

George Frey
Soini: Hyvä kuuleminen, mutta olisi saanut olla aiemmin
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Timo Soini (ps.) totesi iltapäivällä tiedotustilaisuudessa, että valiokunta sai tänään hyvän selostuksen ulkoministeriön vakoilukohusta. Valiokunnan jäsenet saivat esittää kysymyksiä ja niihin vastaattiin. Mutta valiokunta on yhä sitä mieltä, että selonteko olisi voitu ja pitänyt antaa jo aiemmin.
– Kanta perustuu perustuslain 97. pykälään, jonka mukaan eduskunnan valiokunnalla on yksityistä kansalaista suurempi oikeus myös salaisena pidetyn tiedon saantiin, Soini totesi tiedonannon jälkeen pidetyssä tiedotustilaisuudessa.
– Valiokunnan tiedon taso on nyt tältä sillä tasolla kuin sen pitää tässä asiassa olla. Selvitys jatkuu suojelupoliisin, armeijan ja ehkä puolustusministeriön kohdalla, Soini kertoo.
Hän toteaa, että tietoa olisi tarvittu jo aiemmin, kun ulkoasiainvaliokunta liikkui USA:ssa aikana, jolloin valtioiden välinen vakoilu oli tärkeä puheenaihe. Hän korosti samalla, ettei salainen tieto ole vuotanut valiokunnasta, joten sitä olisi voinut antaa. Tärkeää on myös, että tietoa saataisiin jatkossa vastaavissa tilanteissa.
Tuomioja: Ensi tieto
tammikuun lopussa
Ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.) kertoi, että Suomi sai vihjeen tietovuodosta tammikuun lopussa kolmannelta osapuolelta. Miltä, hän ei kertonut. Hän kertoi myös, ettei hallitus tiedä vielä varmasti, mitkä maat ovat syyllistyneet vakoiluun.Tietovuoto oli jatkunut noin neljän vuoden ajan, mutta ei yhtäjaksoisesti. Tekniikkaa oli vaihdeltu ja kehitelty välillä.
Hän kertoi, että vuodesta 2006 saakka oli saatu tietoon noin 40 vakoiluyritystä, joten suhtauduimme aluksi tähän niin kuin näihin muihinkin. Tieto pyrittiin rajoittamaan pieneen piiriin. Lopullisen kuvan vuodon laajuudesta he saivat vasta maaliskuun alussa. Silloin se ilmoitettiin presidentille ja hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittiselle valiokunnalle utvalle.
Utvassa päätettiin pitää tieto yhä salassa mm. eduskunnan ulkoasiainvaliokunnalta. Tietoa annettiin niille tahoille, joiden tehtäviin tieto kuului ja joilta odotettiin asiassa toimenpiteitä. Heille haluttiin antaa asiassa toimintarauha.
Tuomiojan mukaan kyseessä on erittäin hienostunut vakoiluvirus, joka ei ole julkisuudessa mainittu Red October. Tätä virusta eivät suomalaiset tietosuojayritykset tunteneet.
Lähes kaikkia EU:n
UM:itä oli vakoiltu
UM otti yhteyttä EU:iin, jolloin kävi ilmi, että lähes kaikkien maiden ulkoministeriöt olivat joutuneet samanlaisen vakoilun kohteiksi.
– Voi olla, että vieläkin on maita, jotka eivät ole huomanneet vakoilua, Tuomioja otaksui.
Yksikään maa ei ollut kertonut vakoilusta oma-aloitteisesti julkisuuteen.
– EU-yhteistyö on vielä puutteellista näissä asioissa, Tuomioja tuumaili.
Supo tutkii asiaa törkeänä vakoiluna. Tekeillä on hanke, joka tekee vastaavan vuodon uusiutumisen mahdollisimman vaikeaksi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vakoilukiista repii hallitusta: Sasi haukkuu ulkoministeriön

Tom Packalén: Vakoilukohu ei yllättänyt
Viikon suosituimmat

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.

Antikainen: Avointen rajojen hinta – tuore katsaus paljastaa karut luvut
Ulkomaalaistaustaiset henkilöt ovat selvästi yliedustettuina raiskausrikoksissa Suomessa. Vuonna 2024 heidän osuutensa epäillyistä oli 32 prosenttia. - Tilastot eivät ole yllätys. Tämä kehitys on ollut nähtävissä jo pitkään, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











