

LEHTIKUVA
Palestiinalaisten gallup: Vahva tuki Hamasin terrorihyökkäykselle Israeliin ja ”vapaalle Palestiinalle joelta merelle”
Palestiinalaiset tukevat vahvasti Hamas-terroristijärjestön Israeliin tekemää hyökkäystä. Kolme neljästä palestiinalaisesta hyväksyy Israeliin tehdyn hyökkäyksen ja kannattaa yhtenäistä Palestiinan valtiota ”joelta merelle”. Gazan asukkaista 96 prosenttia on sitä mieltä, että he eivät tule ikinä antamaan Israelille anteeksi.
Gazan alueella ja Länsirannalla asuvat palestiinalaiset tukevat vahvasti Hamas-terroristijärjestön Israeliin 7.10. tekemää hyökkäystä, kertoo äskettäin tehty mielipidekysely. Vastanneista 75 prosenttia hyväksyi Israeliin tehdyn hyökkäyksen ja lähes yhtä moni (74,7 %) kannatti yhtenäistä Palestiinan valtiota ”joelta merelle”.
Palestiinalaisten oman AWRAD-tutkimuslaitoksen suorittamasta kyselytutkimuksesta on uutisoinut Jerusalem Post -lehti, joka kirjoittaa, että maailmalla reaktiot 1 200 ihmisen hengen vaatineeseen Hamasin hyökkäykseen ovat jakautuneita: osa tuomitsee hyökkäyksen ja osa näkee terroristit vapaustaistelijoina.
Selvä enemmistö tukee Hamasin hyökkäystä
Palestiinalaisten keskuudessa suhtautuminen on sen sijaan yksituumaisempaa: selkeä enemmistö tukee hyökkäystä. Kaikkein suurinta kannatusta hyökkäys nautti Länsirannalla asuvien palestiinalaisten keskuudessa. Heistä yli 83 prosenttia hyväksyi hyökkäyksen. Vain 6,9 prosenttia oli sitä vastaan.
Gazan alueella asuvien palestiinalaisten mielipiteet jakautuivat jonkin verran. Heistä 63,6 prosenttia tuki hyökkäystä. Joka viides gazalainen (20,9 %) piti hyökkäystä huonona asiana ja 14,4 prosenttia ei ottanut kantaa suuntaan tai toiseen. Miesten ja naisten suhtautumisessa ei ollut merkittäviä eroja.
”Yksi Palestiinan valtio joelta merelle”
Kun palestiinalaisilta kysyttiin, kannattavatko he yhden vai kahden valtion ratkaisua, vain 5,4 prosenttia vastasi kannattavansa ”yhtä valtiota kahdelle kansalle”. Vastaajista 17,2 prosenttia kannatti kahta erillistä valtiota kahdelle eri kansalle.
Ylivoimaisesti suosituin vastausvaihtoehto oli ”yksi Palestiinan valtio joelta merelle”. Sitä kannatti 74,7 prosenttia palestiinalaisista.
Ilmaisua ”joelta merelle” käytetään muun muassa Hamasin peruskirjassa ja sitä pidetään yleisesti kiertoilmauksena Israelin tuhoamiselle. Vihapuhetta tutkiva kansalaisjärjestö ADL pitää sitä antisemitistisen vihan ilmauksena.
Noin 90 prosenttia palestiinalaisista on sitä mieltä, että heidän uskonsa palestiinalaisten ja juutalaisten rinnakkaiselon mahdollisuuteen on laskenut. Gazan asukkaista 96 prosenttia on sitä mieltä, että ”ihmiset heidän ympärillään eivät tule ikinä unohtamaan mitä Israel on tehnyt tässä sodassa”.
Kuka sotii ketä vastaan?
Kaksi kolmasosaa palestiinalaisista näkee meneillään olevan konfliktin osapuolina Israelin ja ”palestiinalaiset yleisesti”. Alle viidesosa (18,6 %) on sitä mieltä, että osapuolina ovat vain Israel ja Hamas. Lähes yhtä suuri osuus (16,7 %) kokee, että taistelun osapuolet ovat Israel ja länsimaat samalla puolella koko islamilaista/arabimaailmaa vastaan.
Gallupissa kysyttiin myös palestiinalaisten suhtautumista tiettyihin ulkovaltoihin ja kansainvälisiin järjestöihin. Lähes kaikki kokivat Yhdysvallat erittäin negatiivisena. YK koettiin jonkin verran (20 %) tai erittäin (69 %) negatiivisena. Myös Punainen Risti sai enimmäkseen negatiivista suhtautumista osakseen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ADL Länsiranta palestiinalaiset Gaza islamilainen terrorismi Punainen Risti Palestiina Hamas Antisemitismi YK Israel Yhdysvallat Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomelta tukea Israeliin – Tavio: Hamasin tulee vapauttaa panttivangit

Miksi länsimaiset wokettajat ja islamistit pelaavat yhteen? Intersektionaalinen sortoteoria on ihmeellinen liima

Saksa ratsasi kymmeniä Iranin tukemia Islam-keskuksia juutalaisvihan levittämisen ja Hizbollah-yhteyksien vuoksi

Europarlamentti: Juutalaisvastaisuus nousee huolestuttavasti

Hakkarainen Gazan tilanteesta: On turha odottaa rauhaa – ”Hamasin peruskirjassa lukee, että jokainen juutalainen pitää poistaa maan päältä”

Sadat saksalaispoliisit ratsasivat terroristijärjestö Hamasin kannattajien kiinteistöjä eri puolilla maata

Tuore palestiinalaisalueiden AWRAD-gallup: Hamasin tekemän terrori-iskun kannatus palestiinalaisten keskuudessa 75 prosenttia

Saksassa on tehty ennätysmäärä antisemitistisiä rikoksia – juutalaiset pelkäävät käyttää kipaa ja puhua julkisesti hepreaa
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna
Lontooseen matkalla olleessa junassa tapahtui lauantai-iltana joukkopuukotus, jossa yksitoista ihmistä sai vammoja. Viranomaiset korostavat, että kyseessä ei välttämättä ollut terrori-isku ja kehottavat yleisöä olemaan spekuloimatta teon syitä. Joukkopuukotukset ovat yleistyneet Britanniassa. Kuukausi sitten Manchesterissa synagogan edessä tapahtunut joukkopuukotus myönnetään nyt islamistiseksi terroriteoksi.
















