

Gran Canaria. Kuva: NASA. Wikipedia.
Suomalaisten koettelemukset Kanariansaarilla – asunnot menivät alta ja kotimatkat ovat kortilla
Pelko leviää suomalaisten joukossa Gran Canarialla. Hotellit sulkevat ovensa ja ihmisiltä katoaa katto pään päältä. Tiedossa on totinen paikka.
Martti Laajus on viettänyt jo useampia talvia Kanarialla Gran Canarialla. Viimeajat hän on uintiharrastuksen sijasta yrittänyt järjestää kotimatkaa Espanjan räjähdysmäisesti kasvavan korona-aallon tieltä. Uima-altaat on suljettu ja asunto on menossa alta, joten pois on päästävä.
Laajuksella on itse asiassa ollut jo kolme lentolippua, mutta jokainen lento on vuorollaan peruutettu:
– Yleensä peruutuksesta tulee tekstiviesti tai sähköposti, nyt ei ole tullut mitään.
Laajus sanoo löytäneensä tiedot olemattomista lennoista aktiivisesti nettiä seuraamalla.
– Ikäihmiset eivät välttämättä ole niin sinuja netin kanssa ja ovat siten voineet lähteä turhaan kentälle.
Hotellit kiinni – turistit kadulle
Laajus ei ole ainoa, jolta katto on menossa pään päältä, sillä Espanja sulkee kaikki hotellit ja sitä myöten turistit uhkaavat joutua kadulle. Kaikki matkailijat eivät ole tehneet ulkoministeriöön matkustusilmoitusta ja siksi kukaan ei tiedä tarkalleen Gran Canarialla tai Teneriffalla olevien suomalaisten määrää. Arviot liikkuvat sadoista tuhansiin. Nyt pitäisi käyttää suhteellisuudentajua.
– Finnair sai juuri 600 miljoonan euron valtiontakauksen, eikö se olisi jo peruste sille, että autetaan suomalaisia hädässä ja kotiutetaan heidät mahdollisimman nopeasti?
Finnair on tehnyt viikonlopun aikana 11 kaupallista lentoa Malagaan, mutta saarilla olevia suomalaisia se ei auta. Martti Laajus on ollut aktiivinen ja ottanut yhteyttä lentoyhtiöiden lisäksi Suomen ulkoministeriöön. Virkamiesten asenne ihmetyttää:
”Jokainen on oman onnensa seppä”
– Pari kolme kertaa olen ollut sinne yhteydessä mutta sieltä on vastattu, että ”jokainen suomalainen on oman onnensa seppä”.
Toimen miehenä Martti on ollut yhteydessä myös Suomen Madridin suurlähetystöön. Sieltä vastattiin sähköpostilla selkeästi:
– Lähetystössä ollaan tietoisia Kanariansaarten tilanteesta mutta evakuointilentoja ei ole suunnitteilla. Vastauksena kysymykseen sanottiin, että jos haluaa, niin toki kannattaa olla poliitikkoihin yhteydessä, Laajus kuittaa.
Asiat tärkeysjärjestykseen
Mutta miten sitten käy Martin, jääkö hän asunnottomana kyyristelemään Las Palmasin kaduille?
– Minulla kävi uskomaton munkki, sain sunnuntaiaamuna varmistettua itselleni paikan ylimääräiselle lennolle ensin tiistaina Las Palmasista Helsinkiin. Olen iloinen ja helpottunut mutta samalla tunnen huolta heistä, jotka vielä tahtomattaan jäävät saarille.
Laajus sanoo miettineensä oman kamppailunsa aikana asioiden tärkeysjärjestystä:
– Kun olin yhteydessä maamme eri viranomaisiin, vastaanotto oli tylyä, lähes välinpitämätöntä. Eikö olisi järkeenkäypää, että meillä jokaisessa asiassa olisivat suomalaiset etusijalla? Sen jälkeen voidaan sitten auttaa muita – mahdollisuuksien mukaan.
Jälkikirjoitus
Sunnuntai-iltana, juuri ennen jutun julkaisua Martti Laajus viestitti, että tiistaille oli tiettävästi lisätty toinenkin Finnairin lento Kanarialta Suomeen:
– Jää vain arvailujen varaan, olisiko kansalaisaktiivisuudella ollut tähän vaikutusta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.