

LEHTIKUVA
Väliaikainen rajavalvonta puolitti Saksaan tulevien luvattomien tulijoiden määrän
Rajavalvonnan palauttaminen kuukaudeksi Puolan, Tshekin ja Sveitsin vastaiselle rajalle vähensi Saksaan luvattomasti yrittävien määrän puoleen. Poliisi sai kiinni satoja etsintäkuulutettuja sekä 266 ihmissalakuljettajaa.
Kun rajan ylitti aikaisemmin päivittäin lähes 700 ihmistä, niin valvonnan alettua heidän määränsä väheni päivässä noin kolmeensataan.
Rajavalvonnasta Saksassa vastaavan liittovaltion poliisin tarkistamista henkilöistä 11 000 oli tulossa Saksaan luvattomasti.
Yli 4 800 henkilöllä oli maahantulokielto, 266 pidätettiin epäiltyinä ihmissalakuljetuksesta, 670 henkilöstä oli voimassa oleva pidätysmääräys.
”Oheistuotteena” poliisit paljastivat 329 huumausaine-, 173 ampuma-ase- ja 79 räjähdysainerikosta. Varastetulla autolla tai varastetulla passilla oli liikkeellä 394 ihmistä.
Yllättävät tulokset saivat tähän asti EU:n sisäistä rajavalvontaan tiukasti vastustaneen sisäministeri Nancy Faeserin (sd) määräämään väliaikaiselle valvonnalle 20 päivää jatkoaikaa.
Pysyvää rajavalvontaa on ollut Saksassa vuoden 2016 suuren pakolaisaallon jälkeen tähän asti vain Itävallan vastaisella rajalla.
Kuntien tahto ja voimavarat lopussa
Rajavalvonnan tehostaminen on eräs yritys estää Saksan siirtolais-, maahantulo- ja pakolaispolitiikka ajautumasta täydelliseen kaaokseen.
Yhä useammat saksalaiskunnat valittavat voimavarojen loppumisesta. Niiden kapasiteetti ei riitä kuntaliiton mukaan kunnolla edes nykyisten turvapaikanhakijoiden ja pakolaisten majoittamiseen ja asioiden hoitamiseen puhumattakaan, että ne pakotettaisiin ottamaan lisää tulijoita. Myös vapaaehtoisten auttajien into on hiipumassa.
Yksikään paikkakunta ei ole julistautunut enää ”avoimeksi satamaksi”, kuten vielä sadat kunnat ja kaupungit kaksi vuotta sitten.
Monissa kunnissa pelätään asukkaiden vastarintaa, jos urheilu- ja liikuntahalleja otetaan pakolaisten majoitustiloiksi. Myös monet raiskaustapaukset ja käsittämättömät väkivallanteot ovat tulehduttaneet turvapaikanhakijoiden ja kanta-asukkaiden välejä.
Berliinissä, jossa asuu yli 90 000 pakolaista ja turvapaikanhakijaa, jännitteitä lisää senaatin päätös sijoittaa tulijoita myös neljän tähden hotelliin samaan aikaan, kun kaduilla asuu yli 4 000 koditonta.
Vahvistaa siirtolaispolitiikan uudistamistarvetta
Saksan perustuslakituomioistuimen eläkkeellä oleva presidentti Hans-Jürgen Papier osui sosialidemokraattien, vihreiden ja liberaalien muodostaman hallituksen arkaan paikkaan arvioidessaan, että nykyinen turvapaikkakäytäntö suorastaan houkuttelee laittomaan maahantuloon. Hänen mielestään turvapaikan saamisesta olisi päätettävä ennen kuin hakijat ovat tulleet Saksaan.
Siirtolaisten ja turvapaikanhakijoiden houkuttelusta muita maita runsaammilla ja helpommin saatavilla olevilla eduilla syyttää hallitusta myös oikeistolainen Vaihtoehto Saksalle -puolue (AfD) sekä monet kristillisdemokraattiset poliitikot.
Väliaikaisen rajavalvonnan yllättävä tulos tukee vaatimuksia rajojen avoinna pitämistä edellyttävän Schengenin sopimuksen uudistamisesta.
– Rajavalvonnan näin suuri vaikutus tulijoiden määrään sekä muut tulokset osoittavat, miten kurjassa jamassa Schengen-järjestelmä tällä hetkellä on, totesi Brandenburgin sisäministeri Michael Stübgen (CDU) RBB-yleisradion haastattelussa.
Brandenburgin osavaltiolla ja Puolalla on yhteistä rajaa 264 kilometriä.
Pakistanissa odottaa 1,7 miljoonaa afgaania
Saksalaiseen ja eurooppalaiseen turvapaikka- ja siirtolaistilanteeseen on tiedossa lisää ongelmia, jos unkarilaisten turvallisuusviranomaisten varoitukset islamististen terrorijärjestöjen Talebanin, Isisin, Al-Qaidan ja Hamasin työntymisestä mukaan ihmissalakuljetusbisnekseen pitävät paikkansa.
Kysymys ei ole pelkästään halusta päästä osalliseksi rikollisen toiminnan rahavirroista vaan myös vaarasta, että tulijoiden mukana ujutetaan Eurooppaan radikaaleja muslimeja ja terroritekoihin valmiita ”nukkujia”.
Tulijoiden loppumisesta ei ole pelkoa. Pelkästään Pakistanissa odottaa yli 1,7 miljoonaa Pakistanin hallituksen hätistelemää paperitonta afganistanilaista, joista monien haaveena on päästä Eurooppaan keinolla millä hyvänsä.
Saksassa on jätetty tänä vuonna lokakuun loppuun mennessä 286 638 turvapaikkahakemusta. Määrä on 58 prosenttia suurempi kuin vastaavana aikana viime vuonna.
Hakijoista 47 prosenttia on naisia ja lapsia. Eniten Saksaan tulee turvapaikanhakijoita Syyriasta, Turkista ja Afganistanista. Lukuun eivät sisälly Ukrainasta tulleet sotapakolaiset, joita Saksaan on saapunut yli 1,1 miljoonaa.
Artikkelia korjattu 29.11.2023 klo 14.54.
PERTTI RÖNKKÖ, Berliini
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Hans-Jürgen Papier Michael Stübgen Nancy Faeser Schengen-sopimus Pakistan Siirtolaiskriisi Laiton maahantulo Rajavalvonta Maahanmuuttopolitiikka Eurooppa Turvapaikanhakijat Turvallisuus Terrorismi Saksa Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sadat saksalaispoliisit ratsasivat terroristijärjestö Hamasin kannattajien kiinteistöjä eri puolilla maata

Sisäministeri Rantanen itärajan sulkemispäätöksestä: Mikäli ilmiö jatkuu, päätöstä tullaan jatkamaan

Puolan kansanäänestyksessä vankka tuki raja-aidalle ja selkeä vastustus EU:n pakottamalle laittomien siirtolaisten taakanjaolle

Hakkarainen Keskisuomalaisessa: Jos mitään ei tehdä, Euroopasta tulee Afrikka kaikkine ääri-islam-kiroineen

Kansanedustaja Lehtinen haluaa lisää kiristyksiä turvapaikkaprosessiin: ”Tilanne Venäjän hybridivaikuttamisen osalta ei tule muuttumaan parissa viikossa mihinkään”

Tuore palestiinalaisalueiden AWRAD-gallup: Hamasin tekemän terrori-iskun kannatus palestiinalaisten keskuudessa 75 prosenttia

Kurdiliiton hallituksen jäsen joutui väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Vantaan Myyrmäessä

Vaihtoehto Saksalle -puolue luokiteltiin ”varmennetusti äärioikeistolaiseksi” myös Sachsenin osavaltiossa

Hamasin terroristeja pidätettiin Saksassa ja Hollannissa – kiinniotetuilla tiiviit yhteydet Hamasin johtoon
Viikon suosituimmat

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













