

LEHTIKUVA
Hamasin panttivankeja pidettiin gazalaisissa lapsiperheissä – vangitsemiseen osallistunut myös UNHCR:n opettaja sekä lastenlääkäri
Hamasin komentokeskuksia, tunneleita ja aseita on löytynyt niin sairaaloista, YK:n pakolaisjärjestön alaisen UNHCR:n kouluista kuin siviilien kodeista. Panttivankien vangitsemisesta on jäänyt kiinni jo ainakin yksi UNHCR:n opettaja sekä gazalainen lastenlääkäri.
Panttivankeudesta vapautuneet Mia Shem ja Doron Katz Asher kertovat vankeudestaan, jonka aikana heitä pidettiin vangittuina gazalaisten lapsiperheiden luona. Heidät molemmat vietiin 7.10. Hamasin tekemän hyökkäyksen jälkeen suoraan Gazaan.
Shemin suurin pelko oli raiskatuksi tuleminen
Shem yritti paeta 7.10. israelilaiselta Nova-festivaalilta autolla. Hamasin terroristit ampuivat autoa ja saivat hänet sekä hänen ystävänsä Elia Toledanon kiinni. Shem ja Toledano siirrettiin lava-autoon, jossa Hamas-terroristi ampui Shemiä käsivarteen.
Shem makasi lavalla verta valuvana ja kuuli konekiväärien tulitusta sekä teloituksen kohteeksi joutuneiden ihmisten huutoa. Sitten tuli hiljaista. Hamasin terroristit kävivät läpi henkilöitä, jotka olivat vielä elossa. He tarttuivat Shemin miesystävään ja ampuivat häntä päähän. Shem leikki kuollutta ja selvisi ammuskelusta. Hänet vietiin Gazaan, jossa Shemin käsi operoitiin ilman kipulääkitystä.
21-vuotiasta Shemiä pidettiin panttivankina 54 päivää. Ensimmäiset 16 päivää hän oli vangittuna gazalaisessa lapsiperheessä, jossa Shemin omien sanojen mukaan häntä pidettiin kuin eläintarhaan vangittua eläintä. Shemiä vahti pääosin perheen isä. Myös lapset kävivät Shemin luona. Esimerkiksi perheen poika tuli nälkäisen ja haavoittuneen Shemin huoneeseen karkkipussin kanssa, jonka hän avasi ja sulki Shemin edessä.
Shem kertoo, että perheen isä katseli häntä ja että hänen suurin pelkonsa oli raiskatuksi tuleminen.
Shem kertoi tarinansa israelilaisella Channel 13 -kanavalla. Hän sanoo haastattelussa suoraan, että häntä vangittuna pitänyt perhe oli mukana Hamasin aloittamassa sodassa.
– Kysyin itseltäni: ”Miksi olen perheen kotona? Miksi täällä on lapsia? Miksi täällä on nainen?”
Shem vapautui 30.11.
Kaksivuotiasta ammuttiin jalkaan
Asher, 34, kertoo CNN:n haastattelussa, että hän tyttärensä muistavat jokaisen yksityiskohdan 7.10. tapahtuneista joukkoteloituksista.
Asher, hänen äitinsä sekä hänen tyttärensä, 5-vuotias Raz ja 2-vuotias Aviv, heitettiin traktorin lavalle muiden kibbutsilta otettujen panttivankien kanssa. Sitten Hamasin terroristit aloittivat sarja-ampumisen. Asheria ammuttiin selkään, kaksivuotiasta Avivia ammuttiin jalkaan ja hänen isoäitinsä ammuttiin kuoliaaksi.
Sitten Asher ja hänen kaksi tytärtään vietiin Gazaan. Heitä pidettiin panttivankina gazalaisessa perheessä 16 päivän ajan, jonka jälkeen heidät vietiin Gaza Cityn Khan Younis -sairaalaan.
Aviv kuvailee sairaalaa haastattelussa niin kutsutuksi sairaalaksi.
– Sairaalan tulisi olla ihmisten hoitopaikka eikä sotilastukikohta, jossa piilotellaan panttivankeja, hän sanoo CNN:lle.
Panttivankeuden aikaa Asher kuvailee CNN:n haastattelussa sotaelokuvaksi. Asher sanoo myös yrittäneensä vankeudessa valehdella tyttärilleen, että vaara oli nyt ohi.
– Sanoin heille, että terroristeja ei ole enää olemassa ja olemme nyt hyvien ihmisten kanssa, jotka vartioivat meitä, kunnes voimme palata kotiin.
Asher ja hänen tyttärensä vapautuivat marraskuun 2023 tulitauon aikana.
Hamas kiistää aseistetut raiskaukset
Hamas kiistää New York Times -lehden tutkivan journalismin artikkelissa esitetyt väitteet 7.10. tapahtuneen hyökkäyksen aikana tehdyistä aseistetuista raiskauksista ja seksuaalisesta väkivallasta.
Arabiaksi ja englanniksi antamassaan lausunnossa Hamasin jäsen Basem Naim väittää, että länsimaiset tiedotusvälineet ja uutistoimistot ovat osa Israelin propagandaa. Ne ovat hänen mukaansa palestiinalaisia ja heidän vastarintaansa vastaan kohdistuvia valheita ja panettelua.
Naim kuvailee lokakuun 7. päivän tekoa kunniakkaaksi ja väittää, että New York Timesin raportti perustui epäsuorasti kertomuksiin, joita ovat antaneet naiset, jotka sanoivat kuulleensa muiden naisten toistavan näitä syytöksiä. Hän väittää myös, että todisteita ei olisi olemassa.
Yli 150 todistajaa, runsaasti videomateriaalia
New York Timesin artikkelissa kuvataan yksityiskohtaisesti lokakuun 7. päivän iskun jälkeen tapahtunutta palestiinalaisterroristien järjestelmällistä seksuaalista väkivaltaa israelilaisnaisia ja -tyttöjä kohtaan. Artikkeliin on haastateltu yli 150 todistajaa. Mukana on lääkintähenkilöstön, ensiapuhenkilöstön, sotilaiden, raiskauskriisityöntekijöiden ja hallituksen virkamiesten todistajalausuntoja.
Todisteina artikkelissa on käytetty videomateriaalia, valokuvia ja esimerkiksi GPS-tietoja matkapuhelimista. Artikkeli sisältää syvästi järkyttäviä yksityiskohtia seksuaalisesta hyväksikäytöstä, silpomisesta, kidutuksesta ja murhista.
AP raportoi raiskauksista jo joulukuun alussa
Uutistoimisto AP raportoi vuoden 2023 joulukuun alussa, että ainakin kymmenen Hamasin vapauttamista israelilaissiviileistä joutui vankeuden aikana seksuaalisen väkivallan kohteeksi. Joukossa oli myös miehiä.
Vapautettuja panttivankeja hoitaneet lääkärit raportoivat vakavasta fyysisestä ja henkisestä pahoinpitelystä. Panttivankeja huumattiin, hakattiin, pidettiin nälässä ja janossa sekä erotettiin perheenjäsenistään.
Lähteet: Times of Israel, AP, UNWatch, Channel 13
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Basem Naim Doron Katz Asher Mia Shem panttivangit Hamasin hyökkäys UNHCR terroristit Gaza Seksuaalinen väkivalta Hamas Raiskaukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viron parlamentti ilmaisi tukensa Israelille ja tuomitsi Hamasin terrori-iskut sekä Hamasin aloittaman sodan

Sadat saksalaispoliisit ratsasivat terroristijärjestö Hamasin kannattajien kiinteistöjä eri puolilla maata

Tuore palestiinalaisalueiden AWRAD-gallup: Hamasin tekemän terrori-iskun kannatus palestiinalaisten keskuudessa 75 prosenttia

Miksi UN Womenilla kesti kaksi kuukautta reagoida Hamasin terrori-iskuun ja aseellisiin raiskauksiin?

YK:ta ja sen jäsenvaltioita vaaditaan puuttumaan pakolaisjärjestö UNRWA:n toimintaan – opettajien Telegram-ryhmässä vaadittu panttivankien teloituksia

Suomi keskeyttää tukensa YK:n palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:lle

”From the River to the Sea” – Suomen palestiinalaisten siirtokuntayhdistys järjesti mielenosoituksen holokaustin uhrien muistopäivänä

Yhdysvaltain kongressi järjesti kuulemisen UNRWA:n terrorismikytköksistä – todisteet kertovat, että järjestöstä on tullut osa sodan rintamaa

Hamas tappoi klaanijohtajan – Gaza voi ajautua sisällissotaan
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










