Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Sisäministeri ei ole vieläkään huolissaan – perussuomalaiset kieltäisivät ulkomaalaisten epäilyttävät maakaupat

27.09.2018 |18:11

Perussuomalaisten mielestä isänmaa ei ole myytävissä, painotti perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri tänään eduskunnan kyselytunnilla.

Perussuomalaiset nosti esiin paljon julkisuudessa olleet ulkomaalaisten maakaupat Suomessa, jotka on tehty strategisesti tärkeiltä alueilta.

– Vieraan valtion kansalaiset omistavat strategisesti äärimmäisen tärkeitä kohteita esimerkiksi Turun laivaväylien varrelta. Väylä on niin sanotusti miinoitettu, Meri huomautti.

– Tämä ei suinkaan ole ainoa tapaus. Epäilyttäviä kiinteistökauppoja on tehty itänaapurin toimesta pitkään siitä lähtien, kun kauppa on ollut vapaata.

Sisäministeri: Ei vieläkään syytä huoleen

Meren mukaan EU:n ja ETA:n ulkopuolelta tulevien kansalaisten suuret maakaupat tulisi kieltää pientä kesämökkipaikkaa lukuun ottamatta.

Meri kysyi sisäministeri Kai Mykkäseltä (kok.), mitä hän tietää venäläisten maakaupoista, jotka vaikuttavat merkittävästi sisäiseen turvallisuuteen.

– Onko teillä nyt jotain tärkeää tietoa, mitä tämän eduskunnan tulisi tietää?

Mykkänen totesi, että hallitus tekee töitä sisäisen turvallisuuden eteen, mutta kiersi varsinaisen kysymyksen.

– Ei ole akuuttia syytä huoleen, josta pitäisi informoida eduskuntaa, Mykkänen kuittasi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
7.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
8.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää