

Helsingin valtuustosali 4.4.2018. Äänestyskartta näyttää vahvan tuen sote- ja maakuntauudistuksen kaatamiselle. / LEHTIKUVA
Sotelle täystyrmäys harvinaista yksimielisyyttä osoittaneessa Helsingin valtuustossa – myös PS-ryhmyri puuttui Terhon puheisiin
Helsingin kaupunginvaltuusto kokoontui keskiviikkona ylimääräiseen sote-kokoukseen. Kaupunginhallitus oli esittänyt kaupunginvaltuustolle sote-uudistuksen kaatamista, jota valtuusto käsitteli tänään ainoana asiana. Valtuusto päätti murskaluvuin 82-3, ettei maakunta- ja sote-uudistusta tule hyväksyä.
Valtuusto moitti esitettyä sote-uudistusta lainsäädännön riskeistä sekä taloudellisten vaikutusten takia. Valtuustopuheenvuoroissa nähtiin harvinaislaatuista yhtenäisyyttä, kun puolueet vasemmalta oikeaan laitaan asettuivat puolustamaan kaupungin etua.
Nettomaksajia ei riitä
Perussuomalaisten puheenjohtaja ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Jussi Halla-aho sanoi ryhmäpuheenvuorossaan, että sote-järjestelmän kehittäminen on tarpeen, mutta piti nykymuotoista esitystä haitallisena.
– Virheitä ja epäkohtia voidaan kuulemma korjata myöhemmin. Näin ajaudutaan helposti kierteeseen, jossa maksetaan paitsi alkuperäisen uudistuksen virheistä myös niiden virheiden korjaamisesta, Halla-aho kommentoi.
Perussuomalaisten mukaan keskuskaupungit, jotka ovat maan keskiarvoa terveempiä, nuorempia ja vauraampia, kärsivät taloudellisesti. Toisaalta malli ei heidän mukaansa ota huomioon kaupunkikeskusten erityisongelmia kuten suurta syrjäytyneiden joukkoa.
– Lähes miljardin euron säästötavoite Uudellamaalla johtaa suuriin irtisanomisiin ja julkisen terveydenhuollon rapautumiseen, Halla-aho arvioi.
Sote-uudistus on lehmänkauppa
Perussuomalaisten mukaan sote- ja maakuntauudistuksessa suurin virhe on lähtökohta.
– Uudistuksen kaksi pääkomponenttia – valinnanvapaus ja maakuntauudistus – eivät erillisinä nauti laajaa kannatusta edes hallituspuolueiden keskuudessa, muusta eduskunnasta puhumattakaan. Kyseessä on intressiryhmäpolitiikkaan perustuva lehmänkauppa, Halla-aho kuittaa.
– Kokoomus tukee maakuntauudistusta vain saadakseen valinnanvapauden. Keskusta tukee valinnanvapautta vain saadakseen itselleen poliittisesti tärkeän maakuntauudistuksen. Tällaisista lähtökohdista ei voi syntyä hyvää uudistusta.
Sinisiltä yllättävän ylimielinen kanta
Hallituspuolue sinisiä edustanut ministeri Sampo Terho ei antanut arvoa kaupunginvaltuutettujen näkemyksille vaan tyytyi moittimaan näitä. Terho totesi, että valtuusto yrittää ”vaikuttaa asiattomasti” ja totesi, että kyseinen istunto on luonteeltaan tiedotustilaisuus. Lausunto herätti kummastusta.
Terhon ylimieliset kommentit eivät nostattaneet aplodeja.
Pormestari Jan Vapaavuori (kok.) summasi salin tunnot toteamalla, että yksi hallituspuolue lähestyy uudistusta valtapoliittisesta ja toinen ideologisesta näkökulmasta. Mutta siniset lähestyvät uudistusta siitä näkökulmasta, että ”hillotolpasta on kiva pitää kiinni loppuun saakka”.
Myös hyvinkääläinen PS-ryhmyri Leena Meri hämmästeli illan aikana ministeri ja kaupunginvaltuutettu Sampo Terhon (sin) kommentointia. Terho kehui kokouksessa sote-uudistusta ja totesi, ettei Helsingin kaupungilta ole kysytty kantaa asiaan.
– Yllättävän ylimielinen kommentti. Terhon mielestä siis Suomen suurimman kaupungin kannanotoilla ei ole mitään merkitystä. Heidän mielipidettään ei tarvita, koska sitä ei ole kysytty hallituksen toimesta, Meri totesi.
– Hallitus päättää ja muut vikisevät. Varsinainen demokratian kukkanen koko mies, Meri sivalsi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sinisten sekoiluja laitetaan perussuomalaisten piikkiin – Halla-aho: Onko medialle epäselvää, ketkä ovat perussuomalaisia?
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.














