– Tavoitteena on tuottaa tilannekuvaa ja paljastaa laitonta maahantuloa sekä siihen liittyvää rikollisuutta, Suomenlahden merivartiosto ilmoittaa viestipalvelu X:ssä. Valvonnan tehostamisessa ei merivartioston mukaan ole kyse sisärajavalvonnan palauttamisesta.
Ihmiset voivat matkustaa Schengen-alueella maasta toiseen ilman rajatarkastuksia. Kansalliset viranomaiset voivat kuitenkin tarkastaa henkilöitä sisärajoilla tai niiden läheisyydessä, jos valvontaa on poliisin tietojen ja kokemuksen mukaan väliaikaisesti tehostettava.
Rikolliset soluttautuvat logistiikkayrityksiin
Myös Tulli on tänä vuonna kiinnittänyt huomiota satamien kautta kulkevaan rikollisuuteen, kertoo Verkkouutiset. Syy on kovin looginen, sillä noin 95 prosenttia Suomen ulkomaankaupasta kulkee meriteitse.
Rikollisverkostot pyrkivät hyödyntämään laillisen merenkulun rakenteita ja soluttautumaan logistiikka- ja huolintayrityksiin, raportoi Tulli kesäkuussa. Valtaosa Suomeen salakuljetetuista huumeista on Tullin mukaan tuotu Suomeen satamien kautta.