Artikkeli kuva

Antti Aimo-Koivisto

Hallitus on hyväksynyt työmarkkinajärjestöjen ehdotuksen

02.03.2016 |18:19

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) ilmoitti  hallituksen tukevan työmarkkinaosapuolien neuvottelutulosta. Silminnähden helpottunut Sipilä kertoi asiasta tiedotustilaisuudessa Kesärannassa.

– Tämä on ensimmäinen päivä pääministerinä kun nautin elämästä, hän totesi.

Kymmenen ja puolen kuukauden sitkeä vääntäminen kannatti. Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) oli erittäin tyytyväinen sopuun.

– Kuka tässä voittaa, Lindström kysyi ja vastasi sitten heti itse: Voittaja on se työtön ihminen, joka saa töitä.

– Suomi on maailman paras maa yhdessä sopimaan asioita. Olen todella iloinen, että saatiin tällainen ratkaisu aikaiseksi, Lindström kiitteli neuvotteluosapuolia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää