

LEHTIKUVA
Tuore palestiinalaisalueiden AWRAD-gallup: Hamasin tekemän terrori-iskun kannatus palestiinalaisten keskuudessa 75 prosenttia
Arabimaiden tutkimus- ja kehitysyhteistyön (AWRAD) tekemässä tuoreessa mielipidetutkimuksessa listattiin palestiinalaisten kannattamat kansainväliset avaintoimijat. Kärkisijoja pitivät terroristijärjestöt Hamas, PIJ ja Hizbollah. Ensimmäinen maa listalla oli puolestaan Venäjä.
Suurin osa kyselyyn vastanneista (59 prosenttia) kannatti voimakkaasti tai kannatti jossain määrin (16 prosenttia) Hamasin johtamien ryhmittymien 7. lokakuuta tekemiä terroristihyökkäyksiä Israeliin. 11 prosenttia vastaajista ilmoitti, että he eivät tukeneet tai vastustaneet hyökkäyksiä. Vain 13 prosenttia vastaajista ilmoitti vastustaneensa hyökkäyksiä.
Iskujen kannatus oli huomattavasti voimakkaampaa Länsirannalla (68 prosenttia) kuin Gazassa (47 prosenttia).
Tukea terroristijärjestöille ja Venäjälle
Kyselyssä listattiin kansainväliset toimijat, joita palestiinalaiset kannattavat. Suurin tuki oli terroristijärjestöillä sekä Venäjällä.
Ykköspaikkaa piti 89 prosentilla al-Qassam Brigades (Hamasin sotilaallinen siipi). Toisena tuli 84 prosentin kannatuksella IRGC-terroristijoukkojen tukema PIJ (Palestine Islamic Jihad). Kolmantena listalta löytyy 76 prosentilla al-Aqsa Martyrs Brigades (7.10. iskun terroristiryhmittymä). Iranin tukemaa libanonilaista Hizbollahia kannatti 45 prosenttia vastaajista.
Venäjä piti puolestaan kärkipaikkaa ensimmäisenä kannatettuna maana. Sitä kannatti 40 prosenttia vastaajista, ja sen listasija oli seitsemäs.
Yhdysvaltoja ja EU:ta ei kannateta
Palestiinalaisia kymmeniä vuosia taloudellisesti merkittävästi tukeneita maita ei listalla näy. Esimerkiksi Yhdysvaltain kannatus oli 0 prosenttia. EU taas mainittiin kielteisenä toimijana. 92,6 prosenttia piti EU:n roolia kielteisenä.
AWRAD-mielipidetutkimus kertoo kattavasti palestiinalaisten asenteista. Tutkimus toteutettiin Gazassa ja Länsirannalla asuvien palestiinalaisten keskuudessa 31.10.—7.11. välisenä aikana. Siihen osallistui 668 vastaajaa. Vastaajista puolet oli miehiä ja puolet naisia.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- AWRAD Länsiranta PIJ Hizbollah palestiinalaiset mielipidetutkimus Gaza terrori-iskut terroristijärjestöt Euroopan unioni Hamas Yhdysvallat Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen Gazan tilanteesta: On turha odottaa rauhaa – ”Hamasin peruskirjassa lukee, että jokainen juutalainen pitää poistaa maan päältä”

Vasemmiston ja islamistien epäpyhä liitto on ällistyttänyt suurta yleisöä jo vuosikausia – israelilainen vasemmistojohtaja kritisoi maailman vasemmistolaisia islamismin ja terrorismin myötäilystä

Sadat saksalaispoliisit ratsasivat terroristijärjestö Hamasin kannattajien kiinteistöjä eri puolilla maata

Väliaikainen rajavalvonta puolitti Saksaan tulevien luvattomien tulijoiden määrän

Kurdiliiton hallituksen jäsen joutui väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Vantaan Myyrmäessä

Miksi UN Womenilla kesti kaksi kuukautta reagoida Hamasin terrori-iskuun ja aseellisiin raiskauksiin?

Hamasin terroristeja pidätettiin Saksassa ja Hollannissa – kiinniotetuilla tiiviit yhteydet Hamasin johtoon

Viron parlamentti ilmaisi tukensa Israelille ja tuomitsi Hamasin terrori-iskut sekä Hamasin aloittaman sodan

Hamasin panttivankeja pidettiin gazalaisissa lapsiperheissä – vangitsemiseen osallistunut myös UNHCR:n opettaja sekä lastenlääkäri
Viikon suosituimmat

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin
Länsimainen liberaali maailma hylkäsi 2010-luvun alun idealistisen visionsa vapaasta tiedonkulusta ja avoimesta verkosta. Viimeisen vuosikymmenen aikana valtioiden, teknologiayhtiöiden ja sääntelyviranomaisten löysä verkosto sulki avoimen internetin tietoisesti ja pystytti tilalle näkymättömän valvontakoneiston. Samalla uuskielinen sanasto muutti poliittista keskustelua siten, että viranomaiset pyrkivät nyt suojelemaan kansalaisia vapaalta puheelta sen sijaan, että ne suojelisivat kansalaisten vapautta puhua.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Venäläistaustainen mies ajoi väkijoukkoon Ranskassa – kaksi kuoli, useita kriittisessä tilassa
Venäjällä syntynyt 26-vuotias mies ajoi keskiviikkoiltana väkijoukkoon Caenin kaupungissa Ranskan luoteisosassa. Tapahtumapaikalla kuoli kaksi ihmistä ja 10 loukkaantui, heistä 7 sai kriittisiä vammoja. Polisi otti kuljettajan kiinni 20 kilometrin päässä Ouistrehamissa.

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”
Hämeenlinnan kaupunginhallituksen sosiaalidemokraattinen puheenjohtaja Ranjith Kumar Prabhakaran on joutunut selittelemään TikTok-käytöstään. Hänen tililtään on löytynyt sekä alaikäisten tekemien videoiden uudelleenjakoja että hänen itsensä kuvaamia videoita, joilla näkyy alaikäisiä. Prabhakaran on sittemmin poistanut kritisoidun sisällön ja lopettanut uudelleenjaot.

Keskisarja uutuuskirjassaan: ”Kansanedustajat eivät ole enkeleitä eivätkä piruja vaan inhimillisiä ihmisiä”
Teemu Keskisarja avaa tuoreessa Elämäni eduskunnassa -kirjassa kansanedustajan työtään, kokemuksiaan ja tarinoita kohujen taustalla.

Demarihallitus aikoo levittää turvapaikanhakijat ympäri saarivaltakuntaa – lisärahaa majoituksen tarjoajille
Maahantulijoiden tulva on pakottanut Britannian tuoreen pääministerin tositoimiin hallitsemattoman kansainvaelluksen seurausten lievittämiseksi. Demarihallitus aikookin helpottaa paikallista painetta jakamalla oleskelulupaa odottavat tasaisemmin ympäri saarivaltakuntaa. Sisäministeriö on samaan syssyyn julkaissut toisesta kulttuurista tulijoille ohjekirjasen länsimaassa soveliaasta käytöksestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













