

Muutoksen tuulet puhaltavat erityisesti Saksassa, jossa tavallisten kansalaisten mitta alkaa olla täynnä. / LEHTIKUVA
Kevään EU-vaaleissa muhii jättiyllätys – maahanmuuttokriittisyys nousussa kautta Euroopan
Ensi vuonna kesän kynnyksellä EU-politiikassa saattavat puhaltaa melkoiset muutosten tuulet. Tämä tosin voi tulla melkoisena yllätyksenä eliitille. Maahanmuuttokriittiset ja kansallismieliset puolueet ovat jo menestyneet kansallisissa vaaleissa ja ne saattavat kahmaista uusista mepeistä jopa neljänneksen.
Eteläisimmän Suomen kokoiseen Hollantiin saapui viime vuonna 400 000 erityyppistä maahanmuuttajaa sekä lyhyemmän ajan maassa viipyvää opiskelijaa. Parlamenttivaalit voittikin marraskuussa heittämällä Geert Wildersin maahanmuutto- ja islamkriittinen Vapauspuolue PVV.
Vaalitulos oli yllätys perinteiselle medialle muttei välttämättä äänestäjille, saatikka Wildersille itselleen, ”Hollannin Trumpille”. Äänestäjien ja vaalivoittajan mielestä Alankomaihin ei mahdu enää tulijoita, ”Hollanti on täynnä”.
Eurooppa on täynnä
Hallitsematon maahanmuutto oli Hollannin vaalien keskeinen kysymys, sillä Eurooppaan on tulossa enemmän laittomia siirtolaisia ja turvapaikanhakijoita kuin kuunaan kriisivuosien 2015–2016 jälkeen.
Välimeren on ylittänyt tänä vuonna tähän mennessä 200 000 vailla tarvittavia matkustusasiakirjoja ollutta siirtolaista ja heistä suurin osa on rantautunut Italiaan. Eurooppaan saapunee vuoden 2023 aikana yli miljoona turvapaikanhakijaa. Eurooppa alkaa olla täynnä.
Seurauksena vastaanottokeskukset täyttyvät, rajalla on tarkastuspisteitä Saksassa, palestiinalaisten ja israelilaisten puolustajat ottavat yhteen lähes joka maassa ja Viktor Orbán varoittaa uusien mini-Gaza-ghettojen synnystä. Ruotsissa ammutaan ja räjäytetään, Ranskassa ja Irlannissa heiluvat veitset.
Venäjän hyökkäyssodan seurauksena Ukrainasta on siirtynyt muualle Eurooppaan nelisen miljoonaa tilapäisen suojelun tarpeessa olevaa ihmistä. Ihmisten mieliä jäytää kasvava huoli omasta toimeentulosta sekä turvallisuudesta kautta koko mantereen.
Europarlamentti uusiksi
Maahanmuuttokriittisyys on yhä näkyvämmin valtavirtaa koko Euroopassa. Giorgia Melonin Italian veljet voitti vaalit runsas vuosi sitten. Ranskassa Marie Le Penin Kansallinen rintama on gallupeissa edelleen kakkonen, kuten nykyään myös AfD Saksassa.
Ensi vuonna kesäkuun alussa pidetään europarlamenttivaalit ja kansallismieliset puolueet lähtevät niihin paremmista asemista kuin koskaan aiemmin. Ennusteen mukaan maahanmuuttokriittiset puolueet voisivat saada jopa neljänneksen paikoista parlamentissa.
– Euroopan identiteettiin, arvoihimme ja maanosan turvallisuuteen liittyvät kysymykset koetaan äänestäjien keskuudessa yhä tärkeämmiksi. Ja se tarkoittaa myötätuulta oikeiston ääripuolueille, toteaa Chatham House-ajatuspajan tutkija Hans Kundnani Svenska Dagbladetissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Hans Kundnani EU-parlamenttivaalit 2024 Marie Le Pen Venäjän hyökkäyssota europarlamenttivaalit 2024 hallitsematon maahanmuutto Giorgia Meloni Maahanmuuttokriittisyys Euroopan unioni Kansallismielisyys Geert Wilders Viktor Orbán Identiteetti Arvot Turvapaikanhakijat Ukraina Turvallisuus pakolaiset EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen Keskisuomalaisessa: Jos mitään ei tehdä, Euroopasta tulee Afrikka kaikkine ääri-islam-kiroineen

Giorgia Meloni aikoo lähettää Välimeren turvapaikkaturistit leireille Albaniaan – koirat haukkuvat mutta karavaani kulkee

”Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta

Argentiinan uusi presidentti sai vasemmiston kyyneliin

Jimmie Åkesson poistaisi kansalaisuuden heiltä, jotka eivät halua elää Ruotsissa maan tavalla: ”Sopeutukaa tai muuttakaa muualle”

Maahanmuuttokriittisyys kasvaa Saksassa ja se näkyy myös vaalituloksissa

Kansanedustaja Lehtinen haluaa lisää kiristyksiä turvapaikkaprosessiin: ”Tilanne Venäjän hybridivaikuttamisen osalta ei tule muuttumaan parissa viikossa mihinkään”

Brexit ei auttanut, kovempia keinoja kaivataan: Britanniaan muuttaa enemmän väkeä kuin koskaan aikaisemmin

Venäjä horjuttaa, EU hidastelee – maahanmuuton välineellistämistä koskeva asetus jumissa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää