Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Strandman: Ilmastopolitiikalla ei saa kurittaa ihmisiä tai yrityksiä – hallitus keventää autoilun kustannuksia

09.10.2025 |11:03

Itsekin maaseudulla asuva perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman iloitsee historiallisen suunnanmuutoksen jatkamisesta, jonka hallitus tekee autoilijoiden hyväksi alentamalla liikennepolttoaineiden verotusta.

Alentamalla polttoaineiden verotusta hallitus toteuttaa hallitusohjelman kirjauksen ja vahvistaa maaseutua, kotitalouksien ostovoimaa ja yritysten elinvoimaa, kun pumppuhinnat alenevat.

Liikkuminen ei ole luksusta vaan välttämättömyys

– Tämä hallitus on kumipyörähallitus pitkien välimatkojen maassamme. Liikkuminen ei ole luksusta, vaan välttämättömyys etenkin maaseudulla, jossa julkinen liikenne ei ole vaihtoehto. Tämä hallitus on keventänyt ja keventää autoilun kustannuksia. Vuonna 2027 on tulossa vielä ammattidiesel, Jaana Strandman iloitsee.

Perussuomalaisten linja on Strandmanin mukaan selvä: ilmastopolitiikan nimissä ei saa kasvattaa ihmisten ja yritysten kustannuksia, vaan liikkuminen on pidettävä kohtuuhintaisena koko Suomessa.

– Maamme pyörät pyörivät elinvoimaa, Strandman toteaa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Suomella on historian autoilumyönteisin hallitus: Polttoaineveron alentaminen saa jatkoa – tulossa vielä 100 miljoonan euron lisävähennys

12.02.2025 |15:37

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia: ”Emme halua raiskaajia, pedofiileja tai jengipomoja Ruotsista Mogadishun kaduille”

06.10.2025 |09:14
2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset

07.10.2025 |17:42
9.
Suomen uutiset logo

Lehtinen jyrähtää keskustan välikysymyksestä: ”Suomessa on yli 200 000 työtöntä, ja he tarjoavat ratkaisuksi 40 000 maahanmuuttajaa”

03.10.2025 |14:27

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää