulijoita.
Maahanmuuttokriisi voi
repiä koko EU:n kappaleiksi
Toinen kokouksen tavoite oli saada ihmisvaellus kontrolliin. Kreikkaan on tänä vuonna rantautunut noin puoli miljoonaa ihmistä lähes yksinomaan Turkin kautta vesiteitse. Maahantulijat eivät kuitenkaan halua jäädä Kreikkaan, jossa sosiaaliturvaa ei käytännössä ole, eikä massatyöttömyyden vallitessa pääse työnkään pariin.
Euroopan komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker penäsi jäsenmailtaan aktiivisempaa otetta kaunopuheiden jatkeeksi. Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Donald Tusk puolestaan varoitti, että nykyinen maahanmuuttokriisi voi repiä koko EU:n kappaleiksi.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eerola: Ruotsi kantakoon vastuunsa liberaalista maahanmuuttopolitiikastaan

IL: Pohjoismaiden ministereiltä kova linja – elintasopakolaiset esiin ja ulos

Ulkoministeriö kampanjoi Irakissa ja Turkissa: Suomi tiukentanut Irakin turvallisuusarviota

Ruotsi natisee liitoksistaan turvapaikkaa hakevien vuoksi

Saksassa ongelma: Syyrialaiset eivät halua integroitua
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”
Valtiovarainministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa Facebook-päivityksessään, että kaistapäinen vaatimus jatkuvasta massamaahanmuutosta Suomen selviytymisen ehtona ei enää uppoa kansaan entiseen malliin. Tietoa maahanmuuton aiheuttamista moninaisista ongelmista on nykyään runsaasti saatavilla perussuomalaisten väsymättömän työn ansiosta.














