

LEHTIKUVA
Sadat saksalaispoliisit ratsasivat terroristijärjestö Hamasin kannattajien kiinteistöjä eri puolilla maata
Suuressa operaatiossa torstaina 23.11. etsittiin Hamasin jäsenten ja sen kannattajien omaisuutta.
Operaation taustalla vaikuttaa Saksan hallituksen päätös kieltää terroristijärjestö Hamasin sekä palestiinalaismyönteisen Samidoun-järjestön toiminta maassa 2.11.
– Olen tänään kieltänyt terroristijärjestö Hamasin kaiken toiminnan, jonka tarkoituksena on tuhota Israelin valtio, sisäministeri Nancy Faeser sanoi lausunnossaan marraskuun alussa.
Saksa jatkaa toimintaa Hamasia vastaan
Saksan tiedustelupalvelu arvioi, että Hamasilla on tällä hetkellä maassa noin 450 jäsentä. Tiedustelupalvelun mukaan heidän toimintansa ulottuu tuenilmaisuista ja propagandatoiminnasta rahoitus- ja varainkeruutoimintaan, jolla terroristijärjestön organisaatiota vahvistetaan ulkomailla.
– Jatkamme johdonmukaista toimintaamme radikaali-islamisteja vastaan. Kielsimme Hamasin ja Samidounin toiminnan Saksassa. Tällä päätöksellä olemme lähettäneet selkeän viestin, että emme suvaitse Hamasin Israelin vastaisen barbaarisen terrorin ylistämistä tai sen tukemista, sisäministeri Faeser sanoi lausunnossaan 23.11.
Operaatiossa mukana yli 300 poliisia
Sisäministerin mukaan useiden Berliinissä tapahtuneiden ratsioiden tarkoituksena sekä valvoa kiellon noudattamista että tutkia ryhmiä tarkemmin.
Pelkästään Berliinissä operaatioon osallistui yli 300 poliisia. Etsintöjä tehtiin Berliinissä 11 paikassa, joista takavarikoitiin todisteita ja omaisuutta. Kaiken kaikkiaan maassa käytiin läpi 15 kiinteistöä. Seitsemän ratsioista liittyi Hamasiin ja neljä palestiinalaisryhmä Samidouniin. Etsinnät tehtiin pääasiassa terroristijärjestön kannattajien kodeissa ja palestiinalaisjärjestö Samidounin tiloissa.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Samidoun Israelin ja Hamasin sota ratsia Nancy Faeser ääri-islamismi terroristijärjestöt Hamas Radikaali islam Israel Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Palestiinalaisten gallup: Vahva tuki Hamasin terrorihyökkäykselle Israeliin ja ”vapaalle Palestiinalle joelta merelle”

Hakkarainen Gazan tilanteesta: On turha odottaa rauhaa – ”Hamasin peruskirjassa lukee, että jokainen juutalainen pitää poistaa maan päältä”

Vasemmiston ja islamistien epäpyhä liitto on ällistyttänyt suurta yleisöä jo vuosikausia – israelilainen vasemmistojohtaja kritisoi maailman vasemmistolaisia islamismin ja terrorismin myötäilystä

Miksi länsimaiset wokettajat ja islamistit pelaavat yhteen? Intersektionaalinen sortoteoria on ihmeellinen liima

Väliaikainen rajavalvonta puolitti Saksaan tulevien luvattomien tulijoiden määrän

Tuore palestiinalaisalueiden AWRAD-gallup: Hamasin tekemän terrori-iskun kannatus palestiinalaisten keskuudessa 75 prosenttia

Miksi UN Womenilla kesti kaksi kuukautta reagoida Hamasin terrori-iskuun ja aseellisiin raiskauksiin?

Hamasin terroristeja pidätettiin Saksassa ja Hollannissa – kiinniotetuilla tiiviit yhteydet Hamasin johtoon

Viron parlamentti ilmaisi tukensa Israelille ja tuomitsi Hamasin terrori-iskut sekä Hamasin aloittaman sodan
Viikon suosituimmat

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.