

LEHTIKUVA
Soinin päätös syntyi pitkällä kävelyllä
Te kysyitte, mikä se eilinen kävely oli. Tätä minä silloin kävelin. Se päätös syntyi silloin: tämä on minun juttuni, perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kertoi hallituksen tiedotustilaisuudessa Smolnassa, miten ja milloin syntyi hänen päätöksensä ryhtyä ulkoministeriksi.
Hallitusneuvotteluiden vetäjä ja tuleva pääministeri Juha Sipilä (kesk.) sanoi vaistonneensa Soinista, mikä tämän sydäntä on kaikkein lähimpänä ja hän antoi aikaa tämän päätöksen tekemiseen.
– Timo kipuili asian kanssa aika paljon, mutta vaistosin, että tämä on hänelle se läheisin asia, Sipilä sanoi.
Soini itse sanoi, että joka on hänen toimintaansa seurannut ei valinnasta ylläty: taustalla on vuodet 2009-11 europarlamentissa ja sen jälkeen koko vaalikausi ulko- ja turvallisuusvaliokunnan puheenjohtajana.
Sipilä painotti muutenkin intohimon merkitystä tehtävien pontimena.
– On tärkeää, että jokainen henkilö olisi hallituksessa syvällä oman intohimonsa alueella, jotta hän voisi sitoutua koko neljän vuoden ajaksi tekemään suurta muutosta.
Alexander Stubb (kok.) luonnehti hallitusta jääkiekkoketjuksi:
– Sipilä on keskushyökkääjä ja Soini tulee ehkä hiukan vasemmalla. Ja minä ehkä hiukan oikeampana, Stubb heitti ja sai suosionosoitukset ja leveän virneen Soinin kasvoille.
Soini vakuutti myös, että hän aikoo tilanteen mukaan näyttää EU-kriittistäkin pintaa: eteen tulevat pian Ison-Britannian neuvottelut uudesta sopimuksesta ja tuttuja EU-parlamenttiryhmä ECM-ryhmän kavereita löytyy myös Puolasta.
Yhteistyötä tiivistetään
kaikilla suunnilla
Hallitusohjelman ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka noudattelee sitä linjausta, joka luotiin jo asiaa pohtivassa työryhmässä. Sen mukaan Ukrainan kriisin seurauksena Euroopan ja Itämeren alueen turvallisuustilanne on heikentynyt, mutta Suomi harjoittaa aktiivista ulkopolitiikkaa, vahvistaa puolustuskykyään ja tiivistää kansainvälistä turvallisuus- ja puolustuspoliittista yhteistyötä.
Suomen yhteistyön puitteet muodostavat Pohjoismaat, Euroopan unioni myös turvallisuusyhteisönä, Nato-kumppanuus, ETYJ ja YK. Tämän lisäksi Suomi ylläpitää hyviä kahdenvälisiä suhteita muihin valtioihin.
Venäjän ja EU:n keskinäissuhteiden ja yhteistyön paraneminen vahvistaisi koko Euroopan turvallisuutta ja taloutta. Tämän yhteistyön tulee perustua kansainvälisen oikeuden ja kansainvälisten sitoumusten kunnioittamiseen.
Venäjä on Suomen merkittävä naapuri. Suomi noudattaa Euroopan unionin yhteisiä Venäjä-linjauksia ylläpitäen myös monipuolisia kahdenvälisiä suhteita.
Kipeitä leikkauksia,
mutta palkintojakin
Tuleva hallitus lupaa Winston Churchillin sanoja lainaten verta, hikeä ja kyyneleitä, mutta ne ovat hallituksen mukaan välttämättömiä maan suunnan kääntämiseksi nousuun.
Sopeutusten pitkän aikavälin vaikutukset nousevat 4,3 miljardiin euroon. Ensi vuodeksi kaavaillaan 1,4 miljardin ja seuraavaksi vuodeksi 2,4 miljardin säästöjä. Sosiaalietuuksista säästetään pitkällä aikavälillä 920 miljoonaa, jo ensi vuonna leikataan 437 miljoonaa.
Sakkoja ja asiakasmaksuja aiotaan kerätä pitkällä aikavälillä runsaat 300 miljoonaa, ensi vuonna 240 miljoonaa.
Opetuksesta, tieteestä ja kulttuurista otetaan pitkällä aikavälillä yli 600 miljoonaa, ensi vuonna 180 miljoonaa. Suurin osa niistä tulee toisen asteen koulutuksen suuresta uudistuksesta, mutta sen lisäksi myös opintotukea leikataan.
Autovero ja
kehitysapu laskevat
Vastapainoksi myös autoveroa alennetaan 200 miljoonalla eurolla. Se halventaa keskimääräisen auton hintaa 1 600 eurolla.
Ulkoasiainministeriön alalta leikataan 300 miljoonaa euroa ja se kohdistunee suurimmaksi osaksi kehitysyhteistyöhön.
Toisen asteen ammatillista koulutusta uudistetaan poistamalla koulutuksen päällekkäisyyksiä. Nuorten ja aikuisten ammatillisen koulutuksen rajat poistetaan, rahoitus- ja ohjausjärjestelmät yhdistetään, lisätään työpaikoilla tapahtuvaa oppimista ja uudistetaan oppisopimuskoulutusta hallinnollista ja taloudellista taakkaa keventämällä.
Koulutusta uudistetaan muutenkin leikkauksista huolimatta: tavoitteena on uudistaa oppimisympäristöjä ja tietotekniikkaa niin, että suomalainen koululuokka on maailman nykyaikaisin.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Alustava ministerien salkkujako selvillä – Soinista ulkoasiainministeri
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












