

LEHTIKUVA
Kansanedustaja Lehtinen haluaa lisää kiristyksiä turvapaikkaprosessiin: ”Tilanne Venäjän hybridivaikuttamisen osalta ei tule muuttumaan parissa viikossa mihinkään”
Raja-Joosepin raja-aseman sulkeuduttua itäraja on kaikkia raja-asemia myöten kiinni, ja näin ollen turvapaikanhakijoita Venäjältä ei pääse tulemaan. Venäjän hybridivaikuttamisen takia Suomeen ehti tulla yli 900 turvapaikanhakijaa syksyn aikana. Kansanedustaja Rami Lehtisen mielestä hallitus toimi tässä asiassa hyvin, vaikka itse olisikin toivonut kaikkien raja-asemien sulkemista jo aikaisemmin.
– Hallitus ei kuitenkaan toiminut hätiköidysti, vaan päätökset tehtiin harkitusti kansallisen lainsäädännön puitteissa. Eduskunnassa on ollut koko ajan hyvä tilannekuva ja yhteishenki, eikä Venäjä päässyt tällä toiminnallaan horjuttamaan meidän yhtenäisyyttämme, kertoo kansanedustaja Rami Lehtinen.
Rajamenettelylain käyttöönottoa valmistellaan
Hallitus on valmistelemassa rajamenettelylain käyttöönottoa, joka mahdollistaisi turvapaikkahakemusten nopean käsittelyn rajalla. Menettelyn avulla voitaisiin myös ehkäistä hakijoiden liikkumista EU-jäsenmaasta toiseen. Uuden rajamenettelyn käyttöönottoa valmisteltiin jo viime hallituksessa, mutta nykyinen hallitus haluaa sen voimaan niin, että sitä voidaan käyttää kaikissa tilanteissa.
– Aiemmin rauenneessa päätöksessä rajamenettelyä olisi voitu käyttää vain valtioneuvoston erillisellä päätöksellä laajamittaisessa tai välineellistetyssä tilanteessa. Tulevassa esityksessä lain käyttökynnys tulee olemaan matalampi, ja se estäisi myös vapaan liikkumisen maamme rajojen sisällä, Lehtinen puntaroi.
Rajojen pitäisi olla pidempään suljettuna
Itärajan raja-asemat ovat kiinni 13.12. asti tämänhetkisellä päätöksellä. Edustaja Lehtisen mielestä rajan pitäisi olla pidempään kiinni:
– Tilanne Venäjän hybridivaikuttamisen osalta ei tule muuttumaan parissa viikossa mihinkään. Mielestäni rajojen pitäisi olla pidempään suljettuna, jotta tilanne saadaan rauhoitettua. Jos kuitenkin rajoja aiotaan avata tuossa aikataulussa, niin avaisin aluksi vain yhden rajapisteen.
Turvapaikkaprosessin käytännöt kestämättömiä
Lisäksi edustaja Lehtinen kritisoi nykyistä turvapaikkaprosessia. Hänen mielestään on väärin, että oikeus turvapaikkaprosessiin pysyy, vaikka hakija toimisi alusta alkaen vilpillisesti tai jopa rikollisesti.
– Jos turvapaikkaprosessissa tulee laittomasti maahan ja antaa tahallisesti ilmeisen virheellisiä tietoja, niin se ei johda mihinkään. Mielestäni tuohon pitäisi päteä sama kuin mitä hallitus on ajamassa kansalaisuuden osalta. Hallitusohjelmaan on kirjattu, että kansalaisuus voidaan peruuttaa, jos on toiminut petollisesti, antanut vääriä tietoja tai salannut oleellisen seikan. Samalla tavalla pitäisi lopettaa turvapaikkaprosessit.
– Ei ole myöskään oikein, että tullessasi luvatta rajan yli syyllistyt rajarikkomukseen, mutta lausuessasi ”taikasanan” pääset turvapaikkaprosessiin. Kun turvapaikkaprosessi alkaa, niin tuo rajarikkomus unohtuu ja olet vapaa kulkemaan läpi koko Euroopan. Tämä on kestämätöntä, Lehtinen lopettaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajamenettelylaki raja-asemat Rami Lehtinen turvapaikkaprosessi hybridivaikuttaminen itäraja turvapaikkahakemukset Turvapaikanhakijat Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Rantanen itärajan sulkemispäätöksestä: Mikäli ilmiö jatkuu, päätöstä tullaan jatkamaan

Väliaikainen rajavalvonta puolitti Saksaan tulevien luvattomien tulijoiden määrän

Kevään EU-vaaleissa muhii jättiyllätys – maahanmuuttokriittisyys nousussa kautta Euroopan

Presidenttiehdokas Halla-aho arvioisi uudelleen Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisuusjärjestelmää – ”Ilmeinen turvallisuusriski”

Venäjä horjuttaa, EU hidastelee – maahanmuuton välineellistämistä koskeva asetus jumissa

Kansalaiset huolissaan rajaturvallisuudesta – Immonen: Suomen tulee olla valmiina arvaamattomaan peliin

Koko Suomen itäraja suljetaan uudelleen – uhka kansalliselle turvallisuudelle

Rajamenettelylaki lähti lausuntokierrokselle – laki antaa työkaluja muuttoliikkeen hallintaan, mutta ei ole ratkaisu itärajan tilanteeseen

Kansanedustaja Rami Lehtinen tyytyväinen EU:n esittämään maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikan uudistukseen: ”Jatkossa kaikkien maahantulijoiden henkilöllisyys on selvillä”
Viikon suosituimmat

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













